Strona główna / Kultura / Wernisaż wystawy „Niepamięć” Krzysztofa Nowickiego [ZDJĘCIA]

Wernisaż wystawy „Niepamięć” Krzysztofa Nowickiego [ZDJĘCIA]

Od soboty w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej ms44 można oglądać wystawę „Niepamięć” gdańskiego artysty Krzysztofa Nowickiego.

Malarskie prace Krzysztofa Nowickiego są klasycznie piękne, w znacznej części wywodząc swoją wartość ze starannej kompozycji, układnego malarskiego gestu czy krystalicznej graficznej formy. Nie dostrzeżemy w nich buntu formistów, a Nowicki, w swojej deklaracji, przybiera raczej rolę Charona niż Orfeusza. Może to i słusznie, pamiętając o tym, że próba przywołania minionego, zakończyła się niepowodzeniem.

Krzysztof Nowicki o pracach zgromadzonych na wystawie „niepamięć” mówi tak: „Tym razem obieram odwrotną strategię i zamiast docierać do początku – rzutuję historyczne artefakty w przyszłość, w ich przyszłość, okazując w skondensowany sposób to, co dzieje się z obrazem jako takim w trakcie upływu czasu i jaki ma to wpływ na naszą percepcję sztuki. Punkt wyjścia stanowi tu spostrzeżenie, że obiekt, który oglądamy współcześnie, nie jest tożsamy z tym, który wyszedł spod ręki malarza doby nowożytnej; nasza percepcja jest skażona tyloma rożnymi zanieczyszczeniami, że sam pierwotny obraz zaczyna stopniowo zanikać pod ich naporem. Aż w końcu nie widać już nic”.

Zobacz również

Esperal kontra alkohol: sprawdź co wygra!

Chociaż esperal został wprowadzony na terenie Europy w połowie XX wieku, wiele osób nieustannie kwestionuje …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.