Strona główna / Lokalne / Małe rurki i duży zbiornik, czyli szybkie tempo robót na Wybrzeżu Władysława IV

Małe rurki i duży zbiornik, czyli szybkie tempo robót na Wybrzeżu Władysława IV

Jeszcze we wtorek 26 lutego kopano wielką dziurę na pl. Rybaka. Dwa dni później już zamontowana w niej jest pompownia, która będzie przepompowywać wody opadowe z rejonu ul. Wybrzeże Władysława IV.

Prace przy inwestycji o nazwie „Przebudowa i modernizacja kanalizacji deszczowej w Dzielnicy Śródmiejskiej” postępują w szybkim tempie. Ekipy budowlane korzystają ze sprzyjającej aury. Na samej budowie warunki niekiedy nie sprzyjają, ale to normalne w warunkach świnoujskich.

Chodzi przede wszystkim o wody gruntowe, które pojawiają się na płytkiej głębokości i wykonywanie wykopów wymaga budowy ścianek szczelnych i nieustannego odbierania wody. Tak było w przypadku wykopu pod pompownię, która została zamontowana na pl. Rybaka. Niezbędne było w tym celu zamontowanie specjalnego systemu odsączającego wodę składającego się z wielometrowych rurek, rur i pomp. Te najcieńsze rurki, zwane igłofiltrami odsączają wodę jednocześnie oczyszczając ją z elementów stałych (piasku, muszli, korzeni).

Woda pojawiła się już na głębokości metra, a wykop pod instalację i płytę, na której została posadowiona musiał mieć ponad 6 m głębokości. Prace zostały wykonane w ciągu dwóch dni i już w czwartek 28 lutego pompownia została zamontowana i można było usuwać ścianki szczelne.

To jednak nie koniec prac na takich głębokościach. Teraz wykonawca musi wykopać jeszcze większą dziurę w ziemi, by umieścić w niej separator.

To potężny, czarny, metalowy zbiornik o średnicy 2,5 metra i długości 10,8 m. W celu umieszczenia go w ziemi potrzebny będzie wykop o znacznie większej powierzchni, choć już nie tak głęboki, jak w przypadku pompowni. W separatorze będzie oddzielana woda czysta od zanieczyszczonej i dalej poprzez pompownię ta czysta zostanie wypompowana na zewnątrz (do kanału).

Na koniec wykonawca będzie miał za zadanie odbudować nawierzchnię jezdni ul. Wybrzeże Władysława IV oraz uporządkować zieleń na pl. Rybaka i w sąsiedztwie ulicy.

Zgodnie z ustaleniami inwestycja ma być zakończona do końca maja br.

Zobacz również

ŚOT organizuje bezpłatne spacery z przewodnikami. Pierwszy już w sobotę

Tajemnicze podziemia, które wyglądają tak, jak w 1945 roku. Nabrzeże, przy którym został zbombardowany przez …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.