Strona główna / Lokalne / Program „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ”

Program „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ”

Przez trzy miesiące uczyli się pływać, ratować i pomagać w ramach programu „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ” organizowanego przez Polskie Ratownictwo Wodne w Świnoujściu (PRW), a finansowanego przez Urząd Miasta Świnoujście.
W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież (ok 30 os.) z trzech grup wiekowych. Najmłodsza ( 7-8 lat) realizowała hasło „PŁYWAJ” zdobywając umiejętności pływackie na dyplom „Już Pływam”, na który to należało wykazać się umiejętnością samodzielnego przepłynięcia 25 m stylem dowolnym.
Grupa środkowa (12-14 lat) i grupa najstarsza (15-16 lat) realizowały hasło „RATUJ” ucząc się metod i technik ratowania życia osobom tonącym według programu „Polskie Odznaki Ratownicze”. Celem POR PRW jest przygotowanie dzieci i młodzieży do szkolenia Ratownika Wodnego. Do osiągnięcia celu młodzież musi nabyć umiejętności i zaliczyć na odpowiednie odznaki ratownicze. Grupa środkowa zdobywała umiejętności na „Brązową Odznakę Ratowniczą” (od 12 roku życia), a najstarsza na „Srebrną Odznakę Ratowniczą” (od 15 roku życia).
Hasło „POMAGAJ” realizowały wszystkie grupy na spotkaniach z ratownikiem medycznym, z ratownikiem wodnym, na wizycie w stacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz na spotkaniach z koordynatorem niemieckich cesarskich kąpielisk Ahlbeck, HeringsdorfBansin z ramienia DRK Wasserwacht (partner PRW).
W ramach programu oglądane były filmy z zakresu ratownictwa, wyświetlane były prezentacje nt. bezpiecznego zachowania się na obszarach wodnych, wykonywaliśmy prace bosmańskie, zapoznawaliśmy się z różnicami w oznakowaniu i organizacji kąpieliska po stronie polskiej i niemieckiej, zapoznanie się ze sprzętem ratowniczymi szereg innych działań, które miały na celu zainteresować ratownictwem wodnym.
– Program “PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ” ma wzbudzać wśród dzieci i młodzieży ciekawość światem ratowniczym, ma motywować do nabywania umiejętności pływackich i ratowniczych, ma zachęcać do pomagania innym. I to się udało! Program jest odpowiedzią na ciągle rosnący deficyt ratowników wodnych w naszym kraju, dlatego sięgamy po najmłodszych aby zarazić ich bakcylem ratowniczym. Pomaga nam w tym nasz autorski program Polskich Odznak Ratowniczych, który jest swoistą drogą rozwojową młodego człowieka i dostosowany do umiejętności oraz wieku – mówi Michał Stefaniak instruktor ratownictwa wodnego PRW i koordynator projektu.

Zobacz również

Pomoc psychologiczna na wyciągnięcie ręki. Ma zapobiegać poważniejszym kryzysom. Powstaje Regionalne Pogotowie Kryzysowe

Wypadek samochodowy, nagła strata bliskiej osoby, ciężka choroba, pożar, bankructwo firmy może wywołać poważny kryzys …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.