Strona główna / Lokalne / Kamienie milowe tunelu w Świnoujściu. Do osiągnięcia pierwszego pozostały cztery miesiące

Kamienie milowe tunelu w Świnoujściu. Do osiągnięcia pierwszego pozostały cztery miesiące

Pierwsze pół roku inwestycji tunelowej, to dla zewnętrznego obserwatora czas niecierpliwego oczekiwania choćby na wbicie przysłowiowej pierwszej łopaty. Dla wykonawcy to czas wytężonych prac badawczych i projektowych.

17 września 2018 r. podpisane zostały umowy pomiędzy Miastem Świnoujście, wykonawcą i inżynierem kontraktu budowy tunelu pod Świną. Od tego – najważniejszego w historii miasta – wydarzenia minęło pół roku. Mieszkańcy i obserwatorzy spoza Świnoujścia czekają na realne prace budowlane. Tyc na razie nie ma.

– Nie dziwi mnie to zniecierpliwienie. Zwłaszcza ze strony mieszkańców. Jak ktoś całe życie czekał na tunel, to spodziewał się, że dzień po hucznym podpisaniu umowy rozpocznie się budowa – mówi Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia.

Faktyczna budowa rozpocznie się na początku 2020 r. Wówczas na placu budowy pojawią się koparki, a krajobraz miasta zacznie się zmieniać. Sprawę precyzuje jeszcze Adam Łosiński, pełnomocnik Miasta Świnoujście ds. budowy tunelu.

– To wszystko dzieje się zgodnie z założeniem. Formuła kontraktu zaprojektuj i wybuduj zakłada, że przez 15 miesięcy nic ciekawego na samej budowie się nie wydarzy. Od początku przestrzegałem, że trzeba być cierpliwym – mówi, Adam Łosiński.

Zgodnie z procedurą zaprojektuj i wybuduj, pierwszym etapem realizacji kontraktu jest projekt, który aktualnie jest wykonywany i z dnia na dzień coraz bardziej zaawansowany. Wytyczne do projektu wskazywał wcześniej opracowany na zlecenie Miasta Świnoujście program funkcjonalno-użytkowy. To w tym dokumencie wyznaczono m.in. dokładny przebieg przeprawy oraz parametry samego tunelu.

Wiceprezydent Barbara Michalska zapewnia, że prace rozpoczęły się właśnie dzień po podpisaniu umowy, z konsorcjum firm PORR – Gülermak – Energopol. Jednak są to rzeczy dziejące się głównie przy komputerach.

Teraz największy nacisk jest położony na prace projektowe. Jednocześnie wykonawca musiał przeprowadzić kolejne badania i uzyskać uzgodnienia z około setką podmiotów. Skomplikowane ustalenia i projekty dotyczyły m.in. systemu wentylacji, który zostanie zastosowany w tunelu, a ma m.mi. tak funkcjonować by zabezpieczyć go przed rozprzestrzenianiem się ewentualnego pożaru.

Harmonogram prowadzonych prac został ustalony jeszcze jesienią 2018 r. Na tę chwilę wszystkie prace są zgodne z tym harmonogramem. Zakłada on, że w lipcu wykonawca złoży wniosek o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID).

W lipcu tego roku powinny być złożone dokumenty o wydanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Toteż wykonawca już przekroczył półmetek prac projektowych.

„Pierwszym kamieniem milowym inwestycji będzie opracowanie przez wykonawcę projektu budowlanego i wystąpienie przez niego z wnioskiem o ZRID (pozwolenie na budowę). Zgodnie z kontraktem nastąpi to w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy (do 17.07.2019). Kolejnym kamieniem milowym będą prace wiertnicze prowadzone maszyną TBM, które rozpoczną się w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy (do dnia 17.03.2021). Obecnie wykonawca prowadzi prace projektowe obejmujące między innymi uzgodnienia z instytucjami państwowymi, takimi jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ), Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) a także właścicielami i gestorami sieci uzbrojenia terenu.” – informują przedstawiciele konsorcjum wykonującego inwestycję

– Spodziewamy się, że pod koniec roku decyzja ZRID zostanie wydana, a z początkiem roku ruszą prace budowlane – przewiduje Adam Łosiński.

Nie oznacza to jeszcze wiercenia tunelu, bo to ma się rozpocząć – zgodnie z harmonogramem – w marcu 2021 r. Pamiętać jednak trzeba, że przeprawa pod Świną, to zarówno tunel jak i drogi dojazdowe, które włączą go w istniejącą infrastrukturę. Łącznie przeprawa ma mieć 3,2 km, a sam tunel ok. 1,4 km. Trzeba wybudować drogi, skrzyżowania a także przygotować komorę startową dla maszyny TBM, która wywierci sam tunel.

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

2 komentarze

  1. czyli następne wybory ekipa rządząca też „pojedzie” na wózku zwanym tunelem ?! żenua

  2. tylko gruba kasa

    im dłużej to będzie trwać (im później się rozpocznie faktyczna budowa) tym dłużej i więcej zarobią na tym „urzędasy” i „biurokraci” i inni „eksperci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.