Strona główna / Lokalne / Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Ryvangen w Danii

Uroczystość z okazji Święta Niepodległości w Ryvangen w Danii

Marynarze z Komendy Portu Wojennego Świnoujście, na zaproszenie ambasady Polski w Kopenhadze, uczestniczyli w uroczystościach na duńskim cmentarzu pod pomnikiem ofiar II wojny światowej.

100. rocznicę odzyskania niepodległości Ambasada RP uczciła oddając hołd bohaterom duńskiego i polskiego ruchu oporu w czasie II wojny śświatowej. Do udziału w uroczystości zaproszono delegację (2 oficerów i podoficer) oraz poczet flagowy (3 podoficerów) z Komendy Portu Wojennego Świnoujście.

Ambasador RP Henryka Mościcka-Dendys oraz Attaché Obrony kmdr Zbigniew Romanowski, wraz z przedstawicielami stowarzyszeń duńskich weteranów, korpusu attaché obrony krajów NATO oraz duńskiej Polonii złożyli wieńce pod pomnikiem Matki i Syna oraz na grobach Lone i Lucjana Masłochów.

Uroczystość odbyła się w dniu 10 listopada 2018 r. na kopenhaskim cmentarzu – mauzoleum Mindelunden w Ryvangen, na którym spoczywają duńscy bohaterowie ruchu oporu z okresu II wojny światowej. Por. Lucjan Masłocha jest wśród nich jedynym cudzoziemcem, natomiast jego żona Lone Mogensen – jedyną kobietą. Oboje organizowali od 1943 r. na terenie Danii komórkę polskiego wywiadu wojskowego pk. „Felicja”, której działalność była częścią Akcji Kontynentalnej prowadzonej przez polski rząd emigracyjny w Londynie. Oboje zginęli też z rąk Gestapo w dn. 3 stycznia 1945 r. Za swoją działalność Lone Mogensen została odznaczona najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, orderem Virtuti Militari (Srebrnym Krzyżem).

Krótkie modlitwy za dusze poległych odmówili w duchu ekumenicznym proboszcz parafii Św. Anny w Kopenhadze, o. Wiesław Podlach oraz pastor Bent Christensen. Ceremonię uświetniła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez Kompanię Duńskiej Gwardii Narodowej (Hjemmevernet)  – Rosenborg oraz poczet flagowy wystawiony przez Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu.

kmdr ppor. Paweł Rozenfeld

Zobacz również

Pumptrack przy ul. Grunwaldzkiej już oświetlony 

Szybko zapadający zmrok utrudniał korzystanie z pumptrucka przy ulicy Grunwaldzkiej. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, …

2 komentarze

  1. Chwała bohaterom. Bardzo jestem dumna, jako mieszkanka Świnoujścia, że taka uroczystość z udziałem Polskich Oficerów i Podoficerów miała miejsce.

  2. imprezki a robota kiedy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.