Strona główna / Lokalne / Świnoujście oddało hołd wyjątkowemu admirałowi [FILM]

Świnoujście oddało hołd wyjątkowemu admirałowi [FILM]

Wielki proporzec Marynarki Wojennej RP załopotał na latarni morskiej w Świnoujściu. W ten sposób mieszkańcy nadmorskiego miasta oddali hołd admirałowi Józefowi Unrugowi i jego małżonce, których prochy spoczęły we wtorek na polskiej ziemi.

Punktualnie o godzinie 8 rano na trzon latarni morskiej został podniesiony historyczny proporzec Marynarki Wojennej (według wzoru obowiązującego od 1919 roku), pod którym admirał służył i walczył we wrześniu 1939 roku.

– W ten symbolicznych sposób oddajemy mu hołd z zachodniego, morskiego krańca Rzeczypospolitej, z morskiej bramny Polski, ze Świnoujścia – mówi Piotr Piwowarczyk, organizator akcji. – Historyczny proporzec powiewający nad Świnoujściem w godny i wyjątkowy sposób przypomni o tej ważnej postaci i wszystkich bohaterach września 1939 roku – dodaje.

Proporzec na szczycie latarni będzie powiewać do zakończenia uroczystości pogrzebowych w Gdyni – czyli do godziny 15:00. Oczywiście jeżeli pozwoli na to wiatr, bowiem istnieje ryzyko, że będzie trzeba proporzec opuścić z latarnianego masztu szybciej.

– Z całego serca dziękuję ludziom, którzy pomogli nam w organizacji akcji. Przede wszystkim pani krawcowej Ewie Nowakowskiej, ratującej nas z opresji, gdy wczoraj wieczorem, podczas próby, silny wiatr zerwał zawiesia i konieczne było przeszycie proporca w środku nocy, aby na 8 rano był gotowy – mówi Piotr Piwowarczyk. – Dziękuję także Stowarzyszeniu Miłośników Latarń Morskich, pracownikom Fortu Gerharda, Świnoujskiej Organizacji Turystycznej, Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, Urzędowi Miasta Świnoujście, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i Klubowi Wysokogórskiemu Watra – mówi Piotr Piwowarczyk.

_

Urodzony w 1884 r. Józef Unrug w 1907 roku został oficerem niemieckiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. W I wojnie światowej dowodził okrętami podwodnymi, był też dowódcą flotylli okrętów szkolnych. W 1919 r. wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu kapitana marynarki. W 1939 r. dowodził obroną polskiego wybrzeża, które poddało się jako jedno z ostatnich miejsc w kraju. Był jeńcem kilku oflagów. Po uwolnieniu w 1945 r. uczestniczył w rozwiązywaniu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żył na emigracji w Wielkiej Brytanii i Francji. Admirał Józef Unrug zmarł w 1973 r. we Francji i został pochowany na cmentarzu w Montresor, gdzie siedem lat później spoczęła także jego żona Zofia.

 

Zobacz również

Ktoś podpalił sklep na promenadzie. Sprawca na wolności

Podpalacz podłożył ogień pod drzwi sklepu Żabka na promenadzie. Na szczęście pożar nie rozprzestrzenił się. …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.