Strona główna / Lokalne / Terminal kontenerowy. Zarząd Morskich Portów chce rozmawiać ze świnoujścianami

Terminal kontenerowy. Zarząd Morskich Portów chce rozmawiać ze świnoujścianami

W drugiej połowie marca Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin – Świnoujście chce przedstawić radnym Świnoujścia, zarządom naszych osiedli oraz wszystkim mieszkańcom Świnoujścia koncepcję techniczno – programową budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym Świnoujście, dostęp drogowy do terminala – powiedział dziś prezydent Janusz Żmurkiewicz podczas sesji Rady Miasta Świnoujście. Jednocześnie podkreślił, że to mieszkańcy podejmą decyzję: – Zgodnie ze złożoną wcześniej przeze mnie deklaracją, gdy będziemy już mieli pełną wiedzę o tej inwestycji, to mieszkańcy wypowiedzą się w ogólno miejskim  referendum.

O gotowej „Koncepcji techniczno – programowej budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym Świnoujście, dostęp drogowy do terminala” Prezes ZMP Szczecin – Świnoujście Dariusz Słaboszewski poinformował na ostatnim posiedzeniu Rady Nadzorczej, które odbyło się 18 lutego 2019. Dokument przedstawia rozwiązania w kwestii lokalizacji parkingów, dróg dojazdowych do terminala kontenerowego. Natomiast sam terminal znajdowałby się na wodzie. Inwestycja będzie wymagała decyzji Rady Miasta o zmianie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które uwzględnią przyszły terminal.

Przygotowana koncepcja pozwala na rozpoczęcie rozmów z mieszkańcami Świnoujścia.

Dopiero pełna wiedza nas, wszystkich świnoujścian, pozwoli nam na podjęcie decyzji w kwestii poparcia bądź nie tej inwestycji – zaznacza prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Tekst i zdjęcie BIK UM Świnoujście

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

19 komentarzy

 1. Świnoujście to tylko samorząd; ma ochotę to wyrazi swoją opinię. I tylko tyle. O tym czy powstanie w Świnoujściu terminal kontenerowy nie będzie decydować kilkunastu właścicieli pensjonatów, hotelików, „pokoi gościnnych” i kupionych przez nich radnych gminy, ale rząd RP, który reprezentuje wszystkich Polaków i ich interes narodowy. O ile mi wiadomo Świnoujście jest częścią Polski a nie odwrotnie; tu się będzie liczył interes całego kraju. A społeczeństwo lokalne, które lekką ręką odrzuca setki milionów złotych z różnych podatków, które taki terminal płacił by samorządowi. jest po prostu g ł u p i e !!!

 2. Zapaskudze niezle to Swinoujscie….NIE !!!!!!!!!!!!!!!!

  • I ten skolowany, ciemny naród pójdzie i zagłosuje, że jest za budowa portu kontenerowego. A zarządzać portem będzie jas suwnicowy.

 3. pogłębiają tor wodny do portu w Szczecinie no to niech Szczecin port rozbudowuje i po sprawie.

 4. Decyzja już pewnie zapadła! Tylko potrzebna jest zasłona dymna.Firma „Geopomiar” z Torunia nie na darmo prowadzi prace pomiarowe z „ściemą,że szukają gazu”.Tylko wszystko się zgadza łącznie z lokalizacją i wytyczonymi granicami portu.

 5. groszy brud macie na podworkach czy koło smietnikow i
  robicie wieksze bagno i jakoś wam nie przeszkadza portu
  jeszcze nie ma martwicie sie ze bedzie brud tam
  zajmijcie sie swoim brudem ktory zostawiacie obok snietnikow a nie w smietniku

 6. Supcio ,niech budują to wzrośnie znaczenie naszego portu i miasta. A ekolodzy oszołomy i innej maści zieloni niech zajmą się swoimi zamszonymi i zarośniętymi du….

 7. NIE NIE NIE !!! Przyroda to wielki dar i potencjał, jaki ma Swinoujście. Niszczyć to dla wstrętnego portu kontenerowego, który na zawsze zmieni oblicze wyspy? w dodatku za co? Z gazoportu chociaż jest dużo podatków dla miasta (przynajmniej póki co ). A z tego portu, to jakieś grosze moga być . A praca to niby dla kogo? Bo rozumiem, że nie dla setek wykształconych i wysoko wykwalifikowanych młodych Swinoujścian? Bo niby w jakim charakterze? Rozwój prawobrzeża TAK, ale nowoczesny, na miarę naszych czasów i kompatybilny z naturą. np.taki: https://elektronikab2b.pl/biznes/33031-apple-zbuduje-w-danii-drugie-centrum-przetwarzania-danych-zasilane-ze-zrodel-odnawialnych Można? można. Ale pewnie łatwiej zbudować drugi Bangladesz, niż drugą Danię.

 8. Popieram. W końcu pojawia się szansa na to, żeby młodzi ludzie nie musieli wyjeżdżać ze Świnoujścia za pracą na południe Polski. Oby jak najszybciej.

 9. Nie ma i nie będzie zgody na niszczenie NASZEJ wyspy! Tam nie port kontenerowy powinien powstać tylko ekologiczne resorty turystyczne, harmonijnie wkomponowane w istniejącą przyrodę. Takie rozwiązania są przyszłością, bo ludzie z rozwiniętych krajów mają już dość betonów i są chętni zapłacić duże pieniądze by móc w takich unikalnych okolicznościach przyrody wypoczywać. Tam są do tego najlepsze warunki – piękny las sosnowy i wspaniałą plaża. Port kontenerowy już mamy w Szczecinie a nasz świnoujski port ma już teraz problem ze znalezieniem ludzi do pracy…

  • Jaja sobie robisz ot port Świnoujście szuka ludzi do pracy bo doświadczonych i chętnych do pracy było tam mnóstwo ale nie przedłużyli im umów w tym mnie po 2 umowach po 3 miesiące

 10. NIE !!! po co nam te hałasy i bród i zabieranie plaży. a pracy w Świnoujściu jest dosyć a nawet za dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.