Strona główna / Lokalne / Można, czy nie można wchodzić z psami na plażę?

Można, czy nie można wchodzić z psami na plażę?

Na terenie miasta można zauważyć znaki zakazujące poruszania się z psami. Takie zakazy obowiązują np. na promach (pomieszczenie dla pasażerów), stadionie miejskim, plaży i cmentarzu. – Wolałbym, aby moje dziecko kopiąc na plaży łopatką, znalazło muszelki, a nie psią kupę – mówi jeden z czytelników. Tymczasem, jak się okazuje, ograniczenia zakazujące wchodzenia z psami są nielegalne.

Podobne zakazy wprowadziła  Rady Miejska w Wołowie. Z czasem sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że ustawodawca nie upoważnił rad gmin do ustanawiania generalnego zakazu wstępu z psami do określonych miejsc, ponieważ taka regulacja byłaby środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się i przebywania w określonym miejscu, która przysługuje wszystkim obywatelom, w tym posiadaczom zwierząt domowych.

Lokalne władze mogą jedynie określić sposób postępowania ze zwierzętami domowymi w taki sposób, by ich pobyt na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku nie był uciążliwy dla innych osób oraz im nie zagrażał. Rada miasta zatem nie może zakazywać wstępu z psami, ale może nakazać stosowanie smyczy, czy kagańca.

– Powinno ściągnąć się te znaki, bo jeżeli ktoś w dobrej wierze zwróci uwagę posiadaczowi psa, że nie powinien wchodzić na plażę, może zostać narażony na nieprzyjemności. Osobiście nie mam nic przeciwko wprowadzaniu psów na plażę pod jednym warunkiem – że właściciele będą po nich sprzątać i pilnować tak, aby nie były zagrożeniem, przede wszystkim dla dzieci – uważa Czytelnik.

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

18 komentarzy

 1. psy do budy a nie na plażę, plaża to nie wychodek dla psów! i to też nie jest wybieg dla psów! podobnie jak park! psy puszczajcie na swoich podwórkach a blokersi kupcie sobie działki

 2. A mnie przeszkadzają dzieci i co ? Są przeważnie gorsze od tych psiaków ,buuuu

 3. Brawo!!!! Widzę że portal popiera cywilizowane spojrzenie na świat i kilku malkontentom to rozjaśni w głowie.I za to Was cenię.Jeszcze raz brawo.

 4. Nie można! Ten niebieski znak pokazuje kierunek do plaży dla osób z psami.

 5. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  A co z dzikimi zwierzętami ,też im nie wolno na plażę wchodzić.
  Tylko durnie wymyślają durne zakazy.
  Plaża jest dobrem nas wszystkich i żaden urzędniczy dureń nie będzie mi niczego zakazywał, bo oberwie w kichawę.

 6. Zakazy muszą być, bo niestety nie wszyscy właściciele psów szanują, że w sezonie, gdy na plaży jest wielu ludzi, to nie każdy chce, aby biegał wokół niego pies. I nie musi być do tego uchwały rady miasta. wystarczy wprowadzić taki zakaz w regulaminie kąpieliska

  • 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

   Tadek-cebulak.

   • Nie każdy chce, aby biegały koło niego dzieci, nie każdy chce być narażony na widok otyłej osoby, nie każdy chce aby latały koło niego mewy, nie każdy chce słuchać reklam z megafonów, nie każdy chce słuchać bluzgającego gościa na kocu obok… tak można w nieskończoność 😉 Morał z tego taki, jak Ci nie pasuje to się przenieś i tyle.

  • Jest Pan w wielkim błędzie wynikającym z nie znajomości prawa.Szanowny Panie,żaden wewnętrzny przepis nie może być sprzeczny z prawem obowiązującym na terenie RP.Powiem prościej,jeśli Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza że taki zakaz łamie przepisy to taki Osir ma mało do powiedzenia i nie może takiego punktu regulaminu zastosować.Oczywiście Osir może wprowadzić punkt mówiący że pieski muszą być np.na smyczy,w kagańcu o sprzątaniu nie wspomnę bo to jest obowiązek i jestem jak najbardziej za karaniem mandatami tych którzy tego nie robią.Sam mam psiaka i zawsze sprzątam.Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.

   • No właśnie, właśnie. Ma pan rację Mariusz. Sprzątanie po psie to obowiązek. Fajnie, że pan to wie i stosuje, ale przyzna pan, że nie wszyscy tak robią. sam widziałem niedawno, ja piesek załatwiał się na samym wejściu na plaże, a właściwie to już była plaża. Gdy zwrocilem uwagę, to pani odpowiedziała, że się czepiam, przecież to tylko piesek. A co do smyczy i kagańców, to mowi o tym regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.