Strona główna / Lokalne / Policyjna akcja. “Jednośladem bezpiecznie do celu”

Policyjna akcja. “Jednośladem bezpiecznie do celu”

“Świnoujście na rowery”- pod takim hasłem odbyła się w minioną sobotę Masa Krytyczna w Świnoujściu. Akcja inicjowana przez Klub Sportowy “Uznam”, do której włączyli się także świnoujscy policjanci, miała na celu propagowanie jazdy na rowerze, jako alternatywy dla poruszania się samochodem oraz zwrócenie uwagi na rowerzystów, będących równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. 

W minioną sobotę w ramach akcji pod nazwą “Masa krytyczna” z Portu Jachtowego na terenie Basenu Północnego w Świnoujściu wyruszyła na dwóch kółkach grupa około 360-osobowa cyklistów, która przejechała głównymi ulicami miasta. Na linii startu stanęły całe rodziny. Nie zabrakło rodziców, często z bardzo małymi dziećmi, które pojechały na trójkołówkach. Przejazd zakończył się w miejscu startu, a całą trasę przejazdu rowerzystów zabezpieczali policjanci Ruchu Drogowego świnoujskiej komendy. Wszyscy uczestnicy imprezy rowerowej ubrani byli w charakterystyczne pomarańczowe koszulki, bluzy i kurtki. Masa Krytyczna pod hasłem “Świnoujście na rowery”, mająca na celu zwrócenie uwagi na rowerzystów jako równoprawnych uczestników ruchu drogowego, polegała na przejeździe jak najliczniejszej, zorganizowanej grupy rowerzystów przez miasto wyznaczoną trasą.
W “Masie krytycznej” udział wzięli także inni policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu, którzy na terenie mariny w Porcie Jachtowym, gdzie powstało rowerowe miasteczko promowali ideę ogólnopolskiej akcji , której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa oraz kształtowanie właściwych postaw i zachowań.

Na stoisku profilaktycznym mundurowi zorganizowali akcję znakowania rowerów pod hasłem “Nie daj szansy złodziejowi-oznakuj swój rower!”, podczas której uświadamiali mieszkańców miasta, że oznakowanie roweru daje możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru, a tym samym ograniczenie zjawiska kradzieży rowerów poprzez nanoszenie na nie cech identyfikacyjnych. Zainteresowanie tą formą zabezpieczenia jednośladów było duże – oznakowano blisko 30 rowerów. W rowerowym miasteczku znajdował się specjalny tor, tzw. pumptrack, gdzie były prowadzone m.in. warsztaty z poprawnej jazdy i bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, konkursy i zawody dla starszych i najmłodszych rowerzystów.

W namiocie profilaktycznym, oprócz znakowania rowerów, policjanci prowadzili akcję informacyjno-edukacyjną na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas spotkań z odwiedzającymi stoisko, policjanci udzielali praktycznych porad dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, m.in. przypominali zasady bezpiecznej jazdy na rowerze i uczestnictwa w ruchu drogowym, omawiali ważne dla ich bezpieczeństwa znaki drogowe oraz właściwe wyposażenie roweru. Stróże prawa rozdawali też zwiększające widoczność i bezpieczeństwo na drodze opaski odblaskowe, ulotki i książeczki profilaktyczne, a także ulotki informujące o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o szybkim kontakcie z dzielnicowym poprzez aplikację “Moja komenda”. Udzielali również wskazówek na temat właściwego zabezpieczenia mienia przed kradzieżą. Odwiedzający stoisko Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu seniorzy otrzymywali też ważne dla nich informacje o oszustwach dokonywanych metodą “na wnuczka” czy “na policjanta”. Młodzież otrzymywała też ulotki pt: “Zostań jednym z nas”, informujące o zasadach rekrutacji i przyjęć do służby w Policji.

Organizatorzy “Masy krytycznej” zadbali również o serwis rowerowy, gdzie miłośnicy dwóch kółek mogli dokonać przeglądu swojego wehikułu.

Piękna, słoneczna pogoda przyciągnęła na marinę wielu mieszkańców i turystów. W rowerowym miasteczku osoby w każdym wieku mogły znaleźć dla siebie coś interesującego w temacie związanym z jazdą na rowerze oraz szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

„Ryczałt jako forma opodatkowania po 1 stycznia 2022 roku” – szkolenie dla przedsiębiorców

Centrum Usługowo- Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu zaprasza Państwa do udziału w kolejnym seminarium  online …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.