Połącz się z nami

Lokalne

Szukasz wypoczynku dla swojego dziecka?

Opublikowano

w dniu

Gdy za oknem aura już coraz bardziej wiosenna, czas pomyśleć o lecie! Stowarzyszenie WINKIDS oferuje różnorodne formy wypoczynku w okresie wakacji zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. W tym sezonie program sportowo-przygodowych obozów realizowany będzie na Pojezierzu Kaszubskim, w głównej mierze na terenie ośrodka wypoczynkowego BEAVER położonego nad samym Jeziorem Wielewskim z bezpośrednim dostępem do linii brzegowej.

Dla dzieci (wiek 7-11) została przygotowana oferta pod nazwą ODKRYWCY, która obejmuje dwa profile w zależności od preferencji uczestników. Pierwszy z nich, profil strefy wodnej, gwarantuje przewagę zajęć takich jak motorowodniactwo, kajakarstwo, nurkowanie, czy żeglarstwo. Dla dzieci nieszczególnie zaprzyjaźnionych z wodą, stworzony został profil strefy strzeleckiej, gdzie dominować będą zajęcia takie jak: laser tag, paintball, wspinaczka, kolarstwo, radioorienteering i inne zadanie terenowe.

TERMINY:
I turnus 22.06 – 03.07.2019
II turnus 04.07 – 15.07.2019 – tylko lista rezerwowa?

Młodzież (wiek 12+) ma możliwość wyboru obozu wyłącznie przygodowego, ale również szkoleniowego, w którym uczestnictwo kończy się otrzymaniem konkretnych uprawnień. Dla tych, którzy w wakacje nastawieni są przede wszystkim na szaloną zabawę zostały stworzone profile: ALL4FUN – mnóstwo adrenaliny i zabawy na wszystkim w wodzie, pod wodą na lądzie i w powietrzu, oraz MTB-SHOOTINGcamp jako propozycja dla osób, dla których woda nie jest głównym żywiołem. Profil nastawiony na zajęcia strzelecko-terenowe połączone z rowerami.
Oferta WATERESCUE została przygotowana dla osób, które poza dobrą zabawą, chciałyby ukończyć kurs pod okiem wykwalifikowanej kadry i zdobyć uprawnienia sternika motorowodnego, nurkowe lub ratownicze.

TERMINY:
I turnus 21.07 – 01.08.2019
II turnus 02.08 – 13.08.2019

Natomiast dla wszystkich tych, którzy niekoniecznie chcą wyjeżdżać w czasie wakacji, a jednocześnie chcieliby przeżyć przygody takie, jak w czasie obozów, wziąć udział w zajęciach z żeglarstwa, ratownictwa, nurkowania, wspinaczki, posterować pontonem z silnikiem, wybrać się na wycieczkę rowerową, czy zwyczajnie poszaleć w czasie morskich kąpieli – przygotowany został program półkolonii letnich (wiek 6-11), które w naszym mieście cieszą się dużą popularnością. Poza zapewnieniem ciekawych form aktywności na terenie Świnoujścia, jest to też doskonała forma na pierwsze przetarcie przed wyjazdem na obóz.

TERMINY:
I turnus 15.07 – 20.07.2019
II turnus 20.08 -25.08.2019

Program i szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.winkids.pl

ZAPISY:
Biuro WINKIDS (ul. Żeromskiego 62) pon., wt., śr., pt. w godz. 17.00 – 20.00,
E-mail: info@winkids.pl
Tel.: 603 997 333

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, warto zastanowić się w jaki sposób zapewnić w tym czasie atrakcje swojemu dziecku. Obecnie na rynku mamy dostęp do ogromnej liczby ofert turystyki dziecięcej i młodzieżowej. Czy warto skorzystać z którejś z nich? Jeśli tak, to w jaki sposób wybrać tą właściwą?

Zanim odpowiemy na pierwsze pytanie, czy w ogóle warto wysyłać dziecko na wakacyjny turnus poza dom, warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy proponowanymi koloniami, a obozami. Podział ten jest aktualnie dość umowny, ale przez kolonię rozumie się wyjazdy bez wyraźnego programu tematycznego, nieukierunkowane, o spokojnym, mało dynamicznym programie. Często obejmują zwiedzanie zabytków, czy niezwykłych miejsc, oraz lekką, niewymagającą rekreację ruchową. W przypadku obozów wypoczynek nastawiony jest na realizację konkretnych zajęć wynikających z programu. Są one najczęściej przygotowane w zależności od tematyki bądź profilu obozu. Z roku na roku przybywa obozów tematycznych, specjalistycznych, o nowatorskim programie. Wszystko po to, aby każdy z potencjalnych uczestników znalazł coś dla siebie.

Skupiając się na formie wypoczynku jaką jest obóz, warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z uczestnictwa. Przede wszystkim chodzi o to, aby dostarczyć dziecku jak najwięcej atrakcji w czasie wakacji. Jeśli dobrze wybierzemy obóz, możemy być prawie pewni, że te kilkanaście dni, które spędzi w czasie turnusu, będzie dla niego wspaniałą przygodą i niezapomnianymi doświadczeniami. Wszystko to, co będzie mu dane przeżyć, stanowić będzie bagaż kolejnych, życiowych doświadczeń, a to właśnie one kształtują w przyszłości nas, jako ludzi. Pamiętajmy, że w czasie obozu, dziecko będzie miało zapewnione różnorodne aktywności, w tym te, których nigdy nie podjąłby zostając w domu lub w czasie wypoczynku z rodzicami. Często ma na to wpływ brak czasu opiekunów, brak nawyku aktywnego spędzenia czasu, niechęć rodziców, czy niekiedy nawet brak wiedzy o możliwych, dostępnych formach czynnego spędzania czasu. To właśnie na obozie ma możliwość spróbowania czegoś nowego, bądź przekonania się do niektórych rodzajów rekreacji, z którymi wcześniej np. miało złe doświadczenia.

Kolejnym pozytywnym aspektem wynikającym z udziału dziecka w obozie, jest kształtowanie i podwyższanie poziomu jego samodzielności. Stwierdzenie, że przez te kilkanaście dni jest zdane tylko na siebie, byłoby dość sporym przesadzeniem, gdyż zawsze kiedy wymaga tego sytuacja może liczyć na pomoc wychowawcy bądź instruktora. Niemniej jednak wielokrotnie znajdzie się w sytuacji, gdy będzie musiało sobie po prostu poradzić. Od najprostszych jak codzienna higiena, ubranie się, utrzymanie porządku w pokoju i swoich rzeczach, rozdzielenie brudnych i czystych ubrań, dostosowanie ubioru do warunków pogodowych i charakteru zajęć, po punktualność, odpowiedzialność za swoje czyny, utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia i konsumpcji posiłków. Wszystko to, co dziecko będzie musiało zrobić samo, a wcześniej wykonywało z pomocą rodzica lub nie wykonywało wcale, będzie kolejnym krokiem w wypracowaniu dalszej, życiowej zaradności.

Pozytywną stroną jest możliwość nawiązywania nowych kontaktów wśród grupy rówieśników. Oczywiście na poszczególnych turnusach przebywają dzieci lub młodzież z danego przedziału wiekowego, co pozwala na odpowiednie dostosowanie programu oraz sposobu prowadzenia zajęć. Nie należy bać się puszczać dziecka samego na obóz. Oczywiście, gdy jedzie ono pierwszy raz, łatwiej przystosować mu się do nowych warunków i zasad wraz ze znajomym towarzyszem. Jednak brak koleżanki, czy kolegi przed turnusem nie oznacza ich deficyt w czasie obozu. Każda nowo poznana przez dziecko osoba, pozwala rozwijać relacje społeczne. Znajomości rozpoczęte na takim wyjeździe stają się nierzadko przyjaźniami na długie lata.

W zależności od codziennych relacji rodzica i dziecka, reakcja na wyjazd może być różna. Normalnym jest, że w czasie pierwszego pobytu poza rodzinnym domem, dziecko przejawia wiele objawów tęsknoty. Oczywiście, z każdym kolejnym wyjazdem radzenie sobie z tęsknotą staje się łatwiejsze. Ważne, aby wyjazd rozpatrywać w tych dobrych, opisanych wcześniej aspektach, a nie zaznaczać, że wiąże się on z rozstaniem. Turnusy trwają przeważnie 11-13 dni, także jest to czas, kiedy przy odpowiednie nasilonym harmonogramie dnia, dziecko powinno czerpać jak najwięcej frajdy i zabawy w czasie realizowanych zajęć. Często, kilkunastodniowa rozłąka wręcz dobrze robi dla obu stron.

Dla tych, którzy nie czują się jeszcze na siłach aby zostać obozowiczem, ciekawym rozwiązaniem są półkolonie, czyli zajęcia organizowane na terenie zamieszkałego miasta. Podobnie jak z obozami, mogą być one różnotematyczne i bazować na rozmaitych zainteresowaniach. Zajęcia realizowane są w czasie dnia, a poza nimi dziecko pozostaje pod opieką w swoim domu. Jest to dobra opcja na przetarcie przed kilkunastodniowym wyjazdem, a także, podobnie jak w przypadku obozu, możliwość do doświadczania nowych przygód, nawiązywania kontaktów oraz pewnych prób samodzielności.

Jeśli jesteśmy już przekonani do tego, że warto umożliwić dziecku udział w obozie, to teraz pytanie – jak wybrać ten właściwy? Tak jak wspomniane było wcześniej – organizatorzy wypoczynku bardzo często udostępniają różne profile obozowe. Najważniejsze, aby dziecko pojechało na taki, jaki samo dla siebie wybrało. Po zapoznaniu się z podanym programem zajęć, musi chcieć na niego jechać i to ma być jego świadoma decyzja. To ma być jego czas zabawy, rozwijania zainteresowań i pasji, a nie rodzica.

Bardzo ważnym punktem wyboru powinien być również sam organizator wypoczynku. Dobrze, jeśli możemy zasięgnąć opinii wśród znajomych, czy pozostałych klientów, którzy wcześniej korzystali z jego usług. Prawdą jest również to, że nie należy nigdy wyciągać pochopnych wniosków, ale w celu budowania poczucia zaufania i pewności, warto sprawdzić, czy organizator posiada swoją stronę www i inne profile społecznościowe, czy są one uaktualniane. Pomocną może być także informacja, czy organizuje także obozy zimowe, półkolonie letnie i zimowe, czy zielone szkoły. To także mówi o doświadczeniu i stałym bycie na rynku turystycznym. Ważne, czy na stronie dostępna jest pełna oferta wraz z opisem zakwaterowania i programem zajęć, czy widoczna jest całkowita cena lub podane są ewentualne koszty dodatkowe. Możliwość kontaktu, zanim jeszcze dziecko wyjedzie na obóz, możemy sprawdzić poprzez pocztę elektroniczną, czy telefon komunikując się w sprawie wypoczynku. Daje to możliwość oceny sprawności, poziomu wyczerpania odpowiedzi przez biuro organizatora oraz chęć pomocy i udzielenia szczegółowych informacji.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy wypoczynek jest legalny, można to zrobić w prosty sposób, dzięki stronie udostępnionej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej https://wypoczynek.men.gov.pl/. Jest to internetowa baza, w której powinni być zarejestrowani wszyscy organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jeśli wybrana forma wypoczynku znajduje się w tym spisie, oznacza to, że miejsce, w którym będą przebywać dzieci, spełnia wymogi dotyczące bezpieczeństwa, a kadra jest odpowiednio liczna i posiada wymagane kwalifikacje.

Czytaj dalej
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Kamila333 temu

    27 marca 2019 na 13:20

    Mój Bartuś też kocha sporty wodne ale ja ani mąż nie umiemy pływać więc zapisaliśmy młodego na wodną akademię z but-em w Kretowinach na początku lipca.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Lokalne

Noc Sów 2023 w Wolińskim Parku Narodowym

Opublikowano

w dniu

Noc Sów pachnie już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.

To bardzo aktywny czas dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak że włos jeży się na głowie – albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…

Woliński Park Narodowy wspólnie z Europejskim Funduszem Rozwoju Wsi Polskiej – Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, zapraszają wszystkich sympatyków ornitologii do wzięcia udziału w Nocy Sów 2023.

 

Koordynatorem Ogólnopolskim Akcji jest Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 24 i 25 lutego 2023 r. wg harmonogramu przedstawionego na plakacie. W programie m. in. prelekcja o biologii i zwyczajach sów, wystawy, quizy przyrodnicze o sowach, nasłuchiwania sów w terenie – w wybranych punktach terenowych parku.

Wszystkich uczestników zapraszamy do udziału w Akcji, włączenia się w aktywne rozpoznawanie głosów sów i wymianę doświadczeń przy grillu. Na wydarzenie obowiązują zapisy.

Czytaj dalej

Lokalne

Piłka koszykowa chłopców w ramach liceliady 2022/2023

Opublikowano

w dniu

W środę 8 lutego w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się  Mistrzostwa Miasta Świnoujście w Piłce Koszykowej  Chłopców  w ramach Licealiady.

Organizatorem turnieju był  Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Do rozgrywek przystąpiło sześć zespołów ze świnoujskich szkół średnich:   LO MIESZKO, CEZiT, ZSM, CKZiU, LOGOS, WZDZ. Turniej rozegrano systemem „ pucharowym”, z podziałem na dwie grupy. Zwycięzcy grup rozegrali mecz o miejsce pierwsze w turnieju, a zespoły z miejsca drugiego, mecz o miejsce trzecie. Spotkania dostarczały wielu ciekawych akcji, można było podziwiać umiejętności koszykarskie, duże  zaangażowanie i grę do ostatniej minuty.

Po bardzo wyrównanej rywalizacji:

I  miejsce  –  Centrum Edukacji Zawodowej i Turystki w Świnoujściu
II miejsce  –  Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu
III miejsce – Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Świnoujściu
IV miejsce  –  Zespół Szkół Morskich im. inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu
V miejsce  –  Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Świnoujściu
VI miejsce  –  I Liceum Społeczne Fundacji LOGOS ul. Grunwaldzka 47 w Świnoujściu

Pierwszy zespół reprezentować będzie nasze miasto w Mistrzostwach Województwa. Na zakończenie turnieju każda drużyna otrzymała okolicznościowe puchary ufundowane przez Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”.

Foto: OSiR Wyspiarz 

Czytaj dalej

Lokalne

Świnoujscy uczniowie znają już zasady bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych

Opublikowano

w dniu

W okresie zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa w trakcie ferii zimowych na terenie powiatu Świnoujście.

W obiektach oświatowych prowadzone są prelekcje o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Poruszane są tematy bezpieczeństwa jak i udzielania pierwszej pomocy.

Ponadto Koment Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych oraz opiniuje obiekty, w których organizowany jest wypoczynek dzieci i młodzieży na terenie powiatu Świnoujście.

 

Zdjęcia: KM PSP w Świnoujściu

Czytaj dalej

Lokalne

Do końca sezonu grzewczego trwać będą kontrole dronem

Opublikowano

w dniu

Świnoujscy strażnicy miejscy wraz z policją do końca sezonu grzewczego kontynuować będą kontrole dronem wyposażonym w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. W kilka sekund urządzenie może skontrolować skład chemiczny dymu unoszącego się z kominów. Tam, gdzie wykaże szkodliwe pyły, interwencja może skończyć się wystawieniem mandatu.

– W sezonie zimowym częściej docierają do nas skargi mieszkańców na jakość spalanego opału i związane z tym uciążliwości – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Wydobywające się z kominów kłęby dymu mogą stanowić sygnał, że właściciel posesji zanieczyszcza środowisko. Dzięki dronowi, w krótkim czasie możemy sprawdzić skład dymu u źródła, tuż nad kominem. Urządzenie jest bardzo dokładne. – Wystarczy, że dron znajdzie się w pobliżu komina i już po kilku sekundach jesteśmy w stanie stwierdzić czy zawartość pyłów przekracza dopuszczalne normy. Interwencja odbywa się natychmiast. Za palenie w piecach niedozwolonymi materiałami grozi mandat do 500 złotych.

„SOWA” to mobilne laboratorium, które umożliwia wykonanie odczytów bezpośrednio przy źródle zanieczyszczenia. Stacja pomiarowa mierzy poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji, m.in. pyłów PM1, PM10 i PM2,5 a także formaldehydu HCHO czy chlorowodoru. Stacja pobiera próbki za pomocą pomiarowych sond. Dron może również obszarowo monitorować jakość powietrza, co pozwala na wytypowanie rejonów szczególnie dotkniętych zanieczyszczeniami. Specjalistyczny dron obsługiwany jest przez przeszkolonych funkcjonariuszy policji, przy wsparciu Straży Miejskiej. Sprzęt użyczony został Komendzie Miejskiej Policji w Świnoujściu, więc badanie czystości powietrza nie jest jego jedynym zadaniem.

Czytaj dalej

Lokalne

Przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zobacz zdjęcia!

Opublikowano

w dniu

W czwartek, 9 lutego, w Porcie Wojennym w Świnoujściu miało miejsce uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Kontradmirał Włodzimierz Kułagin po blisko dwóch latach dowodzenia świnoujską flotyllą zdał obowiązki, a dowodzenie 8FOW objął komandor Piotr Sikora.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej kontradmirał Włodzimierz Kułagin został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Nowym dowódcą 8 Flotylli Obrony Wybrzeża został komandor Piotr Sikora.

Uroczystość przekazania obowiązków rozpoczęła się od parady burtowej. Oficerowie zdający i obejmujący obowiązki, w towarzystwie zaproszonych gości, przyjęli z pokładu motorówki hydrograficznej MH-1 paradę burtową okrętów stacjonujących w Porcie Wojennym Świnoujście. Złożono również wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Tym, którzy przywrócili Pomorze macierzy”. Na uroczystej zbiórce pododdziałów flotylli, meldunek o zdaniu i przyjęciu obowiązków przyjął Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański. 

„W trakcie mojej kadencji na stanowisku dowódcy 8FOW przyszło nam wspólnie realizować wiele poważnych zadań. Jednym z nich był wkład Flotylli w zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej w województwie Zachodniopomorskim. Mam tu przede wszystkim na myśli gazoport oraz rurociąg Baltic-Pipe, instalacje kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonowania kraju. Cieszę się, że Flotylla ma siły i środki do realizacji tych zadań.” – wspomniał w swoim przemówieniu ustępujący ze stanowiska kontradmirał Włodzimierz Kułagin oraz podziękował wszystkim, z którymi przyszło mu służyć: „Panie i Panowie oficerowie, podoficerowie, marynarze i pracownicy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, dziękuję za wspólną służbę. Życzę wszystkim satysfakcji z dalszej służby oraz wielu sukcesów. (…) Panie Komandorze Sikora życzę powodzenia na stanowisku dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i dowódczego szczęścia. Przekazuję Panu Flotyllę w gotowości do realizacji każdych zadań z profesjonalną i wyszkoloną załogą.”

„Jestem przekonany, że wspólnie będziemy dalej szli właściwym kursem. Czasem to morze będzie spokojne, a czasem wzburzone, ale przecież nic tak dobrze nie kształtuje charakterów i buduje profesjonalizmu jak te wzburzone wody.”  – powiedział w swoim przemówieniu dowódca 8FOW komandor Piotr Sikora zwracając się do nowych podwładnych.

Na zakończenie wyraził uznanie za czas dowodzenia flotyllą przez kontradmirała Kułgina: „Chciałbym podziękować mojemu poprzednikowi – Panu kontradmirałowi Włodzimierzowi Kułaginowi. To w duże mierze jego zasługa, że Flotylla jest dzisiaj w tak doskonałej formie i z takimi perspektywami. Panie Admirale, życzę powodzenia i satysfakcji na nowym stanowisku służbowym.”

***

Komandor Piotr Sikora 

urodził się w 1969 roku w Paczkowie, w województwie opolskim. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia siłami morskimi w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie (Belgia) oraz łotewskiej Akademii Obrony Narodowej w Rydze (Łotwa).

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1994 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13 Dywizjonie Trałowców, ówcześnie 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Od tego czasu przez kolejne lata jego kariera była ściśle związana z prowadzeniem działań z zakresu walki minowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań przeciwminowych. W czasie służby w dywizjonie przeszedł wszystkie szczeble kariery okrętowej od stanowiska dowódcy działu okrętowego, po dowódcę grupy okrętów. Dowodził trałowcami ORP Śniardwy i ORP Mamry, a także niszczycielem min ORP Czajka. Pełnił także obowiązki dowódcy ORP Flaming w trakcie wydzielenia okrętu do udziału w zespole okrętów przeciwminowych NATO. Był również szefem sztabu – zastępcą dowódcy dywizjonu. Zwieńczeniem służby w 13 Dywizjonie Trałowców było objęcie dowodzenia jednostką w latach 2014 – 2018. 

Zajmował także szereg stanowisk w sztabach m.in. dywizjonu, Flotylli, Dowództwa Marynarki Wojennej, czy też Inspektoratu MW Dowództwa Generalnego RSZ. 

Komandor Piotr Sikora jako dowódca niszczycieli min dwukrotnie brał udział w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO Europy Północnej (MCMFORNORTH, obecnie SNMCMG1). W 2005 roku Piotr Sikora, wówczas komandor podporucznik, został skierowany do sztabu natowskiego zespołu, który pracował na estońskim okręcie dowodzenia ENS Admiral Pitka. Zdobyte w ten sposób doświadczenie wykorzystał w roku 2013, gdy przejął dowodzenie  i przez cały rok z pokładu okrętu ORP Kontradmirał X. Czernicki kierował działaniami Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1). Był drugim w historii oficerem polskiej MW, któremu powierzono dowodzenie elitą sojuszniczych sił przeciwminowych. Za wyjątkowe zdolności dowódcze, został w 2015 r. wyróżniony „wojskowym Oskarem” – nagrodą „Buzdygana” przyznawaną przez miesięcznik „Polska Zbrojna”.

W latach 2013 – 2023 był mocno zaangażowany w program budowy nowoczesnych niszczycieli min dla Marynarki Wojennej RP. W budowie okrętów projektu 258 typu Kormoran II miał ogromy udział od etapu projektowania, aż po pomyślnie zakończony proces wdrożenia ich do służby.

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 lutego 2023 r. został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

 

Czytaj dalej

Lokalne

Nie parkuj na chodniku. Nie blokuj przejścia pieszym

Opublikowano

w dniu

Dostępność miejsc postojowych jest problemem ogólnopolskim. Samochodów wciąż przybywa, więc świnoujskim kierowcom ten problem nie jest obcy. Mimo ograniczonego ruchu turystycznego, funkcjonariusze straży miejskiej otrzymują zgłoszenia odnośnie nieprawidłowego parkowania pojazdów niemal każdego dnia.

– Straż Miejska istnieje po to, by współpracować ze społecznością lokalną – mówi Rafał Marciszewski, komendant Straży Miejskiej w Świnoujściu. – Rozumiemy problem z ograniczoną liczbą miejsc postojowych. Dlatego staramy się podchodzić do problemu zdroworozsądkowo i często pobłażamy kierowcom, którzy nieznacznie złamali przepisy. Jednak należy pamiętać, że pozostawienie pojazdu w sposób stwarzający zagrożenie dla pieszych, spotka się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. 

Parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia dla pieszych, zwłaszcza w pobliżu szkól i przedszkoli, zastawianie chodnika w sposób uniemożliwiający przejście rodzicowi z małym dzieckiem czy osobie niepełnosprawnej zakończy się mandatem karnym. Należy pamiętać, iż chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych. Zatrzymanie i postój pojazdu na chodniku jest dopuszczony tylko przy spełnieniu warunków wynikających z art. 47 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Tekst: Straż Miejska / BIK UM Świnoujście

Czytaj dalej

OGŁOSZENIA DROBNE

Reklama „sofa"
Reklama
Reklama
Reklama treetops

Najczęściej czytane

© Copyright 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone | swinoujskie.info | Red Top Media | ul. Cyfrowa 6, 71-441 Szczecin | Napisz do nas: redakcja@swinoujskie.info lub zadzwoń 510 555 524