Strona główna / Hobby / W tym roku nie będzie Dni Twierdzy na Wyspach. Marszałkowi zabrakło pieniędzy

W tym roku nie będzie Dni Twierdzy na Wyspach. Marszałkowi zabrakło pieniędzy

Miało być wyjątkowo, patriotycznie i powalająco. Nie będzie. Fani historycznej imprezy są rozczarowani i wysyłają maile z pytaniami o powód smutnej decyzji. Historyczne spektakle przyciągały do Świnoujścia nie tylko miłośników historii, ale także mieszkańców całego województwa.  Były także świetną promocją, bo o wydarzenia mówiły media w najlepszym czasie antenowym. Pierwszy raz od siedmiu lat, „Dni Twierdzy na Wyspach” nie odbędą się.

Po siedmiu edycjach imprezy, które odbywały się w realiach I i II wojny światowej, XVII wieku, a nawet czasów rzymskich, tegoroczne obchody miały wpisywać się w niepodległościowy klimat. Szukano czegoś spektakularnego i powalającego na kolana.

Bogusław Wołoszański narratorem

W tym roku, w związku z obchodami rocznicy niepodległości, w ramach Dni Twierdzy do Świnoujścia miał przyjechać historyczny pociąg złożony z 22 starych wagonów, ciągnięty przez lokomotywę z 1918 roku, a w jego wnętrzu miała być specjalna wystawa poświęcona niepodległości Polski.

„Pociąg do Wolności” miał wyruszyć z Poznania, przez Szczecin dotrzeć do Świnoujścia, a podróż zakończyć w Kołobrzegu. W każdej z tych miejscowości miał zatrzymać się na jeden dzień, a u nas na dwa. W Świnoujściu miało być najładniej, bo oprócz pociągu mieli być rekonstruktorzy, wyjątkowe widowisko batalistyczne, a narratorem historycznego wydarzenia miał być Bogusław Wołoszański.

Wjazd na peron w Świnoujściu miał być poprzedzony rekonstrukcją historyczną dopełnioną pirotechniką filmową. Do ostatniej chwili liczono, że impreza jednak się odbędzie. W środę poinformowano, że planowanego od roku wydarzenia nie będzie.

– Liczyliśmy na to, że uda się zorganizować „Pociąg do Wolności”. Wyjątkową imprezę, z wyjątkowym, godnym 100-lecia odzyskania niepodległości wydarzeniem. Zabrakło niewiele. Władze wojewódzkie odmówiły niestety wsparcia. Nie udało się, a Świnoujska Organizacja Turystyczna nie dysponuje środkami finansowymi na organizację tegorocznej edycji fortecznej imprezy – mówi ze smutkiem Piotr Piwowarczyk z ŚOT.

Zawiódł jeden z partnerów

Cykl historycznych imprez co roku organizował Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej z grupą zapaleńców. W tym roku miało być specjalnie i podniośle. Samorząd Świnoujścia przeznaczył na tegoroczne Dni Twierdzy 100 tys. złotych. Drugie tyle miał dołożyć samorząd województwa zachodniopomorskiego.

– Miasto ze swojej strony zabezpieczyło środki dla Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. Dodam tylko, że jako zwolennik tej imprezy, sam jestem zawiedziony decyzją podjętą poza naszym miastem – mówi Paweł Sujka, zastępca prezydenta Świnoujścia odpowiedzialny za turystykę.

Środki na organizację zabezpieczono także u pozostałych partnerów wydarzenia m.in. w Ministerstwie Kultury, Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i budżecie Świnoujścia. Pieniędzy jednak zabrakło w samorządzie Zachodniopomorskiego, a bez nich pociąg nie mógł wyruszyć.

Pozostaje nadzieja, że w 2019 roku znajdą się na ten cel pieniądze i wszyscy spotkamy się na tym wyjątkowym święcie historii.

Poprzednie edycje Dni Twierdzy na Wyspach:

 • 2011 r. – Bitwa o Przytór
 • 2012 r. – Bitwa o Arnhem
 • 2013 r. – Piekło Okopów. Normandia 1944
 • 2014 r. – Stulecie wielkiej wojny. Wojna maszyn
 • 2015 r. – Wielki Jubileusz. Husaria – bogowie wojny
 • 2016 r. – Operacja nie do pomyślenia
 • 2017 r. – Ave Cezar! Rzymianie atakują

 

 

Zobacz również

Centrum Usług Mulnik. Do wydzierżawienia działki pod działalność.

Miasto ogłosiło przetarg na dzierżawę ostatnich 12 działek pod działalność gospodarczą na terenie powstające właśnie …

9 komentarzy

 1. :-((((((((((((((((((((((((((((((

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Wypowiadają się same lewackie tępe dzidy, poza mną…

 3. I bardzo dobrze!
  To była szkodliwa impreza. Przebierańców którym brak wojenki.

 4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Marszałek jest z peo, a patriotyczne “dni Twierdzy” są sprzeczne z jego anty polską ideologią.

 5. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Pewnie marszałek dołożył do bankruta Bilfinger bo mu bliżej służyć Niemcom, niż pomóc Polakom.

  • Przypuszczam, że nie jesteś EUROPEJCZYKIEM, tylko niestety banalnym nacjonalistą…przykre…ponieważ współpraca polsko-niemiecka w Europie – szczególnie teraz – jest bardzo ważna…ale chyba TY tego nie rozumiesz 🙂 dziwny człowieku….

 6. Bardzo dobra wiadomość. Dość promowania militaryzmu! Młodzież trzeba uczyć wartości pacyfistycznych, a ta impreza nakręcała jedynie do przemocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.