Strona główna / Lokalne / Fort Gerharda. Jakie historyczne pamiątki kryje dno świnoujskiej fosy?

Fort Gerharda. Jakie historyczne pamiątki kryje dno świnoujskiej fosy?

W ubiegłym roku z fosy oblewającej Fort Gerharda w Świnoujściu wyciągnięto ogromną  lufę armatnią. Na znalezisko natrafiono mroźną zimą, gdy przez zamarzniętą fosę przeczesywano dno za pomocą wykrywacza metalu. W tym roku efekty poszukiwań są także imponujące.

– Największy przedmiot o wielkości nawet 2×3 metra – daje sygnał tuż za kaponierą. Oczywiście skuteczność tej piszczałki do tego typu podłoża jest średnia, ale np. kółko od wózka amunicyjnego z odległości 120 cm dało się dobrze namierzyć – mówi Marcin Ossowski pracujący na co dzień w muzeum.

Przypomnimy, że w fosie historycznych pamiątek może być naprawdę dużo. Poza lufą działa z XVIII/XIX wieku, na dnie spoczywa sporo amunicji (legendy głoszą, że nawet torpedy) i broni.

 

Zobacz również

Nawet będąc na urlopie można pamiętać o Bohaterach

W Świnoujściu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ratownicy wodni o godzinie 17 zapalili biało-czerwone flary. …

4 komentarze

  1. Byla propozycja wypożyczenia pomp dużych wydajności Ale dzierżawca nie chciał skorzystać

  2. Pan ze zdjęcia to niezłe ciacho. Może da się zaprosić na kawę?

  3. Ja bym był za odpompowaniem wody, przeszukaniem dna i uprzątnięciem gałęzi, syfu itp i zalaniu wodą i by było tip top.

  4. Bawiliśmy się tam za dzieciaka. Jest pewnie sporo amunicji. Wydaje mi się, że jedynym sposobem na to co kryje dno jest wypompowanie wody i eksploracja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.