Strona główna / Lokalne / Ministerstwo szykuje specustawę w sprawie terminala kontenerowego w Świnoujściu

Ministerstwo szykuje specustawę w sprawie terminala kontenerowego w Świnoujściu

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformował w sobotę (30 marca), że trwają prace nad specjalną ustawą pozwalająca na wybudowanie terminala kontenerowego w Świnoujściu. Co to znaczy w praktyce? Że dzisiaj obowiązujące przepisy nie będą stosowane. W tym także np. decyzja lokalnego samorządu co do przeznaczenia terenu na Warszowie, czy głos mieszkańców wyrażony w referendum.

– Za kilka tygodni pod obrady rządu trafi specjalna ustawa nt. rozwoju portów morskich. Ustawa powinna wejść w życie za ok. 3 miesiące i znacząco ułatwi proces realizacji kluczowych inwestycji portowych, takich jak Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni oraz Terminal Kontenerowy w Świnoujściu – poinformował minister Marek Gróbarczyk.

Pomysł budowy terminalu kontenerowego na prawobrzeżu Świnoujścia powstał jeszcze za rządu PO-PSL. Dziś chce go zrealizować rząd Prawa i Sprawiedliwości wraz z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Przeciwni budowie terminala kontenerowego kosztem zabrania plaży jest część mieszkańców. To właśnie z myślą o głosie społecznym, prezydent Świnoujścia już jakiś czas temu zapowiedział, że zorganizuje referendum.

Do tej pory ze strony ZMPSiŚ nie padły żadne konkretne informacje w sprawie budowy terminala kontenerowego. Wiadomo, że jest gotowa koncepcja, której nie znają ani radni, ani mieszkańcy. Według niej inwestycja powstać ma na wschód od gazoportu  w porcie zewnętrznym. Do nowego terminalu miałoby zawijać rocznie 150 największych kontenerowców na świecie i około 250 mniejszych jednostek.

Zobacz również

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w Zachodniopomorskiem. W północnych częściach regionu …

12 komentarzy

 1. Głos mieszkańców W OGÓLE SIĘ NIE LICZY ! A w referendum powinni głosować tylko mieszkańcy Warszowa.

 2. Tak właśnie PIS liczy się ze zdaniem lokalnych społeczności… Pamiętajcie że to dopiero początek dyktatury… dajcie im jeszcze więcej czasu bo jeszcze rozdają kiełbasę…

 3. A teraz wszyscy zwolennicy referendów i pani Asi do kąta i buczeć buuuuu

 4. A czemu by nie? Jeśli jest możliwość to trzeba działać. Wg mnie pozytywna inicjatywa. Lewobrzeze turystyka, prawobrzeze przemysł! Jeszcze więcej dochodów z podatków i możliwości inwestycji. Otwórzcie umysły, nie bądźcie wszystkiemu na „Nie „

  • A wiesz co ta spec ustawa może zawierać? Właśnie to ,że możemy być pozbawieni tych dochodów bo żeby rozdawać pieniądze jak się to teraz czyni to trzeba je komuś zabrać , a źródła już się kończą więc sięga się do samorządów zwłaszcza takich które coś już mają i to własnie im się zabierze!

 5. A jak myślicie po co robią taki piękny wjazd w ten teren z wiaduktem nad ul.Barlickiego

 6. Tak czytam te krytyczne głosy… Po co nam terminal w Świnoujściu jak mamy blisko w Hamburgu, nie ???.

 7. W sumie 400 kontenerowców to jest ponad 1 kontenerowiec dziennie!!!!!
  Jakieś bajki opowiadają.
  Tzn. ze do portów Trójmiasta już nie będzie żaden kontenerowiec wpływać????

 8. W podobnym tonie: specustawa to najwyższa forma demokracji w wydaniu rządzących, do tego prywatyzacja stoczni remontowej, litości !!!! do tego budowa portu kontenerowego w wydaniu specustawy. Na obiad siarka serwowana przez rodzimych celebrytów, ze słoika po dżemie. I niech tylko ktoś podskoczy!!! Nędzna, wredna i podła rzeczywistość czeka nas w najbliższym czasie. OHYDA!!!

 9. No i po demokracji, społeczeństwie obywatelskim i podobnych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.