Strona główna / Lokalne / Inwestycje. Jest przetarg na budowę podziemnych przejść w Łunowie

Inwestycje. Jest przetarg na budowę podziemnych przejść w Łunowie

Podziemne przejścia pod liniami kolejowymi poprawią bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, udających się na plażę na prawobrzeżu. Miasto ogłosiło przetarg na realizację tej inwestycji.

Przejście przez tory kolejowe to najkrótsza droga na plażę z Łunowa. Dlatego też, choć  niebezpieczna, to korzysta z niej bardzo wiele osób.  Aby poprawić bezpieczeństwo, radny Sławomir Nowicki w imieniu mieszkańców osiedla złożył do Budżetu Obywatelskiego 2015 wniosek o wybudowanie tam kładki.

Na tym etapie realizacja inwestycji wydawała się możliwa, bo polskie koleje wyraziły zgodę na poprowadzenie kładki nad jednymi torami oraz wykonanie przejścia po drugim, nieużywanym torowisku.

– Zapewniano nas, że te nieużywane tory nie będą przez nich wykorzystywane i miasto może zrobić po nich przejście – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Jednak gdy inwestycja miała się rozpocząć, PKP nagle zmieniły zdanie i stwierdziły, że te tory jednak będą im potrzebne. Wobec zmiany stanowiska PKP, sprawa zaczęła się komplikować.

– Prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz nie ukrywał, że sprawa jest trudna. Dodawał jednak, że zrobi wszystko, aby dotrzymać słowa i zrealizować tę inwestycję – mówi Robert Karelus.

Pojawiły się dwie nowe koncepcje. Pierwsza to połączenie kładki z przekopem pod torami, co do którym PKP zmieniło zdanie. To rozwiązanie upadło jednak z powodu niewygody dla późniejszych użytkowników (na krótkim odcinku najpierw wejście na kładkę na wysokości około 8 metrów, a zaraz potem zejście w dół do podziemnego przejścia), kosztów, a także planowanemu przebiegowi drogi S3.

Ostatecznie za najlepsze uznano budowę podziemnych przejść pod obu liniami kolejowymi.

– To dobre rozwiązanie. Wygodne dla przyszłych użytkowników – przyznaje radny Sławomir Nowicki.

Tekst/fot BIK

Zobacz również

Runęło metalowe ogrodzenie. „Tu dojdzie do nieszczęścia!”

Porywisty wiatr przewrócił metalowe ogrodzenie terenu przy skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Matejki. W tym …

2 komentarze

  1. Sld jak zwykle krytyczne wobec pomysłów spoza ich opcji. Brrrrr

  2. Proponuję nadać imię temu przejściu podziemnemu – “Przejście podziemne im. Sławomira Nowickiego” – bo wyborcy niedługo zapomną, że to zasługa tego Pana, a wybory tuż, tuż. Brrrrrr!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.