Strona główna / Lokalne / Program „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ”

Program „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ”

Przez trzy miesiące uczyli się pływać, ratować i pomagać w ramach programu „PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ” organizowanego przez Polskie Ratownictwo Wodne w Świnoujściu (PRW), a finansowanego przez Urząd Miasta Świnoujście.
W zajęciach wzięły udział dzieci i młodzież (ok 30 os.) z trzech grup wiekowych. Najmłodsza ( 7-8 lat) realizowała hasło „PŁYWAJ” zdobywając umiejętności pływackie na dyplom „Już Pływam”, na który to należało wykazać się umiejętnością samodzielnego przepłynięcia 25 m stylem dowolnym.
Grupa środkowa (12-14 lat) i grupa najstarsza (15-16 lat) realizowały hasło „RATUJ” ucząc się metod i technik ratowania życia osobom tonącym według programu „Polskie Odznaki Ratownicze”. Celem POR PRW jest przygotowanie dzieci i młodzieży do szkolenia Ratownika Wodnego. Do osiągnięcia celu młodzież musi nabyć umiejętności i zaliczyć na odpowiednie odznaki ratownicze. Grupa środkowa zdobywała umiejętności na „Brązową Odznakę Ratowniczą” (od 12 roku życia), a najstarsza na „Srebrną Odznakę Ratowniczą” (od 15 roku życia).
Hasło „POMAGAJ” realizowały wszystkie grupy na spotkaniach z ratownikiem medycznym, z ratownikiem wodnym, na wizycie w stacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz na spotkaniach z koordynatorem niemieckich cesarskich kąpielisk Ahlbeck, HeringsdorfBansin z ramienia DRK Wasserwacht (partner PRW).
W ramach programu oglądane były filmy z zakresu ratownictwa, wyświetlane były prezentacje nt. bezpiecznego zachowania się na obszarach wodnych, wykonywaliśmy prace bosmańskie, zapoznawaliśmy się z różnicami w oznakowaniu i organizacji kąpieliska po stronie polskiej i niemieckiej, zapoznanie się ze sprzętem ratowniczymi szereg innych działań, które miały na celu zainteresować ratownictwem wodnym.
– Program “PŁYWAJ, RATUJ, POMAGAJ” ma wzbudzać wśród dzieci i młodzieży ciekawość światem ratowniczym, ma motywować do nabywania umiejętności pływackich i ratowniczych, ma zachęcać do pomagania innym. I to się udało! Program jest odpowiedzią na ciągle rosnący deficyt ratowników wodnych w naszym kraju, dlatego sięgamy po najmłodszych aby zarazić ich bakcylem ratowniczym. Pomaga nam w tym nasz autorski program Polskich Odznak Ratowniczych, który jest swoistą drogą rozwojową młodego człowieka i dostosowany do umiejętności oraz wieku – mówi Michał Stefaniak instruktor ratownictwa wodnego PRW i koordynator projektu.

Zobacz również

Takie kolejki po rejestrację auta po raz ostatni? O 7.35 nie było już numerków

W poniedziałkowy poranek przed wydziałem komunikacji w Świnoujściu znowu stała kolejka kilkudziesięciu osób. Pierwsi miejsce …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.