Strona główna / Lokalne / Radni poparli zmiany w granicach stref uzdrowiskowych

Radni poparli zmiany w granicach stref uzdrowiskowych

14 głosami za, przy 2 głosach wstrzymujących się Rada Miasta Świnoujście przyjęła dziś na nadzwyczajnej sesji zmiany w granicach stref uzdrowiskowych w naszym mieście. Żaden radny nie był temu przeciwny.

Zmiany granic są konieczne, aby miasto mogło wybudować zapowiadany Zakład Opieki Długoterminowej i parkingi przy ulicy Bałtyckiej oraz Zdrojowej. W żadnym razie nie zagrożą one jednak statusowi uzdrowiska.

– Wprowadzone dziś zmiany nie powodują zmniejszenia ilości terenów uzdrowiskowych. W zamian bowiem do strefy uzdrowiskowej włączamy tereny przy ulicy Uzdrowiskowej oraz Basenie Północnym – podkreśla zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – Ustawa uzdrowiskowa określa tzw. wskaźnik terenów biologicznie czynnych wymaganych w strefie uzdrowiskowej C. Wynosi on 45 procent. W przypadku Świnoujścia po zamianach będzie on wynosił 63,27 procent.

Tereny pod inwestycję zostały wydzielone ze strefy uzdrowiskowej C. Bez tego miasto nie dostałoby zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na usunięcie części drzew pod budowę Zakładu Opieki Długoterminowej przy ulicy Bydgoskiej oraz parkingów przy ulicach Bałtyckiej i Zdrojowej. Tym samym inwestycje byłyby niemożliwe do wykonania.

– Zmiany w granicach stref nie zostały zrobione dla inwestycji komercyjnych, tylko miejskich, które są wpisane do przyjętego przez Radę Miasta Świnoujście Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i bardzo potrzebne. Mieszkańcy na nie czekają – podkreśla Paweł Sujka.

W nowym Zakładzie Opieki Długoterminowej będą 83 miejsca. W obecnym jest ich tylko 30. Wykonawcą obiektu jest – wybrana w przetargu-  firma Mirbud ze Skierniewic. To ta sama, który w tej chwili buduje przy tej samej ulicy nowe miejskie przedszkole dla 200 dzieci. Przedszkole ma być gotowe w połowie tego roku. Mirbud SA jest także wykonawcą nowej drogi prowadzącej do obu placówek – zakładu i szpitala.

Budowa Zakładu Opieki Długoterminowej odbywa się w systemie „zaprojektuj i zbuduj”. Projekt jest już gotowy. Jak tylko będzie zgoda RDOŚ, wykonawca będzie mógł wejść na plac budowy. Koszt budowy zakładu to 33,4 mln złotych.

Parking przy ulicy Bałtyckiej jest jednym z trzech, jakie powstaną w ramach przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Zostanie wybudowany wzdłuż ulicy, po lewej stronie od wjazdu z ulicy Wojska Polskiego. Będzie miał 108 miejsc parkingowych. Nowy parking ma powstać także przy ulicy Zdrojowej. Dzięki temu zwiększy się liczba miejsc parkingowych głównie dla osób chcących skorzystać z plaży i promenady.

BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Skrzyżowanie ze światłami lepsze od ronda?

Zmotoryzowani mieszkańcy zastanawiają się, czy po otwarciu tunelu w Świnoujściu ruch na ulicach nadmorskiego miasta …

2 komentarze

  1. a może tak całkiem zlikwidować ten pseudo-uzdrowiskowy obszar miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.