Strona główna / Lokalne / Polsko-niemieckie patrole na ulicach przygranicznych miast

Polsko-niemieckie patrole na ulicach przygranicznych miast

Od lat Zachodniopomorska Policja współpracuje z kolegami z Brandenburgii i Meklemburgii nad poziomem bezpieczeństwa oraz przyjazną egzystencją na terenach przygranicznych. Wspólne patrole wpisują się w ramy polsko-niemieckiego projektu Interreg V A. Jest to sztandarowy przykład proeuropejskiej współpracy pomiędzy garnizonami Policji po obydwu stronach Odry.

Wspólne, systematyczne patrole polskiej i niemieckiej policji są przykładem tego, jak ważna jest współpraca na obszarach przygranicznych. Codziennie wielu Polaków wybiera się za zachodnią granicę, w drugą stronę podróżują Niemcy.

Przepisy ruchu drogowego obowiązujące na polskich drogach nie różnią się znacząco od tych niemieckich. Jednak tak jak w innych krajach Wspólnoty Europejskiej, zarówno w Polsce jak i Niemczech mamy do czynienia z pewnymi różnicami dotyczącymi prędkości, obszaru miejskiego i podstawowych zasad bezpieczeństwa pieszych. Duży ruch na międzynarodowych trasach komunikacyjnych oznacza zwiększone zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego tak ważne jest opracowanie wzajemnych podstaw współpracy. Nie dotyczą one wyłącznie bezpieczeństwa na drogach, ale również zapobieganiu przestępczości, monitorowaniu zagrożeń terrorystycznych i wspieraniu dobrego sąsiedztwa polsko-niemieckiego.

Polska i niemiecka policja codziennie czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców Pomorza Zachodniego, Meklemburgii i Brandenburgii.

Policjanci, którzy ostatnio pełnili służbę na terenie miasta nie tylko kontrolowali pojazdy, sprawdzali trzeźwość kierujących i wymagane dokumenty ale także udzielali informacji oraz wskazówek na temat różnic w przepisach po obu stronach granicy, przybliżali specyfikę pełnionej służby przez niemieckich kolegów oraz odpowiadali na pytania osób zainteresowanych tymi zagadnieniami.

Patrole potrzebne są  między innymi w  sezonie letnim, podczas którego w każdej chwili ktoś może potrzebować pomocy. Zdobyte doświadczenie każdej ze stron wykorzystywane wspólnie procentuje większą skutecznością a poprawa stanu bezpieczeństwa publicznego przyczynia się m.in. do polepszenia wizerunku regionu oraz zwiększenia jego atrakcyjności.

Zespół prasowy KWP w Szczecinie /AG

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.