Strona główna / Lokalne / Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu na stażach zawodowych w Portugalii

Uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu na stażach zawodowych w Portugalii

Dnia 7 kwietnia 2018 roku Uczniowie Zespołu Szkół Morskich im. Jana Sołtana wyjechali na 2 tygodniowy staż  do Portugalii w ramach projektu „Nowe doświadczenia moją przyszłością – mobilność uczniów Zespołu Szkół Morskich kluczem do sukcesu zawodowego” o numerze 2017-1-PL01-KA102-035778 –  „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

9 kwietnia 2018 roku grupa 40 uczniów z klas o profilu technik mechanik okrętowy oraz technik nawigator morski rozpoczęła praktyki w porcie w Povoa de Varzim w Associacao Pro Maior Seguranca Dos Homens Do Mar. Dla wszystkich uczniów i nauczycieli, jest to nowe doświadczenie, ponieważ po raz pierwszy bierzemy udział w tak wielkim przedsięwzięciu. Uczniowie mają możliwość praktycznego wykorzystania zdobywanych w szkole umiejętności w wybranych przez nich kierunkach kształcenia. Poznają niektóre aspekty swojej przyszłej pracy. Starają się jak najlepiej wypełniać powierzone im obowiązki. Podczas pobytu cały czas posługują się językiem angielskim i zapoznają podstawowe zwroty w języku portugalskim.

Miejscowość, w której znajduje się Campus nazywa się Barcelos i położona  jest w pobliżu oceanu.  Na terenie Campusu uczniowie mają do dyspozycji basen, salę z piłkarzykami, a w każdy piątek są organizowane międzynarodowe dyskoteki integracyjne.

Oprócz praktyk uczniowie zwiedzają ważne dla Portugalczyków miejsca, poznają kulturę, historię, smaki, tradycję, zwyczaje oraz warunki życia  w Portugalii. Zwiedzili Porto, Viana de Castelo, Guimaraes, Ponte de Lima oraz miasto Braga. Odbyli także rejs statkiem po rzece Douro i odwiedzili winiarnię ESPACPO PORTO CRUZ, gdzie degustowali portugalskie wina. Przy okazji wycieczek poznawali nowe smaki portugalskiej kuchni.

Jesteśmy pod wrażeniem spotkań z Portugalczykami, Turkami, Hiszpanami, Macedończykami, Bułgarami, Hiszpanami – wszyscy są tutaj bardzo sympatyczni, otwarci i pomocni. Narodziło się już kilka nowych znajomości i przyjaźni.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i relacji z naszego pobytu które znajdują się na stronie internetowej Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu www.zsm.edu.pl

Czas trwania projektu: 24 miesiące

Data rozpoczęcia 01-07-2017

Data zakończenia 30-06-2019

Dofinansowanie projektu z UE: 628 835,13 PLN

 

Elżbieta Kowalczyk

Agnieszka Ciekańska-Kieraj

 

 

Zobacz również

Od soboty basen znowu działa

Od 22 stycznia otwarta jest  pływalnia w Uznam Arenie przy ulicy Grodzkiej 5. Pływalnia czynna …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.