poniedziałek , 5 grudnia 2022
Strona główna / Lokalne / Świnoujście w pierwszej trójce najbogatszych samorządów

Świnoujście w pierwszej trójce najbogatszych samorządów

Świnoujście znalazło się na trzecim miejscu wśród najbogatszych miast na prawach powiatu w Polsce rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Przed nami są tylko Sopot i Płock.

„Wspólnota” już od siedemnastu lat bada kondycję finansową polskich samorządów. Miejscu w rankingu decydują dochody do budżet w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

– Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor rankingu.

Według obliczeń naukowców , którzy przygotowywali ranking, w ubiegłym roku na jednego mieszkańca miasta przypadło w budżecie dokładnie 6132,42 zł. W 2016 roku było to 5169,52 złotych, a rok wcześniej w 2015 – 4385,44 zł. Wśród polskich miast na prawach powiatu w lepszej kondycji finansowej jest tylko Płock oraz Sopot.

W rankingu wysoko, bo na trzeciej pozycji wśród województw, uplasowało się zachodniopomorskie. Jak podkreślają naukowcy pracjący przy rankingu, jesteśmy regionem, który najlepiej radzi sobie z bezrobociem, systematycznie rozwija infrastrukturę i jest atrakcyjny dla inwestorów.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Przy budowie ekspresówki do Świnoujścia pracują od rana do późna

Szybkie zapadanie zmroku nie oznacza, że prace budowlane na inwestycjach trwają obecnie krócej. Wykonawcy odcinka …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.