Strona główna / Lokalne / Jazz na polsko-niemieckiej wyspie Uznam

Jazz na polsko-niemieckiej wyspie Uznam

Spotkania z jazzem na stacji kolei UBB w Heringsdorf mają już 21-letnią tradycję. Co roku na peronie stacji gromadzą się setki melomanów z niemieckiej i polskiej części wyspy. Nie tylko profesjonalni muzycy wezmą udział w festiwalu, ale także młode talenty z wyspy Uznam.

Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Świnoujściu oraz słuchacze Studium Wokalno-Artystycznego Mariny Nikoriuk działającego w Świnoujskim MDK wzieli udział w warsztatach muzycznych, które prowadzili nauczyciele z Polski i z Niemiec.

Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpi z Angeliką Weiz w muszli koncertowej w Świnoujściu o godzinie 15.00, a w trakcie festiwalu na dworcu UBB w Heringsdorfie o godzinie 19.00.

Zgodnie z tradycję „Jazz am Banhof”, także w tym roku w Heringsdorfie nie zabraknie jazzu tradycyjnego, zaprezentowanego w klasycznym składzie jazz-bandu. Tym razem ten ciężar wzięli na siebie goście z Berlina i z Warszawy. „OLD JAZZ QUARTET” zaprezentuje lider zespołu Lech Szprot, jedna z bardziej znaczących postaci w polskim i nie tylko jazzie tradycyjnym. Instrumentalista, wokalista, kompozytor, aranżer. Laureat statuetki Prometeusz 2004-2005 przyznaną przez Polską Estradę za najwyższe osiągnięcia artystyczne i twórcze dla sztuki estradowej. Jest również liderem, nagradzanego wielokrotnie na wielu zagranicznych i polskich festiwalach, legendarnego zespołu „Vistula River Brass Band”, który w roku 2018 obchodzi jubileusz 50lecia.

Lech Szprot – saksofon, klarnet, flet, vocal

Wojciech Zduniak – kontrabas, gitara basowa

Stanisław Pietrzyk Perkusja

Wojciech Puszek – piano

Gwiazdą wieczoru będzie także Angelika Weiz– zbierająca świetne recenzje muzycznej prasy wokalistka, która ma niepowtarzylny soul-głos. Nagradzana na wielu przeglądach, potwierdzi swoją klasę na Uznamie wykonując największe, przebojowe standardy jazzu tradycyjnego. W 1986 roku Angelika Weiz założyła swój pierwszy zespół o nazwie Good Vibration Orchestra, a później Loud People. 1988 została nagrodzona jako najlepsza wokalistka NRD. Umożliwiła zespołowi produkcję tytułów w języku angielskim. Rok później ponownie zwróciła na siebie uwagę krytyczną wersją dziecięcej piosenki Unsere Heimat. W rezultacie nie dopuszczono do pojawienia się już gotowego LP Heimat, który został wycofany. Po upadku komunizmu w NRD Angelika Weiz zaangażowała się w pracę z Głośnym Człowiekiem jako przewodnicząca Musikszene e. V. i była dyrektorem zarządzającym Kulturbrauerei w Berlinie-Prenzlauer Berg. Muzycznie nadal jest szczególnie wszechstronna. Czasami współpracuje z Reinhardem Lakomym przy produkcji piosenek dla dzieci z Güntherem Fischerem i Orkiestrą Filmową Babelsberg tworzyła muzykę filmową. Wraz z Anke Schenker i Ines Paulke pojawiła się jako Swing Sisters i założyła projekt ewangeliczny United Voice. Oprócz niej do projektu należą śpiewaczki Ricarda Ulm i Tina Hänsch, wokalistka Craigh Burton i muzyk Chris Lewis.. Od 1999 roku występuje z Matthiasem Hesslem, Henningiem Protzmannem i Wolfgangiem “Zicke” Schneiderem jako jazzowy blues. Zespół gra kawałki historii jazzu w tradycji Oscara Petersona, Ramseya Lewisa i Jimmy’ego Smitha, a od 2000 roku był stałym zespołem wspierającym Manfreda Krug’a. Współpracowała także z Wolfgangiem Fiedlerem, dawniej Fusion, oraz Rene Decker w zespole Angelika Weiz.

Muzyczne uczcie na stacji w Heringsdorfie stworzy prawdziwie rodzinną atmosferę. Specjalnie na ten wieczór, na peronie stacji uruchomina zostanie mała gastronomia.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy na dworcu” organizowany przez stowarzyszenie „Jazz auf Usedom e.V.”, Uzdrowiska Cesarskie Kąpieliska jak i przy pomocy berlińskich muzyków jazzowych Ulrich-Maria Kellner i Charlie Eitner.

Organizacja imprezy jest możliwa dzięki współpracy polskich i niemieckich środowisk muzycznych, a przede wszystkim projekt mógł zostać zrealizowany, bo znalazł uznanie we władzach Miasta Świnoujście i gminy Heringsdorf. Mocnego wsparcia udzielała mu m.in. dr Karin Lehmann i Ryszard Kowalski, trudno nawet wymienić cały szereg zaangażowanych w jego realizację przyjaciół muzyki i młodzieży.

So. 09.06.2018

godz. 15.00 Jazz w muszli koncertowej w Świnoujściu

prezentacja workshopu – Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpi z Angeliką Weiz z Berlina

godz. 15.30 „OLD JAZZ QUARTET” z Warszawy z Lechem Szprotem

godz. 18.00 21 Festiwal Jazzowy na dworcu w Heringsdorfie

„WOOD & BRASS BAND“ z Goleniowa i Jazz-Dance

godz. 19.00 Angelika Weiz – Charlie Eitner & Friends

prezentacja wokshopu – Tytus Brzeziński ze Świnoujścia wystąpi z Angeliką Weiz z Berlina

godz. 20.15 „OLD JAZZ QUARTET” z Warszawy z Lechem Szprotem

godz. 21.30 „JAZZ WE CAN“ – Angelika Weiz – Charlie Eitner & Friends

godz. 22.15 Jam Sassion ze wszystkimi muzykami

Serdecznie zapraszamy wszystkich melomanów jazzu!

Wstęp wolny

Zobacz również

Drużyna Bizona Cerkwica nie przyjechała na mecz z Prawobrzeżem Świnoujście

Drużyna Bizona Cerkwica zgłosiła chęć uczestnictwa w Pucharze Prezesa ZZPN. Na dwie godziny przed meczem …

Jeden komentarz

  1. Czytelnik i słuchacz koncertu

    Dzień dobry,
    Z Angzelika Weiz wystąpiła też mama Tytusa Joanna Brzezińską (chórki) oraz Alicja Jakubowska (duet z Tytusem i chórki) z Pracowni Wokalno- Artystycznej Mariny Nikoriuk.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.