Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu szukają ropy i gazu

W Świnoujściu szukają ropy i gazu

Czy pod Świnoujściem są złoża ropy i gazu? Na to pytanie mają odpowiedzieć badania, które właśnie wykonywane są w dzielnicy Warszów, Przytór i Łunowo. Pracownicy Geofizyki Toruń za pomocą nowoczesnych urządzeń badają, czy na zachodniej części wyspy Wolin kryją się drogocenne złoża.

O poszukiwaniach na prawobrzeżu Świnoujścia poinformowali nas Czytelnicy, którzy zauważyli dziwne pomarańczowe kable rozłożone w różnych miejscach. Jak ustaliliśmy, mają one związek z sejsmicznymi pracami polowymi.

Badania sejsmiczne pozwalają na poznanie geologicznej budowy ziemi w oparciu o zarejestrowane fale sejsmiczne, które zostały specjalnie w tym celu wzbudzone. Metoda ta jest stosowana w poszukiwaniu kopalin.

Do badań wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, w tym samochody ciężarowe nazywane vibroseisami.

Geofizyka Toruń zapewnia, że sejsmiczne prace polowe są prowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego i interesów lokalnych społeczności.

Komentarz:

Kanadyjska firma byłego niemieckiego konsula z Calgary, została niedawno „pogoniona” z niemieckiej części Uznam. Tym razem za  100 tys. złotych wykupiła koncesje na 10 lat i rozpoczęła w Świnoujściu szukać gazu i ropy.

RDOŚ  Szczecin wydało błyskawicznie decyzję. Prace poszukiwawcze rozpoczęły się, a ich finałem mają być odwierty badawcze. Każdy z nich może kosztować nawet 10 mln euro.

Co z tego wyniknie? Dlaczego niemiecka branża pogoniła inwestora, który obiecał nawet „150 000 euro” podatków rocznie?  Dlaczego polskie złoże nie będzie eksploatowane przez polską spółkę?

Jak taka inwestycja będzie wyglądać i czy są powody do obaw? Np. związane z ochroną środowiska, czy np. ochroną ujęć wody.  

O koncesji i poszukiwaniach wie lokalny samorząd i Uzdrowisko Świnoujście. Procedury wymagają ich udziału w postępowaniach – między innymi przy wydawaniu decyzji środowiskowych. Nie wie nic rada miasta, nie wie środowisko turystyczne, nie wiedzą mieszkańcy.

Zobacz również

Rozładunek żurawia budowlanego. Deptak Słowackiego będzie zamknięty

Dziś (wtorek) od godz. 23.00 do jutra (środa) do godziny 5.00 rano mogą wystąpić czasowe …

Jeden komentarz

  1. 100 tyś do kasy a 1mln pod stołem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.