Strona główna / Lokalne / Policjanci przypominają o bezpieczeństwie w czasie świątecznych podróży
SONY DSC

Policjanci przypominają o bezpieczeństwie w czasie świątecznych podróży

Okres świąteczny, to czas gdy na naszych drogach można zauważyć natężony ruch. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą dbały patrole zachodniopomorskich policjantów. Wzmożone kontrole kierujących zauważyć będziemy mogli przede wszystkim na głównych trasach wjazdowych i wyjazdowych naszych miast. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Warunki atmosferyczne bardzo często mają duży wpływ na sytuacje i zdarzenia drogowe. W wielu miejscach nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania pojazdu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie czy też wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Podczas świątecznych podróży, kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są niekorzystne, należy zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym w dużej mierze zależy od samych uczestników. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Nasz samochód również należy odpowiednio przygotować do podróży poprzez m.in. sprawdzenie wszystkich układów, oświetlenia i dokumentów. Zadbajmy, aby nadchodzące Święta były spokojne i bezpieczne. Nie pozwólmy ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu pod wpływem alkoholu.

Policjanci w trakcie kontroli sprawdzać będą m.in. trzeźwość kierujących, czy nasze pasy bezpieczeństwa są zapięte oraz kontrolować czy przewożone dzieci znajdują się w przystosowanych fotelikach. Trasy naszego województwa patrolują również oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Kierowcy, którzy przekroczą dozwolona prędkość oraz złamią inne przepisy będą karani mandatami.

Apelujemy także do pieszych i rowerzystów zwłaszcza tych, którzy będą przemieszczać się po drogach pomiędzy małymi miejscowościami – zadbajmy o widoczność na drodze. Przed wyjściem z domu pamiętajmy o elemencie odblaskowym. Po zapadnięciu zmroku osoba bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów. Brak elementu odblaskowego sprawia, że kierowca dostrzega pieszego lub rowerzystę z odległości zaledwie 35 metrów. Tymczasem jeden mały odblask wystarczy, aby dystans ten zwiększyć niemal dziesięciokrotnie! Dzięki temu kierowca zyskuje kilka cennych sekund na reakcję i wykonanie bezpiecznego manewru. Dlatego tak ważne jest, aby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.

Zobacz również

Po wprowadzeniu odpłatności za parking przy urzędzie, mammobus zmieni miejsce postoju

UX MED jeden z największych realizatorów Programu Profilaktyki Raka Piersi zaprasza na bezpłatną mammografię dla …

2 komentarze

  1. Proponuję po prostu nie wsiadać do auta bez: trzeźwości, wyspania i yanosika i pokory. I wszyscy dojedziemy cało.

  2. ᴵᴺᵀᴱᴿᴸᴼᴷᵁᵀᴼᴿ

    Policjanci mają ludzi za debili.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.