Strona główna / Lokalne / Akcja policji. Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

Akcja policji. Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

“Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – takie hasło przyświecało świnoujskim służbom mundurowym, ratowniczym i zaprzyjaźnionym z nimi instytucjami podczas wspólnie zorganizowanej akcji na Basenie Północnym. Organizatorzy i uczestnicy festynu promowali bezpieczeństwo w związku z rozpoczynającymi się wakacjami.

Głównym celem zainaugurowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendę Główną Policji akcji pod nazwą “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem podczas wakacyjnego wypoczynku.

Świnoujskie służby mundurowe włączyły się w ogólnopolską akcję, połączyły siły i w minioną sobotę 23 czerwca na terenie Basenu Północnego w Świnoujściu zorganizowały plenerową imprezę dla mieszkańców miasta oraz przybyłych do kurortu turystów. Przekazanie informacji na temat bezpiecznego zachowania się w czasie zbliżających się wakacji, zarówno w życiu codziennym, jak i w sytuacjach mogących powodować zagrożenie dla życia, zdrowia oraz uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą – takie cele postawili sobie organizatorzy wspólnej akcji.

Inicjatorem imprezy było Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji /IPA/ Region Świnoujście. W organizację festynu włączyła się także Komenda Miejska Policji w Świnoujściu, Urząd Miasta Świnoujście, Morski Oddział Straży Granicznej, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, Urząd Morski w Szczecinie, Ochotnicze Wodne Pogotowie Ratunkowe, Miejski Dom Kultury oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji “Wyspiarz”.
Przedstawiciele wszystkich służb mieli swoje stanowiska, gdzie mogli zaprezentować sprzęt będący na ich wyposażeniu, a także przekazywać odwiedzającym je mieszkańcom miasta oraz turystom ważne informacje o bezpieczeństwie.

Policjanci ze świnoujskiej komendy wykorzystali spotkanie do promowania zasad bezpieczeństwa wśród osób w każdej grupie wiekowej.
Najmłodsi mieli okazję oglądania pokazów policyjnego psa i jego opiekuna. Owczarek niemiecki stosował się do komend wydawanych przez przewodnika. W pokazach brał udział także pozorant ubrany w gruby ochraniacz, który imitował przestępcę i zadaniem czworonoga było go skutecznie zatrzymać. Policjanci wspólnie z dziećmi przećwiczyli pozycję na tzw. “żółwia”, jaką należy przyjąć, aby urazy zdrowotne w przypadku ewentualnego pogryzienia były jak najmniej dotkliwe dla zdrowia, tj. uklęknąć, ukryć twarz, zasłonić dłońmi uszy i docisnąć ręce do tułowia.
Stróże prawa przekazywali dzieciom także informacje o zasadach postępowania w przypadku zaczepiania przez nieznajomego czy częstowania ich słodyczami czy obdarowywania prezentami. Nie zabrakło także informacji o cyberzagrożeniach oraz zagrożeniach ze strony używek – alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy papierosów. Wiele wskazówek funkcjonariusze, jak i inni przedstawiciele służb przekazywali odbiorcom odnośnie bezpiecznego spędzania czasu nad wodą, jak i na drodze, w lesie i na podwórku.

Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna “Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci dmuchanych kół ratunkowych, odblasków, książeczek profilaktycznych oraz opasek na rękę dzieci, które mogą zapobiec zagubieniu na plaży.

W czasie festynu policjanci edukowali także seniorów, przekazując informacje o oszustach działających metodą “na wnuczka” czy “na policjanta”. Dorośli usłyszeli tez wiele przestróg o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Zainteresowanym przekazywano również informacje oraz ulotki na temat zasad rekrutacji do Policji.

W programie imprezy nie zabrakło innych atrakcji, jak  zwiedzanie policyjnego radiowozu i innych pojazdów służb mundurowych oraz praktyczna nauka resustytacji i udzielania pomocy przedmedycznej osobie nieprzytomnej. Odwiedzający imprezę na Basenie Północnym częstowani byli przez żołnierzy wojskową grochówką.

Imprezę odwiedziło kilkaset osób. Wakacyjna impreza plenerowa służb mundurowych, ratowniczych i innych podmiotów pod nazwą “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” dostarczyła przybyłym gościom wiele ważnych informacji, atrakcji oraz emocji.

Wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w organizację imprezy zależało na poszerzeniu wiedzy mieszkańców miasta oraz turystów w dziedzinie bezpiecznego wypoczynku podczas nadchodzących wakacji, w tym wypoczynku na akwenach wodnych – i cel ten został osiągnięty.

asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

Zobacz również

Park Zdrojowy. Montują już pierwsze zabawki

Na placu zabaw od strony ulicy Krzywoustego rozpoczął się montaż nowych urządzeń do zabawy. Największe, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.