Strona główna / Lokalne / Przed radnymi ostatnia sesja w tej kadencji
Ustępujący radni zasiadali w radzie miasta w latach 2014-2018. Kolejni rajcy zostaną wybrani na najbliższych 5 lat. Foto: Wojciech Basałygo

Przed radnymi ostatnia sesja w tej kadencji

Na 27 września zaplanowano ostatnią sesję Rady Miasta przed jesiennymi wyborami samorządowymi. W czwartek – na przedostatniej sesji ustępującej Rady Miasta, radni kadencji 2014-2018 zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Kto z obecnych samorządowców pozostanie w fotelach rajców, a kogo czas już wymienić na nowe twarze?

Ostatnie cztery lata funkcjonowania samorządu przewróciły lokalną scenę polityczną niemal o 180 stopni. W sierpniu 2015 roku radny Andrzej Szczodry został złapany na jeździe po alkoholu. Honorowo złożył mandat radnego, a jego miejsce zajął były piłkarz Floty Świnoujście Sebastian Olszar. Chociaż wyborcy wybaczyli Szczodremu, ten wycofał się z życia publicznego.

Trzęsienie ziemi nastąpiło w lutym 2017 roku. Na jednej z sesji nieoczekiwanie złożono wniosek o odwołanie przewodniczącej Joanny Agatowskiej. Z funkcją pożegnała się kilka dni później. Po wielu latach klub radnych SLD przeszedł do opozycji i przestał być decydującym głosem w radzie miasta.

Październik 2017 zdominował temat siarki. Członkowie rady osiedla Warszów przyszli na sesję z transparentami, sprzeciwiając się przeładunkowi siarki w porcie w Świnoujściu. Przewodniczący rady Dariusz Śliwiński nakazał zdjęć jeden z transparentów, przerwał sesję i wznowił ją dopiero po odpłynięciu statku z ładunkiem.

Burzliwie było także w grudniu 2017. Na sesję przyszli stoczniowcy z transparentami, aby wyrazić swoje niezadowolenie z pomysłu likwidacji zakładu pracy w Świnoujściu i  żądać oddzielenia zakładu od Szczecina. Wcześniej zorganizowali głośną pikietę przed budynkiem magistratu.

W styczniu 2018 roku zmarł długoletni samorządowiec Waldemar Buczyński. Jego miejsce w radzie zajęła Magdalena Ilczuk.

Pod koniec kadencji wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu radnemu Kamilowi Janta-Lipińskiemu zarzucając mu złamanie zakazu wynikającego z ustawy o samorządzie gminnym.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Tym samym druga tura wyborów przypadnie na 4 listopada.

Zobacz również

Kickboxing Pomorze Świnoujście

21 listopada 2020 w Szczecinie odbył się Polish Figter Kids 5 im. Krzysztofa Pajewskiego. Turniej …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.