Strona główna / Lokalne / Wybór przewodniczącego rady dopiero w poniedziałek. Jabłońska czy Kowalski?

Wybór przewodniczącego rady dopiero w poniedziałek. Jabłońska czy Kowalski?

Podczas pierwszej sesji rady należy wybrać przewodniczącego. W czwartek w Świnoujściu, gdy doszło do kluczowego punktu obrad, na sali zapadła grobowa cisza. Nie padła żadna kandydatura, chociaż w kuluarach głośno mówiono o Ryszardzie Kowalskim. Z kim prezydent miasta zbuduje koalicję?

W radzie miasta kadencji 2018-2023 zasiada 5 radnych z klubu Wybieram Świnoujście, 6  radnych z klubu SLD Lewica Razem, 4 radnych z Koalicji Obywatelskiej, 3 z Grupy Morskiej, 3 z Prawa i Sprawiedliwości. Zbudowanie koalicji jest niezbędne, aby mieć większość w radzie – wystarczy 11 radnych. Koalicja klubu Wybieram Świnoujście z SLD Lewica Razem jest mało prawdopodobna. Arytmetyka wskazuje na to, że klub radnych Wybieram Świnoujście musi zatem zbudować koalicję z trzema klubami (5+4+3). Wśród nich jest także Koalicja Obywatelska. W kuluarach aż huczy, że ta chce mieć swojego przewodniczącego w osobie Elżbiety Jabłońskiej. To krzyżuje wcześniejsze plany, aby przewodniczącym rady został Ryszard Kowalski. Jak zagłosuje rada miasta w poniedziałek? Wiele zależy od  rozkładu sił w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i piątkowej sesji w Szczecinie. Jeżeli Olgierd Geblewicz zachowa posadę marszałka, szanse Elżbiety Jabłońskiej na pozostanie przewodniczącą rady zyskają na sile.

Dziś o przerwę w obradach poprosił radny Jan Borowski (KO). Rajcy spotkają się ponownie w poniedziałek.

Zobacz również

Bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących

Trwa bezpłatna akcja sterylizacji i kastracji kotów wolno żyjących dla zarejestrowanych opiekunów kotów wolnożyjących. W …

2 komentarze

  1. czy to prawda, że radny senior, kóory prowadził sesję ma 80 lat? chodzi o Stanisława Bartkowiaka. On SLD jest chyba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.