Strona główna / Lokalne / Konferencja poświęcona transgranicznemu pogotowiu lotniczemu

Konferencja poświęcona transgranicznemu pogotowiu lotniczemu

Dnia 27 i 28 marca 2019 w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie miała miejsce konferencja na temat pogotowia lotniczego poświęcona kwestią ratownictwa transgranicznego.

Organizatorem Konferencji było niemieckie pogotowie lotnicze DRF Luftrettung we współpracy z polskim Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Spotkanie organizowane było w ramach projektu Interreg Va pt. „Zintegrowane transgraniczne ratownictwo medyczne w Pomeranii/Brandenburgii” w skrócie InGRiP. W Konferencji uczestniczyli liczni przedstawiciele organizacji związanych z ratownictwem medyczny polsko-niemieckiego pogranicza jak i urzędów różnego szczebla. W śród gości w konferencji udział wzięli m.in.: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Rządu Federalnego Niemiec, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Zdrowia Kraju związkowego Mecklenburg-Vorpommern, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, jak i przedstawiciele powiatu Vorpommern-Greifswald oraz niemieckich Kas chorych.!

Podczas dwudniowej konferencji dyskutowano nad warunkami realizacji transgranicznym lotów ratunkowych. Przedstawiciele obu organizacji pogotowia lotniczego przedstawili oba systemy i sposoby realizacji lotów ratunkowych. Przedstawiono ekspertyzę prawną analizującą aktualny stan prawny nie pozwalający na wykonywanie transgranicznym lotów ratunkowych. W ramach warsztatów drugiego dnia konferencji dyskutowano nad następującymi kwestiami: ewentualnych umów i przepisów prawnych umożliwiających wykonywanie transgranicznych lotów ratunkowych, ubezpieczenia jak i ewentualnego finansowania. Dyskutowano także nad warunkami koniecznymi do spełnienia w celach realizacji misji ratunkowych m.in. sposobów komunikacji z dyspozytorniami, kwestią lądowisk przyszpitalnych. Dużo uwagi poświęcono aspektom prawa lotniczego – koniecznym do pozyskania pozwoleniom, uznawalności licencji, ograniczeniom wiekowym pilotów, możliwości tankowania śmigłowców za granicą.

Wnioski wypracowane podczas konferencji zostaną przekazane do Ministrów Zdrowia obu krajów w celu zainicjowania rozmów międzyrządowych zmierzających do umożliwienia współpracy transgranicznej w ramach pogotowia lotniczego.

Zobacz również

Jacek i Michał na zawodach w zimowym pływaniu w Gdyni

W dniach 4-5.02.2023 r. w Gdyni na Marinie Gdyńskiej odbyły się zawody zimowego pływania Gdynia …

Jeden komentarz

  1. Czyli Pani Prezes Szpitala w Świnoujściu wykazała się dużą odwagą organizując całą akcję pomocy i lądowania helikoptera na lotnisku w Niemczech. Brawo za odwagę i bycie forpocztą takiej współpracy przygranicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.