Strona główna / Lokalne / Tak powstają najlepsze lody na wyspie

Tak powstają najlepsze lody na wyspie

Coraz cieplejsze dni sprawiają, że człowiek ma rozmaite zachcianki. Zajrzeliśmy do lokalnej wytwórni lodów, gdzie każdy smak wydobywa się z pieczołowitą starannością. W Świnoujściu lody produkuje Zbigniew Siwa, a pomaga mu syn Rafał. Marka lodów KAAI zrodziła się z pasji do smaku.

Rodzinna wytwórnia lodów Kaai działa od ponad dwudziestu pięciu lat. Zbigniew Siwa zaczął od kupna maszyny do kręcenia lodów, później zaczął eksperymentować ze smakami. Zawsze starał się zaskoczyć smakiem swoich gości w barze Keja prowadzonym przy wejściu na plażę. Na co dzień produkuje lody na zamówienie do miejsc, które swoich gości i klientów chcą poczęstować prawdziwymi frykasami. Latem otwiera kosz plażowy przy ul. Karola Miarki.

Wanilia, czekolada to smaki klasyczne. Jednak lody o smaku kawy z kardamonem, sosny, miodu z orzechami, marcepanu z malinami, figi z makiem produkowane są tylko tu.

Jak powstają lody w wytwórni? 

Wszystko robią sami. Najpierw wybierany jest smak bazowy. Później robi się z niego esencję. Czasami są to płatki róży, innym razem chałwa, albo sosna. Wszystkie składniki są naturalne. Aby uzyskać smak sosny, należy z rozetrzeć młode szyszki na dżem, wiosną zebrać pędy sosny, umyć, osuszyć, zasypać cukrem i pozwolić im leżakować. To najbardziej pracochłonny etap produkcji lodów.

Na przykład przy orzechowych, trzeba wygotować kilka kilogramów orzechów, aby wydobyć z nich esencję smaku. W wytwórni nie idą na skróty. Podstawowa zasada – żadnych konserwantów, dodatków i barwników. Postawili na 100% naturalności – tak jak robiło się lody przed laty. Później dolewa się mleka lub śmietany, dodaje przyprawy, miesza, przelewa do słoików i mrozi. Różnicę w smaku można poczuć po pierwszej łyżce. Jeżeli je się lody cytrynowe, to są kwaśne jak prawdziwa cytryna.

Lody sprzedawane są w wafelkach lub w słoikach, a nie plastikowych pojemnikach z troski o środowisko. Można je kupić w lodziarniach oznaczonych logiem KAAI, a także latem w koszu plażowym przy ul. Karola Miarki.

Niezmienna receptura, ta sama od wieków trwania historii lodów. Zmieniały się maszyny, sposób pozyskiwania niskich temperatur. W wytwórni prosta i naturalna receptura powielana jest od 1993 roku. Rzemiosło, tajemnica przygotowania mieszanki i efekt finalny, leżą w rękach mistrza.

Ważne, że tradycja receptury jest niezmieniona, mleko, śmietana, jajka i naturalnie gotowane pasty smakowe. Jedyne “konserwanty” to tłuszcz, cukier i długa pasteryzacja.

Kaai to lody z wyspy Uznam, miejsca gdzie czas płynie trochę jakby inaczej. Uznam to rezerwat 44 wysp, miejsce zakątkowe, magiczne, mające swój niepowtarzalny klimat. Takie jak lody marki Kaai.

Foto: Przemysław Skrzypek

Zobacz również

Terminal Promowy w Świnoujściu przyjmie największe promy pływające po Bałtyku

Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. uczestniczył w konferencji „Perspektywy polskiego …

Jeden komentarz

  1. To napiszcie gdzie są te lodziarnie z tej manufaktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.