Strona główna / Lokalne / W porcie i okolicy przeprowadzą 36 akcji odszczurzania

W porcie i okolicy przeprowadzą 36 akcji odszczurzania

Nie ma plagi szczurów w świnoujskim porcie – uspokaja graniczny sanepid. Jednocześnie przyznaje, że na terenie portu będzie aż 36 akcji odszczurzania – informuje Twoje Radio 99,5 FM.

– Port z uwagi na swoją specyfikę zawsze stwarzał i będzie stwarzać ryzyko obecności gryzoni w tym rejonie. Dlatego też na mocy ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zwalczaniu zakażeń, jak co roku Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarządziła przeprowadzenie około 36 akcji odszczurzania terenu, urządzeń oraz budynków, które są położone w obrębie portu. Takie akcje odbywają się zazwyczaj dwa razy w roku – wiosną i jesienią – mówi Maciej Bońkowski z Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świnoujściu.

Firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie portu oraz w jego sąsiedztwie otrzymały specjalne zarządzenia.

– Ta akcja deratyzacyjna nadzorowana jest wspólnie przez pracowników epidemiologii i higieny portów i żeglugi.  Odbywa się ona na zasadzie wytypowania punktów leżących w zasięgu portu, a następnie na wysyłaniu odpowiednim podmiotom, które na tych terenach prowadzą swoją działalność, specjalnego zarządzenia w którym wskazuje się teren i termin wykonania akcji – dodaje Maciej Bońkowski z granicznego sanepidu.

Choroby przenoszone przez szczury występują rzadko, niemniej jednak są one bardzo groźne. Mogą one także pośredniczyć w przekazaniu na człowieka pasożytów, np. włośni czy tasiemców. Nie warto zatem ułatwiać im życia poprzez wyrzucanie odpadków za okno lub do kanalizacji.

Źródło: Twoje Radio 99,5 FM

Zobacz również

Po otwarciu tunelu promy „Bielik” co 30 minut

Po otwarciu tunelu w Świnoujściu zmieni się częstotliwość kursowania promów. Zamiast co 20 minut mają …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.