Strona główna / Lokalne / Co można robić w majówkę? Mamy kilka propozycji

Co można robić w majówkę? Mamy kilka propozycji

W Świnoujściu jest wiele miejsc w których można spędzić aktywnie weekend. Jednym z nich jest Karsibór. W marinie (ul. 1 Maja) wypożyczymy kajaki do którego bez wahania możemy zabrać dziecko. Pamiętajmy, aby posadzić je zawsze przed nami. Koniecznie pamiętajmy o kamizelce ratunkowej. Marina dysponuje także dziecięcymi rozmiarami.

Możemy wybrać się w podróż oznaczonym szlakiem kajakowym lub popływać po rozlewiskach Starej Świny pośród malowniczych wysepek. Wycieczka gwarantuje przyrodnicze niespodzianki, choćby gniazda łabędzi i widok łatających nad naszymi głowami orłów. Kajak wypożyczymy także w ośrodku Rybaczówka – także położonym na wyspie Karsibór.

Pieszo szlakiem zabytkowych kościołów

Kościół pw. Chrystusa Króla z XVIII wieku położony jest w centrum Świnoujścia. Został wzniesiony na miejscu gotyckiej świątyni. Na uwagę zasługuje drewniany model statku-korwety z 1881 r. podwieszony do sufitu.  W kościele znajdują się także zabytkowe organy z 1803 roku. Od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory w świątyni odbywają się Świnoujskie Wieczory Organowe. Idąc na północ ulicą Piłsudskiego dojdziemy do kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza przy ul. Piastowskiej. Nad wejściem znajduje się okazała mozaika przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem w łodzi na wzburzonym morzu, z napisem Ave Maris Stella (Witaj Gwiazdo Morza). Spacerują dalej na północ dojdziemy do wieży dawnego protestanckiego neogotyckiego kościoła, z 1905, zniszczonego podczas II wojny światowej. Zachowała się jedynie wieża, która została zaadaptowana na wieżę widokową i kawiarnię. Na wyspie Karsibór położony jest Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – najstarszy kościół w Świnoujściu. Kościół stoi w miejscu historycznej przeprawy przez Świnę do Przytoru na prastarym szlaku handlowym wokół Bałtyku. W 1630, w oczekiwaniu na przeprawę swoich wojsk, w kościelnej plebanii kwaterował przez 5 dni szwedzki król Gustaw II Adolf.

Na rowerze do falochronu

Rower bez problemu wypożyczymy w wielu wypożyczalniach rowerowych na terenie miasta. Świdny Las leży na najbardziej wysuniętym na południowy zachód skrawku wyspy Uznam. Trasa wiedzie przy lesie, wzdłuż szosy prowadzącej do przeprawy promowej „Karsibór”. Przy samej przeprawie należy skręcić na południe, aby dojechać do zmodernizowanego falochronu. Jadąc na rowerze będziemy widzieć statki przepływające przez Kanał Piastowski. Aby dojechać do końca falochronu, należy ostatni kilometr pokonać przez teren zielony. Po opadach deszczu ścieżki w tym miejscu są błotniste. Na końcu trasy jest koniec falochronu, skąd jest malowniczy widok na Zalew Szczeciński i statki płynące ze szczecińskiego portu. Trasa ma 13,7 km.

Dwupiętrowe muzeum

Byliście w pruskim wojsku? Chodziliście po polu minowym lub po linie zawieszonej nad fosą?  A może strzelaliście z działa? Jeżeli nie to koniecznie musicie odwiedzić Fort Gerharda – nadmorską twierdzę na wyspie Wolin, w której do dnia dzisiejszego urzęduje pruski generał, a na placach musztry ćwiczą pruscy żołdacy! Wewnątrz budynku głównego, na dwóch piętrach zgromadzono najcenniejsze eksponaty związane z militarną historią Świnoujścia. Co roku wystawa powiększa się o nowe eksponaty. W tym roku na turystów czekają nowości. Na kilkudziesięciu metrach zgromadzono kilkaset sztuk broni. Oprócz dotychczasowej kolekcji zaprezentowano również zbiory, które były w renowacji. Pojawiły się także nowe egzemplarze uzbrojenia – kilkanaście sztuk broni, które były wykorzystywane w polskich produkcjach filmowych. Oprócz tego na najmłodszych i dorosłych czekają dioramy.

Fort Gerharda otwarty jest codziennie od godz. 10.00 do 17.00, a w wakacje do zmierzchu. ul. Ku Morzu/przy latarni morskiej.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

Jeden komentarz

  1. Wchodząc do Muzeum czytaj: Forty Gerharda czy Podziemne Miasto – ten klimat, nawet zapach przenoszą mnie w inne, tajemnicze dla mnie czasy. Gorąco polecam. Nawet usiąść tam i popatrzeć na kozy wystarczy, aby już się relaksować. Do zobaczenia na prawobrzeżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.