Strona główna / Lokalne / Z kamienicy zniknęła wiekowa mozaika. „Była ohydna”

Z kamienicy zniknęła wiekowa mozaika. „Była ohydna”

Podczas prac przy termomodernizacji kamienicy przy Placu Słowiańskim, z frontowej ściany zniknęła mozaika reklamująca jeden z banków. Dawna sztuka przegrała ze styropianem i pastelowym tynkiem.

Mozaika powstała prawdopodobnie w latach 70-tych ubiegłego wieku. Reklama wyróżniała się jak na ówczesne czasy. Gdy pozostałe firmy zadowalały się jedynie reklamą malowaną na ścianach budynków, bank było stać na coś więcej – kolorową mozaiką ozdobiono frontową ścianę kamienicy w centralnym punkcie miasta.

– Mozaika była ohydna – lata 70-te w burym wydaniu. Dla mnie to dobra wiadomość. Nie rozumiem dlaczego ludzie traktowali tę szpetną mozaikę, jak jakieś wybitne dzieło sztuki albo, niemalże, symbol miasta – napisał na internetowym forum jeden z mieszkańców. – Poza tym, mieszkańcy mieli przez nią pleśń w domu – dodał.

Zamiast mozaiki będzie teraz pastelowy tynk, tak jaki można spotkać niemal na każdym kroku. Na kamienicę z zadowoleniem patrzy teraz morze szpetoty z sąsiedniego budynku – papierowa reklama piwa i szmaciana – apteki.

W Świnoujściu pozostało jeszcze jedno miejsce w którym ścianę zdobi mozaika – na budynku „Gospodnika” – od strony ul. Rybaki.

Ceramiczne zdobienia budynków wykonywano w latach ’60 i ’70. Wzornictwo kafelek nawiązuje z jednej strony do socrealistycznego światopoglądu, z drugiej strony czerpało z modnych wtedy światowych trendów sztuki nowoczesnej.

Zobacz również

GAZ-SYSTEM zakończył budowę gazociągu Baltic Pipe

GAZ-SYSTEM zakończył budowę Baltic Pipe – najważniejszego projektu energetycznego realizowanego w ramach rządowej strategii dywersyfikacji …

7 komentarzy

  1. I komu to przeszkadzało? To kawałek historii miasta

  2. ty juz wiesz kto

    ale k#$%^&* xdd sami niech sie usuna bo pewnie wygladaja jeszcze ohydniej od tej mozaiki

  3. jakiś debil musiał zatwierdzić projekt elewacji zakładający likwidację mozaiki…. ręce opadają co się dzieje w tym mieście…

  4. 㞢 㐃 㐅 ㄠ ᘝ 〄

    Skandal!
    Świnoujście już dawno utraciło swój historyczny urok przez bandę rządzących kmiotów ze wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.