Strona główna / Lokalne / Młodzi posłowie w Sejmiku

Młodzi posłowie w Sejmiku

O tym, jak poprawić działalność Sejmu Dzieci i Młodzieży oraz jakie kluczowe są wartości w młodzieżowej polityce rozmawiali w młodzi posłowie. Wydarzenie organizowane przez Fundację Młodzieży Activis odbyło się w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w środę 30 maja br. Gościem spotkania był marszałek Olgierd Geblewicz.

– Cieszę się, że interesujecie się tym, co wokół Was, że chcece być aktywni. Myślę, że uczynienie z Sejmu Dzieci i Młodzieży kopii dorosłego Sejmu nie jest dobrym pomysłem. Każy wiek ma swoją perspektywę i prawa.  Bądźcie sobą i nie starajcie się być zbyt szybko dorośli. To, że spotykacie się, rozmawiacie z różnymi ludźmi na wiele tematów zaprocentuj w przyszłóści – mówił marszałekOlgierd Geblewicz.

W siedzibie sejmiku spotkali się posłankami i posłowie XXIV kadencji Sejmu Dzieci i Młodzieży z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, a także byli młodzi posłowie, młodzieżowi radni i społecznicy. Łącznie kilkunastu uczniów z województw zachodniopomorskiego i lubuskiego, m.in. ze Szczecina, Myśliborza, Gryfina, Barlinka. W ramach spotkania zaplanowano  teoretyczny wstęp oraz część praktyczną opartą na warsztatach.

– Chcemy wypracować propozycje na poprawienie jakości pracy SDiM. Ale chodzi także o to, aby pokazać młodym posłom i posłankom, że warto zachować zasady kultury podczas obrad – że to może być początek ich społecznikowskiej drogi, a nie okazja do sporów politycznych. – tłumaczył organizator, Artur Ryszkiewicz z Fundacji Młodzieży Activis.

W tym roku nie odbędzie się sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Swoje zaniepokojenie tym faktem wyraził m.in. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który w piśmie kierowanym do Marszałka Sejmu RP podkreślał: „Wydawało się, że ponad dwudziestoletnia tradycja realizacji prawa dziecka do wyrażania własnego zdania na trwałe zagościła w kolebce polskiej demokracji – Sejmie RP. Przez te wszystkie lata był on otwarty dla dzieci, przygotowywał je do życia obywatelskiego, był szkołą demokracji. Dzisiaj młodym ludziom odebrano szansę na uczestniczenie w ważnym i pożytecznym dla nich wydarzeniu”.

Partycypacja młodzieży w życiu publicznym jest niezwykle ważna i świadczy o dojrzałości demokracji i społeczeństwa obywatelskiego.

Źródło:WZP

Zobacz również

Rozpoczyna się rejestracja szczepień dla seniorów 80+. Co warto wiedzieć?

W piątek (15 stycznia 2021 roku) w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły rozpocznie się rejestracja …

2 komentarze

  1. Ciekawa jestem jakich radnych są te dzieci ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.