Strona główna / Lokalne / Zaprojektowano maszynę do drążenia tunelu pod Świną. W maju zostanie wybrany dostawca tego urządzenia
Foto: PORR

Zaprojektowano maszynę do drążenia tunelu pod Świną. W maju zostanie wybrany dostawca tego urządzenia

– Jest to bardzo duże przedsięwzięcie.  Takie maszyny projektuje się do konkretnego zadania. Ostatnie pięć miesięcy poświęciliśmy na to, żeby tę maszynę zaprojektować. Zostały dobrane wszystkie parametry, które pozwolą na wywiercenie w krótkim czasie tunel.  Wybór konkretnego dostawcy nastąpi w maju – mówił podczas spotkania Baltic Bussines Forum w Świnoujściu Jacek Flisiak, przedstawiciel konsorcjum firm budujących tunel.

Jak informuje Urząd Miasta Świnoujście etap projektowy do tej pory przebiega zgodnie z planem. Prace wiertnicze przy użyciu maszyny TBM mają się rozpocząć w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, czyli do 17 marca 2021 r.

– Maszyna będzie miała 13 metrów średnicy, czyli tyle, ile 4-kondygnacyjny budynek.  Długość maszyny, która będzie wierciła to około 120 m. Łatwo sobie to wyobrazić, bo wielkością będzie zbliżona do boiska piłkarskiego. Najcięższy element tej maszyny to główne łożysko razem z zespołem napędowym – to w jednym elemencie ponad 200 ton, które trzeba dostarczyć na budowę – dodaje Jacek Flisiak.

Roboty w terenie budowy tunelu powinny ruszyć na początku 2020 roku.

Zobacz również

Harmonogram oddawania do użytku Promenady Historycznej

Ustalony został harmonogram oddawanie do użytku przebudowanej promenady historycznej pierwsza część ma być gotowa na …

4 komentarze

  1. A co ma być dalej będą pracować na Bielikach

  2. Co z pracownikami żeglugi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.