Strona główna / Lokalne / Latarnia przetrwała dwie wojny i budowę pobliskiego portu

Latarnia przetrwała dwie wojny i budowę pobliskiego portu

Na jej szczyt prowadzi 300 granitowych schodów, z tarasu widokowego rozpościera się widok na port, szeroką plażę, dzielnicę i dzielnicę uzdrowiskową. W słoneczną pogodę widać statki cumujące na redzie. Nim na jej szczycie zaświeciła elektronicznie sterowana żarówka w technologii led, przez ostatnie 160 lat działo się wiele.

Fundamenty latarni posadowiono na wbitych w grunt palach, by zapewnić odpowiednią stabilność całej konstrukcji. Zanim ją wybudowano, bezpieczne wejście do portu zapewniały ogniska rozpalane na wydmach. Światło latarni rozpalono po raz pierwszy 1 grudnia 1857 roku. Nowoczesny jak na tamte czasy obiekt nawigacyjny świecił dzięki czterem grubym knotom namoczonych w oleju rzepakowym. Codziennie przed nastaniem zmroku, latarnik musiał pokonać 300 schodów, aby zapalić światło. Tak wtedy, jak i dziś, strumień światła wzmacnia soczewka Fresnela.

Pierwotnie latarnia morska miała przekrój ośmiokątny. Jednak silne morskie wiatry i słona woda zaczęły powodować korozję cegły. Latarnię przebudowano w latach 1902-1903. Zmieniono wówczas pokrycie lica budowli i zmieniono jej kształt na cylindryczny.

Latarnia przetrwała dwie wojny i rozbudowę pobliskiego portu. Od 2000 roku latarnię mogą zwiedzać turyści.

Informacje praktyczne:

Latarnia Morska Świnoujście jest najwyższą na polskim wybrzeżu i jedną z najwyższych w Europie.

Świeci w 5-sekundowym cyklu na który składają się 4 sekundy światła i 1 sekunda zaciemnienia. Dojazd ulicą Ku Morzu, w sezonie również autobusem miejskim linii nr 1.  Czynne 10.00-18.00. Latem: 10.00-20.00.

Zobacz również

Policjanci sprawdzają w supermarketach czy klienci noszą maseczki

Galerie, sklepy, między innymi tam nadal trzeba zakrywać nos i usta. Policjanci  apelują i przypominają, …

Jeden komentarz

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Ale te nowe trupie światło jest brzydkie . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.