Strona główna / Lokalne / Cmentarz wojenny GOLM. Dzień Pamięci wszystkich ofiar wojny i tyranii na całym świecie

Cmentarz wojenny GOLM. Dzień Pamięci wszystkich ofiar wojny i tyranii na całym świecie

18 listopada godz. 14.00. Na wyspie Uznam oficjalne uroczystości odbędą się na największym cmentarzu wojennym Landu Mecklemburgii-Pomorza Przedniego w Miejscu Pamięci Golm w Kamminke.

Przemowę głόwną wygłosi w tym roku Zastępca Parlamentarnego Sekretarza Landu ds. Pomorza-Przedniego pan Bernd Schubert. Duchową refleksję poprowadzi pastorka Kościoła Ewangelickiego Benz-Uznam Annegret Möller-Titel. Następnie zostanie odczytany memoriał prezydenta Niemiec „Pamięci Zmarłych” w języku polskim i niemieckim. Po minucie ciszy zostaną złożone kwiaty przez delegacje przy pomniku Marznącej. O oprawę muzyczną zadba chόr Thurbruch z Wyspy Uznam.

Uroczystość będzie tłumaczona na język polski.

Po uroczystościach organizatorzy zapraszają na kawę i ciasto do Ośrodka Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke.

Uroczystości „Volkstrauertag” prowadzone są w Niemczech i poza granicami kraju. W Polsce odbędą się one na cmentarzu wojennym w Starym Czarnowie koło Szczecina oraz Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Centralne obchody odbywać się będą w gmachu Bundestagu z udziałem prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Dzień Pamięci „Volkstrauertag” ma już prawie stuletnią tradycję. Zatem przez dziesięciolecia obchody przybierały rόżne formy i treści. Niemiecka Komisja ds. Grobόw Wojennych zainicjowała powstanie tej uroczystości w 1922 roku. W ciągu zaledwie czterech lat I Wojna Światowa pochłonęła na polach bitewnych prawie 9,4 mln ofiar. Komisja ustaliła wtedy, że będzie to dzień uczczenia pamięci poległych tejże wojny. Obecne uroczystości mają szersze i ponadnarodowe znaczenie, ponieważ wspominane są rόwnież ofiary II Wojny Światowej i wojen naszych czasόw. Celem Dnia Pamięci jest skłonienie uczestnikόw do refleksji nad przeszłością i teraźniejszością.

Info: Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży GOLM

Zobacz również

  Polsko – Niemieckie porozumienie w/s realizacji projektu „Bez granic”

W dniu 19 lutego w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym Nr 2 TPD odbyło się robocze spotkanie …

3 komentarze

  1. Jakoś ich nie żałuję…

  2. tam wiekszość lezy tych co mordowali w Rosji kobiety,dzieci i starców….a jak zaczeło sie palic pod nogamy to uciekali jak tylko mogli…i dosiegła ich sprawiedliwosc w Swinoujsciu

  3. 𝕂𝕤𝕚𝕠𝕟𝕔

    Pies im mordę lizał.
    To nie nasze święto.
    Dlaczego “niemce” [🇩🇪] nie obchodzą z nami naszych świąt?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.