Strona główna / Lokalne / Z kamienicy zniknęła wiekowa mozaika. „Była ohydna”

Z kamienicy zniknęła wiekowa mozaika. „Była ohydna”

Podczas prac przy termomodernizacji kamienicy przy Placu Słowiańskim, z frontowej ściany zniknęła mozaika reklamująca jeden z banków. Dawna sztuka przegrała ze styropianem i pastelowym tynkiem.

Mozaika powstała prawdopodobnie w latach 70-tych ubiegłego wieku. Reklama wyróżniała się jak na ówczesne czasy. Gdy pozostałe firmy zadowalały się jedynie reklamą malowaną na ścianach budynków, bank było stać na coś więcej – kolorową mozaiką ozdobiono frontową ścianę kamienicy w centralnym punkcie miasta.

– Mozaika była ohydna – lata 70-te w burym wydaniu. Dla mnie to dobra wiadomość. Nie rozumiem dlaczego ludzie traktowali tę szpetną mozaikę, jak jakieś wybitne dzieło sztuki albo, niemalże, symbol miasta – napisał na internetowym forum jeden z mieszkańców. – Poza tym, mieszkańcy mieli przez nią pleśń w domu – dodał.

Zamiast mozaiki będzie teraz pastelowy tynk, tak jaki można spotkać niemal na każdym kroku. Na kamienicę z zadowoleniem patrzy teraz morze szpetoty z sąsiedniego budynku – papierowa reklama piwa i szmaciana – apteki.

W Świnoujściu pozostało jeszcze jedno miejsce w którym ścianę zdobi mozaika – na budynku „Gospodnika” – od strony ul. Rybaki.

Ceramiczne zdobienia budynków wykonywano w latach ’60 i ’70. Wzornictwo kafelek nawiązuje z jednej strony do socrealistycznego światopoglądu, z drugiej strony czerpało z modnych wtedy światowych trendów sztuki nowoczesnej.

Zobacz również

Najnowszy raport z postępu prac budowy tunelu w Świnoujściu. Zobacz zdjęcia!

W okresie od 18 maja do 24 maja 2020 roku Wykonawca rozpoczął roboty przygotowawcze dla …

7 komentarzy

  1. I komu to przeszkadzało? To kawałek historii miasta

  2. ty juz wiesz kto

    ale k#$%^&* xdd sami niech sie usuna bo pewnie wygladaja jeszcze ohydniej od tej mozaiki

  3. jakiś debil musiał zatwierdzić projekt elewacji zakładający likwidację mozaiki…. ręce opadają co się dzieje w tym mieście…

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Skandal!
    Świnoujście już dawno utraciło swój historyczny urok przez bandę rządzących kmiotów ze wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.