Strona główna / Lokalne / Prawosławni w niedzielę będą obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia

Prawosławni w niedzielę będą obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia

Chociaż nie ma oficjalnych danych ilu obywateli Ukrainy mieszka w Świnoujściu, szacuje się, że może ich być od 1 do 2 tys. – to największa diaspora mieszkająca w naszym mieście. W niedzielę będą obchodzić Wigilię Bożego Narodzenia. Jak wyglądają  święta na Ukrainie?

Podczas gdy w Polsce 6 stycznia katolicy obchodzą Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywaną Świętem Trzech Króli, nasi wschodni sąsiedzi wypatrują pierwszej gwiazdki i przygotowują 12 potraw na wigilijny stół. „Swiatyj Weczir” Wigilię na Ukrainie świętuje się podobnie jak w Polsce. Rolę opłatka pełni  prosfora, czyli święcone pieczywo ze zdobieniami.

Tradycyjna ukraińska wieczerza wigilijna składała się, w zależności od regionu, z dwunastu bądź dziewięciu postnych potraw, wśród których powinny były znaleźć się barszcz, ryba, grzyby, pierogi z fasolą bądź kapustą, duszone ziemniaki, kompot z suszonych owoców (ukr. uzwar) oraz kutia – obowiązkowe danie na Wigilii.

Obchodzone 7 stycznia Boże Narodzenie nazywane jest na Ukrainie Rizdwem. Ten dzień to okazja do odwiedzenia bliskich i wspólnego świętowania.

Zobacz również

Przejazd tunelem w Świnoujściu nie będzie możliwy w przyszłym roku

Tunel w Świnoujściu, chociaż jest już w 100 proc. wywiercony, to przejazd nim będzie możliwy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.