Strona główna / Lokalne / 25 lat holowników H-9 i H-10

25 lat holowników H-9 i H-10

W środę, 27 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu załogi holowników H-9 i H-10 obchodziły 25 rocznicę pierwszego podniesienia bandery. Z tej okazji podniesiono wielką galę banderową, a załogi i zaproszeni goście spotkali się na uroczystej zbiórce.

Rocznica pierwszego podniesienia bandery jest najważniejszym dniem w roku dla każdego okrętu i jego załogi. Na uroczystą zbiórkę zaproszeni zostali goście, wśród których byli m.in.: dowódca 12. Dywizjonu Trałowców komandor porucznik Robert LISOWSKI, dowódcy okrętów oraz jednostek pływających z 12.DTR, a także obecni i poprzedni członkowie załóg grupy holowników.

Podczas uroczystej zbiórki odczytano rozkazy okolicznościowe oraz podziękowano załogom za włożony trud, poświęcenie i osobiste zaangażowanie w pracę na rzecz okrętów.

Ponadto na holowniku H-10 odbyła się uroczystość objęcia obowiązków dowódcy załogi. Nowym dowódcą załogi został starszy bosman Tomasz ZAKRZEWSKI. Gratulując nowego stanowiska, dowódca dywizjonu złożył nowemu dowódcy załogi życzenia wszelkiej pomyślności, sukcesów w realizacji celów oraz zgodnie z marynarską tradycją “stopy wody pod kilem”.

Holowniki redowo-portowe typu B 820 przeznaczone są do prac portowo-redowych, prac holowniczych na terenie portów, red oraz na wodach przybrzeżnych; transportu ładunków na pokładzie o masie do 2,5 t lub transportu do 12 osób i ładunku do 1,5 t. Holowniki H-9 i H-10 wykonują zadania związane z zabezpieczeniem zadań ogniowych takich jak holowanie tarcz podczas strzelań artyleryjskich oraz wystawianie pól tarczowych na poligonach do wykonywania zadań ogniowych prze siły okrętowe, artylerię wojsk lądowych oraz lotnictwa. Jednym z głównych zadań jest również ratowanie życia oraz mienia wojskowego i cywilnego na morzu.

Biało-czerwoną banderę na tych jednostkach podniesiono po raz pierwszy 27 czerwca 1993 roku. Holownik H-9 realizuje zadania pod dowództwem mł. chor. mar. Grzegorza CIECIERSKIEGO, natomiast holownikiem H-10 dowodzi st. bsm. Tomasz ZAKRZEWSKI.

Zobacz również

Wraca mały ruch graniczny. Do 24 godzin, bez testów i kwarantanny dla zaszczepionych

W czwartek w Niemczech weszły w życie jednolite we wszystkich krajach związkowych zasady dotyczące obowiązku …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.