Strona główna / Lokalne / W Świnoujściu szukają ropy i gazu

W Świnoujściu szukają ropy i gazu

Czy pod Świnoujściem są złoża ropy i gazu? Na to pytanie mają odpowiedzieć badania, które właśnie wykonywane są w dzielnicy Warszów, Przytór i Łunowo. Pracownicy Geofizyki Toruń za pomocą nowoczesnych urządzeń badają, czy na zachodniej części wyspy Wolin kryją się drogocenne złoża.

O poszukiwaniach na prawobrzeżu Świnoujścia poinformowali nas Czytelnicy, którzy zauważyli dziwne pomarańczowe kable rozłożone w różnych miejscach. Jak ustaliliśmy, mają one związek z sejsmicznymi pracami polowymi.

Badania sejsmiczne pozwalają na poznanie geologicznej budowy ziemi w oparciu o zarejestrowane fale sejsmiczne, które zostały specjalnie w tym celu wzbudzone. Metoda ta jest stosowana w poszukiwaniu kopalin.

Do badań wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, w tym samochody ciężarowe nazywane vibroseisami.

Geofizyka Toruń zapewnia, że sejsmiczne prace polowe są prowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego i interesów lokalnych społeczności.

Komentarz:

Kanadyjska firma byłego niemieckiego konsula z Calgary, została niedawno „pogoniona” z niemieckiej części Uznam. Tym razem za  100 tys. złotych wykupiła koncesje na 10 lat i rozpoczęła w Świnoujściu szukać gazu i ropy.

RDOŚ  Szczecin wydało błyskawicznie decyzję. Prace poszukiwawcze rozpoczęły się, a ich finałem mają być odwierty badawcze. Każdy z nich może kosztować nawet 10 mln euro.

Co z tego wyniknie? Dlaczego niemiecka branża pogoniła inwestora, który obiecał nawet „150 000 euro” podatków rocznie?  Dlaczego polskie złoże nie będzie eksploatowane przez polską spółkę?

Jak taka inwestycja będzie wyglądać i czy są powody do obaw? Np. związane z ochroną środowiska, czy np. ochroną ujęć wody.  

O koncesji i poszukiwaniach wie lokalny samorząd i Uzdrowisko Świnoujście. Procedury wymagają ich udziału w postępowaniach – między innymi przy wydawaniu decyzji środowiskowych. Nie wie nic rada miasta, nie wie środowisko turystyczne, nie wiedzą mieszkańcy.

Zobacz również

Zmora na osiedlach. Kierowcy parkujący na chodnikach i trawnikach

Kierowcy parkujący swoje samochody w niedozwolonych miejscach to codzienność na osiedlach mieszkaniowych w Świnoujściu. Problem …

Jeden komentarz

  1. 100 tyś do kasy a 1mln pod stołem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.