poniedziałek , 28 listopada 2022
Strona główna / Lokalne / Zachować dziedzictwo Pomorza Zachodniego. 1,6 mln na zabytki
Jednym z kilkudziesięciu zabytków, które skorzystały ze środków marszałka w zeszłym roku był kościół w Karsiborze. Foto: W. Basałygo

Zachować dziedzictwo Pomorza Zachodniego. 1,6 mln na zabytki

Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. Do końca stycznia można już składać wnioski o dofinansowanie prac. Marszałek województwa zaplanował w tym roku na ten cel 1,6 mln zł.

Nakłady na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach z roku na rok rosną.

– Zabytki to jedna z atrakcji Pomorza Zachodniego i część dziedzictwa kulturowego tych ziem. Często są to obiekty skrywające się w najmniejszych miejscowościach, prawdziwe perełki dla miłośników historii i architektury. Środki, które kierujemy na ich ratowanie pozwalają na przeprowadzenie prac zabezpieczających lub przygotowanie dokumentacji  – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz.

Do udziału w konkursie uprawniony jest każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji na jedno zadanie nie może przekroczyć 60 tys. Wnioski można składać do 31 stycznia br.

Poprzednie edycje konkursu pokazały, że ze wsparcia korzystają gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne.

Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego na wniosek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Szczegóły, formularze wniosków na stronie UMWZ.

Zobacz również

Jest sobota, jest parkrun

Kolejna sobota rozpoczęła weekendowy wypoczynek i choć poranek rozsnuł wokół wyspy mgłę białą i gęstą …

Jeden komentarz

  1. 1,6 mln zł na ratowanie zabytków Pomorza Zachodniego ? Teraz rozumiem dlaczego ze Świnoujścia znikają w szybkim tempie jeden po drugim piękne zabytkowe obiekty, a w ich miejsce powstają klockowate apartamentowce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.