Strona główna / Lokalne / Wiosna poezji 2018 potwierdziła aktywność świnoujskich twórców „Na Wyspie”

Wiosna poezji 2018 potwierdziła aktywność świnoujskich twórców „Na Wyspie”

Świnoujski Klub Literacki „Na Wyspie” jest jednym z inicjatorów i aktywnych uczestników Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, organizowanej przez szczeciński Oddział Związku Literatów Polskich.

Właśnie, w niedzielę 24 czerwca w urokliwym Ogrodzie Różanym w Szczecinie, odbył się finał Trzeciej już edycji tego cyklu. Z tej okazji, w bajecznej scenerii kwitnących róż przygotowano szereg atrakcji dla gości i mieszkańców. Wśród zaproszonych do udziału w finałowym akcencie poetyckiej wiosny był świnoujski klub, który reprezentowali Aleksandra Schmitt i Maciej Napiórkowski.

 

Świnoujścianie mogli pochwalić się najnowszym wydawnictwem klubowym. Wydany nakładem miasta, w roku 50-lecia klubu tomik zatytułowany „Za Parawanem Uczuć” zyskał wysokie oceny za poziom edytorski. Wydawnictwo bardzo wysoko oceniali Prezes Szczecińskiego Oddziału ZLP Leszek Dembek oraz znana w środowisku poetka i publicystka Róża Czerniawska-Karcz, sprawująca merytoryczną opiekę na działalnością wydawniczą oddziału. Pani Róża znalazła się także w składzie czteroosobowego jury, który oceniał wiersze przesłane na Ogólnopolski Konkurs o Złotą Metaforę i Metaforę Niepodległą im. Józefa Bursewicza. W tym roku jury miało wyjątkowo trudny wybór bowiem na konkurs nadesłano aż 242 wiersze z całej Polski. Wyróżnionych autorów uhonorowano na plenerowej scenie Różanki. Z tej samej sceny , przed szczecińską publicznością oraz gośćmi prezes Leszek Dembek przedstawił podsumowanie działań podejmowanych w ramach wiosny poezji w całym regionie. Na wyróżnienie zasłużył także Klub „Na Wyspie ze Świnoujścia. Warto przypomnieć, że wyrazem uznania za kreatywność świnoujskiej grupy, stało się wręczenie już w 2017 roku, podczas gali 50 -lecia klubu, medalu „Gloria Cultura” na ręce Macieja Napiórkowskiego. Był to wyraz uznania dla kreatywności w dziedzinie popularyzacji poezji.

Poza świnoujską, wśród zaangażowanych w realizację wiosny poezji grup znalazły się: ZLP oddział w Koszalinie, Nieformalna grupa Literacka Iuvenis Ars, Grupa Literacko-Artystyczna Horyzont US Szczecin, Klub Literacki „Krąg z Darłowa, Wojskowa Grupa Aeternum oraz Klub 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zespoły wojskowe sprawdziły się także na scenie. Okazało się, że muzycy w mundurach potrafią zaaranżować nie tylko marsze ale nawet teksty Edwarda Stachury.

Podobnie jak w poprzednich latach, finałowemu akcentowi poetyckiej wiosny towarzyszyła zorganizowana na Różance „Aleja Wierszy”. Na starannie wykonanych tablicach, strofy poetów utworzyły niezwykły szpaler. Spacerując nim można jednocześnie przystanąć na moment w spotkaniu z piękną, skłaniająca do zadumy liryką.

Dla przedstawicieli klubu spotkanie w szczecinie miało jeszcze jeden, bardzo ważny wymiar. Było okazją do rozmowy o nowych pomysłach i inicjatywach związanych z pracą klubu i promocją literatury, szczególnie poezji wśród mieszkańców. Propozycje spotkały się z zainteresowaniem zarządu oddziału ZLP w Szczecinie jest szansa, że doczekają się realizacji.

Klub Literacki “Na Wyspie zaprasza osoby piszące i zainteresowane literaturą, szczególnie poezją na swoje comiesięczne spotkania, które odbywają się zawsze w drugą środę miesiąca o godz. 17.00. Najbliższe, w związku z wakacjami odbędzie się we wrześniu.

Klub Literacki „Na Wyspie”

Zobacz również

PKP Intercity zapowiada nowy rozkład jazdy. Bezpośredni pociąg ze Świnoujścia do Czech

Wprowadzenie nowych pociągów, skrócenie czasu przejazdu na wielu trasach, lepsza dostępność komunikacyjna poprzez wprowadzenie dodatkowych …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.