Strona główna / Lokalne / Na zalewie powstaną sztuczne wyspy

Na zalewie powstaną sztuczne wyspy

Wkrótce rozpocznie się pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m. Dzięki temu zwiększy się dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina

– W tym roku wykonawca prowadzi przede wszystkim prace projektowe.  Prace budowlane związane z samym pogłębieniem toru rozpoczną się w 2020 roku.  Trwają też prace geologiczne związane z rozpoznaniem dna pod posadowienie sztucznych wysp które powstaną na Zalewie Szczecińskim i trwają również że badania ferromagnetyczne – mówi Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Na odcinku ok. 62 km wraz z pogłębieniem zostaną poszerzone obrotnice dla statków. Wykonawca musi się liczyć, że podczas prac hydrotechnicznych, na dnie może odnaleźć niewybuchy, które będzie musiał zneutralizować.

– Wykonawca będzie przygotowywał się wkrótce do wydobywania elementów potencjalnie niebezpiecznych zalegających na dnie – dodaje Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld złotych.

Zobacz również

Skrzyżowanie ze światłami lepsze od ronda?

Zmotoryzowani mieszkańcy zastanawiają się, czy po otwarciu tunelu w Świnoujściu ruch na ulicach nadmorskiego miasta …

2 komentarze

  1. To znaczy że Świnoujście się powiększy o kilkanaście km2?

  2. no może wreszcie stateczki UM MAGDA i MALWINA będą miały co robić a nie tylko pływać rekreacyjnie na pomost przy Wybrzeżu (przy starej przystani) i potem pod kapitanat, tak jak to jest codziennie około godz. 7.10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.