Strona główna / Lokalne / Stoczniowcy: “Sytuacja w stoczni jest agonalna”

Stoczniowcy: “Sytuacja w stoczni jest agonalna”

Złe wyniki finansowe, kary za opóźnienia w naprawie jednostek, rezygnacja armatorów z remontów, zatory płatnicze dla podwykonawców i kooperantów. “Sytuacja w MSR Gryfia jest agonalna” – tam mówią anonimowo pracownicy.

MSR Gryfia składa się z dwóch części – dużo lepiej radzącego sobie Świnoujścia oraz dołującego Szczecina. W Świnoujściu zatrudnionych jest o połowę mniej stoczniowców niż w Szczecinie.  Za czasów odwołanego Marka Różalskiego stocznia w Świnoujściu wypracowywała zysk.

– Menadżer z niego słaby, ale znał się na robocie i stocznia w Świnoujściu naprawdę za jego czasów działała dobrze i gdy łączono Gryfię ze Świnoujściem, to nie tylko były pozytywne wyniki w działalności operacyjnej, ale i w całej stoczni – mówią stoczniowcy.

Sypią się zlecenia

Statek m/f Pomorze przewidziany do remontu w stoczni Gryfia poszedł do modernizacji do zagranicznej stoczni. PŻB unika Gryfii jak ognia, bo ostatni remont Cracovii zamiast 3 tygodni, trwał 3 miesiące. Problemy z Gryfią ma także Ministerstwo Obrony Narodowej. Już poprzednio anulowano przetarg na remont dwóch okrętów, z których jeden trafił do stoczni Nauta. W Gryfii remontowane są: ORP Lublin oraz ORP Hańcza.

– W przypadku obu okrętów są bardzo duże opóźnienia w remoncie i grożą wielomilionowe kary – mówią anonimowo pracownicy.

Także Żegluga Świnoujska swój prom Karsibór skierowała do stoczni Remontowa w Gdańsku, bo Gryfia nie złożyła oferty na remont po tym jak spóźniła się z remontem ostatniego Karsibora i musiała zapłacić karę za 60-dniowe opóźnienie.

Komentarz:

Jaki pomysł na ratunek Gryfii wymyślili sobie rządzący „na górze”? Przeholować dwa remontowane okręty ze Świnoujścia do Szczecina, wraz z nimi jeden dok, stoczniowców dowozić autobusami do pracy, a tereny zajmowane przez Gryfię w Świnoujściu sprzedać Zarządowi Morskich Portów Szczecin i Świnoujściu pod przyszły rozwój portu?

Zobacz również

Niemcy umieściły Polskę na liście krajów wysokiego ryzyka. Co to oznacza?

Instytut Roberta Kocha ogłosił, że od niedzieli Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego …

5 komentarzy

  1. Jest gotowy plan i strategia ratowania Świnoujskiej Gryfii. Tylko nikt z obecnie rządzących nie che o nim nic słyszeć. To fakt ze połączenie Szczecina i Świnoujścia był idiotycznym pomysłem i ja to mówiłem publicznie w twarz Panu Lesławowi Hnatowi jak tylko powstał pomysł połączenia szczecińskiego bankruta ze Świnoujściem. Wiadomo, że to ZZ ze Szczecina błagały by im zlikwidować rzekomą konkurencję bo to Świnoujście było zapewne winne złym wynikom w Szczecinie. Sprawa była omawiana na Międzynarodowum Kongresie Morskim w bloku stoczniowym i argumentacja Pana Hnata nie znalazła akceptacji u nikogo poza nim samym. No są ludzie nieomylni. Jako rodowity Szczecinianin jestem absolutnie za oddzieleniem Świnoujścia jako oddzielnego wydzielonego i zorganizowanego podmiotu i znalezieniu inwestora strategicznego mogącego wiarygodnie i konsekwentnie pociągnąć plan inwestycyjny by stworzyć nowoczesna stocznie remontową. Tak wiem mówię o sprzedaży naszego polskiego majątku w obce kapitalistyczne ręce 🙂 Wiem, że jest przynajmniej jeden inwestor zagraniczny chętny na waszą stocznie, ale w obecnej dobie gdzie jedynym hasłem w gospodarce jest “Polska dla Polaków” oraz jedyne co dobre to “państwowe” a całe zło to firmy prywatne zwane przez ZZ ze Szczecina “firmami krzakami” nie ma na to szans. Połączenie całej upadającej Gryfii ze Szczecińskim Parkiem Przemysłowym będzie absolutną katastrofą. Im szybciej zejdziemy na ziemię ze stocznią remontową w Świnoujściu tym więcej i szybciej uda się uratować. Całym moim sercem wspieram ten pomysł i przepraszam, że dwa lata temu mówiłem żeby na razie nie dzielić a postarać się uporządkować oba podmioty. Tak wiem że należało uporządkować je przed połączeniem no ale wtedy tego nie zrobiono – podobnież jak teraz też tego się nie zrobił łącząc z SPP Wtedy chodziło mi o to, że podobnie jak łączenie MSR z SSR kosztowało krocie tak ponowne rozdzielenie też będzie bardzo kosztowne. Obecnie już jestem na 100% pewien, że trzeba te koszty ponieść i dać szansę Świnoujściu rozwijać się bez garba szczecińskich związkowców.

  2. Podziekujcie pisiakom których popieracie wcale nie jest mi żal stoczniowców mają to na co zasługują

  3. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Zaproście na pogaduchy o stanie stoczni byłą posłankę Ewę Żmudę—Trzebiatowską & likwidatora Lesława Hnat’a.

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Odłączyć Szczecińskiego pasożyta od Świnoujskiej remontówki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.