Strona główna / Lokalne / Niepotrzebnie wycięto nawet kilkaset drzew. Wykonawca pomylił kolor oznaczeń?

Opublikowany przez swinoujskie.info Czwartek, 12 kwietnia 2018

Niepotrzebnie wycięto nawet kilkaset drzew. Wykonawca pomylił kolor oznaczeń?

Na wykonawcy, który wykonał wycinkę drzew w dzielnicy nadmorskiej ciąży odpowiedzialność za wycinkę drzew ponad to, co powinien. Pod topór poszły drzewa, które były zinwentaryzowane, lecz przeznaczone do pielęgnacji, a nie wycięcia.

W czwartek, w świnoujskim magistracie zwołano specjalną konferencję prasową. Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz przedstawił dziennikarzom dotychczasowe wnioski z kontroli. Na ostateczny bilans wycinki będzie trzeba poczekać, bo miasto zatrudniło firmę mającą sprawdzić drzewo po drzewie, które zostało wycięte zgodnie z dyspozycją, a które nie.

Wynajął podwykonawcę

Wykonawca wycinki został wybrany w drodze przetargu. Musiał wykazać się odpowiednim doświadczeniem. Wpłynęło pięć ofert, cztery zbliżone cenowo. Wybrano firmę Drew Kos z Tucholi, a wykonawca przedstawił zaświadczenia, że posiada długoletnie doświadczenie przy wycinkach i pielęgnacji zieleni. 29 stycznia podpisano umowę na kwotę 430 tys. złotych i przekazano dokumentację inwentaryzacji zieleni. Wykonawca podzlecił wykonanie usługi podwykonawcy – firmie Zakład Usług Leśnych Dariusz Mróz z Kiełpina. Firma dysponowała sprzętem do profesjonalnej wycinki drzew i od razu zabrała się do pracy. Kombajn zrębowy mógł przez jeden dzień pracy wyciąć tyle drzew, ile człowiek potrzebowałby na to miesiąc.

Pomarańczowe krzyżyki

Firma, która wygrała przetarg na przygotowanie placu budowy pod „promenadę zdrowia”, miała za zadanie wyciąć drzewa i krzywy zgodnie z przeprowadzoną inwentaryzacją. Zakres placu pod inwestycję opalikowano, a drzewa oznaczono numerami i odpowiednią barwą markera. Kolorem pomarańczowym oznaczono drzewa przeznaczone do wycinki, a zielonym – do pielęgnacji i pozostawienia. Pod topór poszły wszystkie. Mowa jest nawet o kilkuset drzewach. Straty w przyrodzie są nie do oszacowania, a sam wykonawca nie uniknie odpowiedzialności nie tylko karnej, ale także finansowej. Miasto ma bowiem roszczenia, urzędnicy chcą go obarczyć kosztem nowych nasadzeń. Wypłatę pieniędzy za wycinkę drzew wstrzymano, bo nie dotrzymano umowy.

Pierwszy raz w historii miejskich inwestycji

Jak mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta miasta, mimo tylu lat praktyki inwestycyjnej, z taką indolencją wykonawcy jeszcze się nie spotkała.

– Wycięto więcej niż 20 metrów. Policji i prokuraturze zgłosiłem fakt popełnienia przestępstwa, aby ustalić kto ponosi odpowiedzialność i w trybie karnym poniosła odpowiedzialność. Wystąpiłem do Urzędu Marszałkowskiego, który wydał zgodę na wycinkę, przeprowadził własne postępowanie. Komisja rewizyjna, która podjęła prace, ustali kto ponosi odpowiedzialność podjętych decyzji – mówił Janusz Żmurkiewicz, prezydent miasta.

Będą nowe nasadzenia

Budowa promenady zdrowia wiązała się z nasadzeniem 300 sztuk cennych drzew. Jednak po nielegalnym wycięciu przez wykonawcę drzew nie objętych decyzją, ta ilość nasadzeń z pewnością musi się zwiększyć.

– Musimy zaprojektować zieleń, która odtworzy tę nadmierną wycinkę. Zatrudniliśmy ekspertów, którzy powiedzą nam jak np. przesadzać starsze drzewa w to miejsce, tak aby zrobić to profesjonalnie – mówiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta.

Pierwszą osobą, która alarmowała o nieprawidłowościach i zdecydowanie za dużą wycinkę był radny Stanisław Bartkowiak. To on w terenie sprawdził, że wycinka drzew prowadzona jest w sposób skandaliczny i powiadomił urzędników, a także innych radnych.

Zobacz również

Bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących

Trwa bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących dla zarejestrowanych opiekunów kotów wolnożyjących. W …

14 komentarzy

 1. Wykonawca jełop to niestety beknie będzie musiał posadzić nowe , ale swoją drogą to jak mogło do tego dojść skoro wszystkie drzewa były tak dobrze oznakowane. Może to prowokacja

 2. Jaka interwencja SLD , przecież oni nic nie zrobili tylko szukają sensacji . Uczepili się jednego tematu i to wszystko co mają do zaoferowania .
  Panie Prezydencie robić swoje i się na nich nie oglądać . Bardzo czekamy na tą inwestycję

 3. TU NIE ZBĘDNE JEST NATYCHMIASTOWE WYJAŚNIENIE ŚWIADOMOŚCI SPRAWCÓW PRZEZ:
  ZAWIADOMIENIE ZGODNE Z ART.304 KPK,:
  – O BRAK NADZORU NAD ZLECONĄ WYCINKĄ,
  – A ZANIECHANIA URZĘDNICZE WYCZERPUJĄ ZNAMIONA ZNAMIONA ART 231 KK ORAZ 181 KK.
  OCZYWIŚCIE DO PROKURATURY OKRĘGOWEJ:
  – Z WNIOSKIEM O WYŁĄCZENIE PROKURATURY MIEJSCOWEJ/która tradycyjnie, nic nie widzi i nic nie słyszy/,
  – ORAZ O ZWIERZCHNI NADZÓR BEZPOŚREDNI NAD CZYNNOŚCIAMI.
  I NIE MACO ZWLEKAĆ BO ZARAZ SPRAWCY BĘDĄ MIELI ZANIKI PAMIĘCI…ITP,ITD

 4. Czy nikt z Urzędu nie kontrolował wycinki Ktoś za to przecież odpowiada.

 5. CO TO JEST WAŁEK JAK NIC DO CBA TRZEBA TO ZGŁOŚĆ I ABW CO TO ZA TŁUMACZENIE. NIECH WINNNI PONIOSĄ KARĘ I ZAPŁACĄ Z WŁASNEJ KIESZEŃ. KOLORY POMYLILI MOŻE TRZEBA SIĘ COFNĄĆ DO PRZEDSZKOLA I PRZESZKOLIĆ WZGLĘDEM KOLORÓW.

 6. Panie prezydencie ja pana zawsze szanowałem ale teraz to już trudno słuchać, bo to przykre. Chyba jednak lepiej będzie jak da sobie spokój z rządzeniem póki jeszcze cokolwiek dobrego można o panu powiedzieć. Radny z SLD “z linijką” lepiej ogarnął temat niż pana “fachowcy”.

 7. MOŻE NASTĘPNYM RAZEM WYSZUKAJĄ FIRMY Z MASZYNĄ DO PRZESADZANIA DRZEW.
  ZA TAKĄ KASĘ, MOŻNA z powodzeniem PRZESADZIĆ KILKASET DUŻYCH DRZEW.
  TAK ROBIĄ MIASTA, KTÓRE na prawdę DBAJĄ O PRZYRODĘ.

 8. nie no jaja 🙂 nie chcemy być pochopni w naszych opiniach” a z rękawa walą w tych oświadczeniami, że sld kłamie chociaż ma rację ! jaka hipokryzja

 9. A w najbliższych wyborach tępy naród i tak wybierze tych samych nieudaczników…

 10. to już prezydent na konferencji nie twierdzi że to radni mu kazali wyciąć te drzewa? teraz to wina wykonawcy? a może prezydenta, że nie dopilnował miejskiej inwestycji? może to jego wina że nie zareagował na to co było oczywiste i było widać gołym okiem … w końcu jak miał to zrobić kiedy go tu nie było … żałośne panie prezydencie, chyba czas na zmiany!

 11. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  A co z wyciętymi cisami w pasie zieleni, które były wyjątkowo cennymi okazami?!
  Pani Michalska za nie dopilnowanie obowiązków powinna się spakować ze swoim dworem i z powrotem wracać do siebie na swoje wiochy.

 12. Pani wice,przeprowadziła osobiscie kontrolę i orzekła ,ze wycięto za dużo około 20 SZTUK-DOKŁADNIE 20 DRZEW.Teraz mowa jest o 20 metrach tylko jakich sześciennych czy przestrzennych.wieszali psy na swoich dawnych kolegach z SLD.Teraz wychodzi ,że mieli rację.Jakieś czarodziejskie słowo się im należy od włodarzy i tego od kłapania szczęką!

 13. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Za niedopilnowanie obowiązków służbowych i brak nadzory, powinniście wszyscy dostać kopa w d^%pę i poddać się dymisji.
  Jesteście bandą zbytecznych pasożytów.
  Można się sugerować, że takie akcje mają miejsce na każdej jednej wycince – nielegalnej wycince, żeby spełnić wasze chore puste, bezideowe marzenia.
  Gdyby nie wybory samorządowe, to wszyscy byście trzymali japy na kłódkę, ale czego to człowiek nie zrobi za koryto…

 14. Gdyby nie interwencja radnych SLD, dla urzędników nie byłoby tematu! Przecież jeszcze kilka dni po wycince nikt z Urzędu Miasta nic nie zauważył. Czas na zmiany w urzędzie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.