Strona główna / Lokalne / Na zalewie powstaną sztuczne wyspy

Na zalewie powstaną sztuczne wyspy

Wkrótce rozpocznie się pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do 12,5 m. Dzięki temu zwiększy się dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina

– W tym roku wykonawca prowadzi przede wszystkim prace projektowe.  Prace budowlane związane z samym pogłębieniem toru rozpoczną się w 2020 roku.  Trwają też prace geologiczne związane z rozpoznaniem dna pod posadowienie sztucznych wysp które powstaną na Zalewie Szczecińskim i trwają również że badania ferromagnetyczne – mówi Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Na odcinku ok. 62 km wraz z pogłębieniem zostaną poszerzone obrotnice dla statków. Wykonawca musi się liczyć, że podczas prac hydrotechnicznych, na dnie może odnaleźć niewybuchy, które będzie musiał zneutralizować.

– Wykonawca będzie przygotowywał się wkrótce do wydobywania elementów potencjalnie niebezpiecznych zalegających na dnie – dodaje Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld złotych.

Zobacz również

Pożar lasu na początku maja został zaprószony przez człowieka

Zniszczeniu uległa powierzchnia ok. 2,4 ha przy samej granicy państwa. Dogaszanie zakończyło się po 6 …

2 komentarze

  1. To znaczy że Świnoujście się powiększy o kilkanaście km2?

  2. no może wreszcie stateczki UM MAGDA i MALWINA będą miały co robić a nie tylko pływać rekreacyjnie na pomost przy Wybrzeżu (przy starej przystani) i potem pod kapitanat, tak jak to jest codziennie około godz. 7.10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.