Strona główna / Lokalne / Będą tężnie i wodny zegar słoneczny. Wykonawca wchodzi na zabytkową promenadę

Będą tężnie i wodny zegar słoneczny. Wykonawca wchodzi na zabytkową promenadę

Tężnie solankowe, wodny zegar słoneczny, oryginalne świetle ringi – to tylko niektóre elementy, jakie pojawią się na przebudowanej tzw. starej promenadzie. Wykonawca zapowiada, że prace rozpoczną się za kilka dni. Całość ma być gotowa na koniec czerwca przyszłego roku.

Wykonawcą przebudowy tej części promenady jest konsorcjum MCC Chodecz – Molewski Włocławek. To samo, które buduje sąsiednią Promenadę Zdrowia.

Przebudowa obejmuje kilometrowy odcinek pomiędzy ulicami Małachowskiego i Powstańców Śląskich. Prace mają być prowadzone etapowo. Tak, aby nie zamykać całego odcinka przebudowywane deptaka. Prace rozpoczną się od zachodniej części.

– Rozpoczęcie prac było związane z dostawą zbiorników na wodę deszczową – mówi Waldemar Tomaszewski, kierujący budową z ramienia wykonawcy. – Będą wkopane w rejonie promenady. Woda w nich gromadzona będzie służyła do podlewania roślin na promenadzie. Dwa takie zbiorniki już dotarły, a w sumie będzie ich pięć.

Ciekawostką będą wspomniane już tężnie, oryginalny wodny zegar słoneczny, ale także świetlne ringi, zacieniacze i topiary nazywane inaczej rzeźbami z roślin.  Do tego oczywiście inne elementy małej infrastruktury, jak ławki, stojaki na rowery, oświetlenie, kosze na śmieci. Powstaną też nowe przejście na plażę, tzw. sięgacze, których dodatkową funkcją będzie połączenie zabytkowej promenady z nową Promenadą Zdrowia.

Przebudowa promenady ma zamknąć się kwotą 18, 1 mln złotych, w tym 7,2 mln złotych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego oś priorytetowa „Naturalne otoczenie człowieka”. Natomiast budowa sięgaczy plażowych – wejść na plażę będzie kosztowała 5,6 mln złotych.

– Pierwotne szacowaliśmy niższe kwoty obu inwestycji – wyjaśnia Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. – Niestety, w ostatnim czasie drastycznie wręcz wzrosły w branży budowlanej. Zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i pracowników. Najlepiej wiedzą to inwestorzy i ci, którzy budują.

 BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Zmiana przepisów rejestracyjnych. Będą bezpłatne naklejki na prom dla zmotoryzowanych mieszkańców Świnoujścia?

Od piątku 4 grudnia zmienia się prawo ułatwiające zarejestrowanie pojazdu. Do dziś przepisy traktowały różnie …

2 komentarze

  1. Tężnie nad morzem, super pomysł. Sól do nich to z morza czy drogowa?

  2. będzie pięknie przez pierwsze dwa lata dopóki nowe, a później jak np. jakaś żarówka w lampie się przepali to nie będzie świecić przez kilka lat bo nie wymienią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.