Strona główna / Hobby / Zobacz, jak powstaje piwo w Browarze Miedziowy 44

Zobacz, jak powstaje piwo w Browarze Miedziowy 44

I Otwarte Warzenie Piwa w Browarze Miedziowy 44 odbędzie się już 26 sierpnia. Tego dnia w klimatycznych podziemiach hotelu INTERFERIE Medical SPA**** nie może zabraknąć miłośników chmielowych trunków, którzy gustują w piwie rzemieślniczym.

Piwo Miedziowe 44 produkowane jest od 2017 roku w mikrobrowarze, zlokalizowanym w INTERFERIE Medical SPA**** przy ul. Uzdrowiskowej 15 w Świnoujściu. To właśnie tutaj w piwnicach hotelu, zaaranżowanych w biesiadnym stylu, prężnie działa Browar Miedziowy 44. Przez ponad rok funkcjonowania lokal stał się wyjątkowym miejscem spotkań dla turystów i mieszkańców Świnoujścia, w którym można skosztować wyszukanych piw rzemieślniczych.

– I Otwarte Warzenie Piwa w Browarze Miedziowy 44 to doskonała okazja to poznania naszych autorskich piw, które tworzymy w oparciu o naturalne receptury. Bazą do ich powstania są klasyczne składniki oraz korzenne i owocowe aromaty, co sprawia, że piwo Miedziowe 44 jest naprawdę wyśmienite. Idealnie gasi pragnienie podczas upałów, a jednocześnie kusi wyszukanymi walorami smakowymi – mówi Marcel Tkaczonek, menedżer Browaru Miedziowy 44.

Aktualnie w ofercie Browaru Miedziowy 44 dostępne są trzy podstawowe rodzaje chmielowego trunku – kwiatowo-korzenne piwo jasne PILS, piwo pszeniczne GERMAN HEFEWEIZEN z aromatem goździków i banana oraz piwo ciemne MILK STOUT z dominującym smakiem kawy i czekolady. Piwowarzy z Browaru Miedziowy 44, w zależności od pory roku, tworzą również piwa sezonowe. Tego lata chmielowi smakosze mogą napić się propozycji AMERICAN AMBER ALE, którą wyróżniają delikatne aromaty cytrusowe i karmelowe, powstające dzięki zastosowaniu odmian chmieli amerykańskich.

– Nasze piwa warzymy i butelkujemy na miejscu, w podziemiach hotelu INTERFERIE Medical SPA***. Nowoczesne zaplecze browarnicze pokażemy wszystkim chętnym już 26 sierpnia. Przedstawimy również całą historię procesu produkcyjnego. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaprosić turystów i mieszkańców Świnoujścia na niezwykle interesującą lekcję warzenia piwa oraz degustację chmielowych trunków najwyższej klasy – dodaje Marcel Tkaczonek.

I Otwarte Warzenie Piwa w Browarze Miedziowy 44 rozpocznie się od godz. 18:00, w niedzielę 26 sierpnia. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 91 381 25 24.

Zobacz również

Przedszkole „Bajka” ma już nowy plac zabaw

Zakończyła się budowa nowego placu zabaw Przedszkola nr 5 przy ul. Witosa. Jest mnóstwo urządzeń …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.