Strona główna / Lokalne / Świnoujście w pierwszej trójce najbogatszych samorządów

Świnoujście w pierwszej trójce najbogatszych samorządów

Świnoujście znalazło się na trzecim miejscu wśród najbogatszych miast na prawach powiatu w Polsce rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Przed nami są tylko Sopot i Płock.

„Wspólnota” już od siedemnastu lat bada kondycję finansową polskich samorządów. Miejscu w rankingu decydują dochody do budżet w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

– Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, współautor rankingu.

Według obliczeń naukowców , którzy przygotowywali ranking, w ubiegłym roku na jednego mieszkańca miasta przypadło w budżecie dokładnie 6132,42 zł. W 2016 roku było to 5169,52 złotych, a rok wcześniej w 2015 – 4385,44 zł. Wśród polskich miast na prawach powiatu w lepszej kondycji finansowej jest tylko Płock oraz Sopot.

W rankingu wysoko, bo na trzeciej pozycji wśród województw, uplasowało się zachodniopomorskie. Jak podkreślają naukowcy pracjący przy rankingu, jesteśmy regionem, który najlepiej radzi sobie z bezrobociem, systematycznie rozwija infrastrukturę i jest atrakcyjny dla inwestorów.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

„Ryczałt jako forma opodatkowania po 1 stycznia 2022 roku” – szkolenie dla przedsiębiorców

Centrum Usługowo- Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu zaprasza Państwa do udziału w kolejnym seminarium  online …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.