Strona główna / Lokalne / Błękitne Flagi już powiewają  nad świnoujskim kąpieliskiem i portem jachtowym

Błękitne Flagi już powiewają  nad świnoujskim kąpieliskiem i portem jachtowym

Dziś oficjalnie otwarto sezon letni na świnoujskim kąpielisku. Otwarcie uświetniła ceremonia wciągnięcia na maszt Błękitnej Flagi, prestiżowego, międzynarodowego wyróżnienia przyznawanego przez Międzynarodowe Jury w Kopenhadze kąpieliskom spełniającym najwyższe standardy czystości i bezpieczeństwa.

Świnoujskie kąpielisko otrzymało Błękitną Flagę nieprzerwanie-  jako jedyne w Polsce- po raz 13. Po raz 10. Błękitna Flaga powiewać będzie również w świnoujskim porcie jachtowym

– Stale podnosimy wymagania w stosunku do kąpielisk – poinformował wręczając certyfikat Jarosław Szczygieł – koordynator ProgramuBłękitna Flaga w Polsce. – W tym roku w naszym kraju  przyznano Błękitną Flagę  23 plażom, to o 8 mniej niż przed rokiem.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe. Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, z siedzibą w Kopenhadze, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak:  Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia. Świnoujska plaża należy do  najpiękniejszych nad Bałtykiem. Wskazują na to między innymi rankingi polskich miejscowości wypoczynkowych i kąpielisk. Od lat świnoujskie kąpielisko przoduje w nich, wskazując przez to, że świnoujska plaża nie ma sobie równej na polskim wybrzeżu. W ubiegłym roku plaża trafiła do rankingu Skyscannera jako jedno z dwudziestu pięciu najwspanialszych nadmorskich zakątków świata.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon. Aby móc ponownie ubiegać się o wyróżnienie, kąpieliska i mariny muszą co roku poddawać się rygorystycznym kontrolom, stale podnoszą poziom jakości świadczonych na nich usług.

– W tym roku do dyspozycji osób z niepełnosprawnościami zakupiliśmy  specjalistyczny wózek ( na zdjęciu), na którym osoby  te będą mogły skorzystać z kąpieli morskiej – mówi Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Zobacz również

Kolumbijska kokaina w workach z cukrem w Świnoujściu

Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie skierował …

5 komentarzy

  1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    A czy Ci co przyznawają tą niebieską flagę, to chociaż wiedzą gdzie leży Świnoujście, czy są ślepi?

  2. Kiedy ratownicy pojawia się na prawobrzeżnej plaży? Dumnie zapowiadani od 15-ego czerwca nie pojawili się do wczoraj na plaży.

    • a gdzie znalazłeś zapowiedź że na Warszowie od 15 czerwca, z tego co ja wyczytałam Warszów będzie strzeżony na plazy od 1 lipca cyt.z mediów: „Od 1 lipca 2018 r. na lewobrzeżu będzie strzeżone 800 metrów plaży, a na prawobrzeżu 200 metrów.”… polecam czytać ze zrozumieniem.

  3. Kiedy ratownicy pojawia się na prawobrzeżnej plaży? Dumnie zapowiadani od 15-ego czerwca nie pojawili się do wczoraj na plaży.

  4. Kiedy ratownicy pojawia się na prawobrzeżnej plaży? Dumnie zapowiadani od 15-ego czerwca nie pojawili się do wczoraj na plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.