Strona główna / Lokalne / Wkrótce Wszystkich Świętych

Wkrótce Wszystkich Świętych

Wielkie sprzątanie na świnoujskich cmentarzach. Wszystkich Świętych już tuż, tuż. Do dnia Wszystkich Świętych pozostało jeszcze kilka dni. Na cmentarzach w Świnoujściu przynajmniej już od dwóch tygodni mieszkańcy sprzątają groby swoich bliskich.

Mieszkańców porządkujących miejsca pochówku można zobaczyć na cmentarzu przy ul. Karsiborskiej oraz Sąsiedzkiej w Przytorze. W tych dniach pojemniki na śmieci będą szybko wypełniały się spadłymi liśćmi, wypalonymi zniczami oraz starymi wieńcami i wiązankami kwiatów. Są one na bieżąco podmieniane przez służby komunalne.

Cmentarz komunalny na wyspie Uznam przy ul. Karsiborskiej w Świnoujściu założono w 1918 roku. To największy cmentarz w Świnoujściu. Taką decyzję podjęto ze względu na przepełnienie starego cmentarza przy ul. Chopina, obecnie zmodernizowanego na park z miejscem pamięci. Z inicjatywy ówczesnego burmistrza Świnoujścia von Grätzela wybrano teren na obrzeżach miasta, wydzielając go z lasów miejskich.

Cmentarz kilkakrotnie poszerzano

Powierzchnia cmentarza to około 19 ha. Kaplicę cmentarną, funkcjonującą do dziś zbudowano w 1919 roku, a budynek zarządu cmentarza powstał w 1925. Jego granice poszerzano wielokrotnie w okresie międzywojennym. Pierwsze polskie groby pojawiły się w 1947, ale dopiero 11 lat później zaczęto prowadzić ewidencję pochowanych.

Aleja Zasłużonych znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego. W przeszłości były tam chowane osoby z księgi „Zasłużonych dla Świnoujścia” i członkowie elity społeczno – politycznej. Na cmentarzu znajduje się także pomnik ofiar Katynia, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz symboliczna mogiła Sybiraków i żołnierzy Armii Krajowej.

Lapidarium

Na wydzielonym terenie z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum w Świnoujściu Józefa Płucińskiego zorganizowane zostało lapidarium. Jego oficjalnie otwarcie z udziałem duchownych polskich i niemieckich miało miejsce jesienią 2000 roku. Lapidarium składa się z ok. 60 nagrobków zebranych z poniemieckich cmentarzy.

Na wyspie Uznam jest pochowanych wiele wybitnych postaci. Wśród nich jest Powstaniec Warszawski – Tadeusz Tan, działacz polityczny – Lechosław Goździk oraz pionierzy miasta i jednocześnie artyści – małżeństwo Zofia i Stanisław Kuglinowie.

Kilka lat temu na cmentarzu powstało kolumbarium z 400 niszami na urny. Każda może pomieścić od trzech do czterech urn.

1 listopada wszystkie autobusy komunikacji miejskiej są darmowe.

 

Zobacz również

Poczuj wiosnę na zewnątrz i od środka – wybierz pakiet wiosennych badań

Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA do 10 czerwca 2022 roku zapraszają do skorzystania z pakietów badań w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.