Strona główna / Lokalne / Tunelem przejedziemy za 4 lata. Podpisano najważniejszą umowę [ZDJĘCIA]

Tunelem przejedziemy za 4 lata. Podpisano najważniejszą umowę [ZDJĘCIA]

17 września podpisano dwie umowy pomiędzy Miastem Świnoujście oraz wykonawcą i inżynierem kontraktu na budowę tunelu pomiędzy wyspami Wolin i Uznam.

Umowy zostały podpisane o godzinie 10 na placu Słowiańskim w Świnoujściu w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Porr SA (lider konsorcjum), Porr Bau GmbH (Austria), Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin SA, natomiast inżynierem kontraktu – konsorcjum Sweco Consulting z Poznania (Iider konsorcjum), Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska z Poznania.

Tunel pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Jej wartość to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Zobacz również

Ciekawe pamiątki z przeszłości. Do czego mogły służyć?

Od niedawna w posiadaniu Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu są biedermeierowskie flakony ze szkła, pochodzące …

8 komentarzy

 1. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  A gdzie mongoł rosati?

 2. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

  Oczywiście idiotów od “konstytucji” nie zabrakło.

 3. Chciałbym tylko przypomnieć/uświadomić że 85% z 900mln pochodzi z “wyimaginowanej wspólnoty z której nie ma żadnego pożytku”
  Amen

  • no to mogli twoi kodziarze, rudzielce, bolki i bule zrobić z tego pożytek już kilka lat temu gdy byli u włady

  • Frau Merkel wyciągnęła z bankomatu i dała na tunel ?? Czy Her Tusk wyciągnął z prywatnego portfela?? Uwielbiam komentatorów którzy myślą że Unia “daje”. Przecież to są pieniądze które Polska wpłaca do UE, a później musi walczyć żeby je odzyskać i w tym celu uruchamiać całą armię urzędników. No to zaytam: jaki z tego pożytek?? Odpowiedź: wyimaginowany. Pozdr.

  • no to szkoda że ryży nie wykorzystał tych 85% i nie zrobił tunelu kilka lat wcześniej

 4. wreszcie tunel !! o 70 lat za późno

 5. a co ten kłamczuch matołusz tu robi? chyba w roli notariusza chciał wystąpić ale ta jest przecież zarezerwowana dla adriana….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.