Strona główna / Lokalne / Zaprojektowano maszynę do drążenia tunelu pod Świną. W maju zostanie wybrany dostawca tego urządzenia
Foto: PORR

Zaprojektowano maszynę do drążenia tunelu pod Świną. W maju zostanie wybrany dostawca tego urządzenia

– Jest to bardzo duże przedsięwzięcie.  Takie maszyny projektuje się do konkretnego zadania. Ostatnie pięć miesięcy poświęciliśmy na to, żeby tę maszynę zaprojektować. Zostały dobrane wszystkie parametry, które pozwolą na wywiercenie w krótkim czasie tunel.  Wybór konkretnego dostawcy nastąpi w maju – mówił podczas spotkania Baltic Bussines Forum w Świnoujściu Jacek Flisiak, przedstawiciel konsorcjum firm budujących tunel.

Jak informuje Urząd Miasta Świnoujście etap projektowy do tej pory przebiega zgodnie z planem. Prace wiertnicze przy użyciu maszyny TBM mają się rozpocząć w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, czyli do 17 marca 2021 r.

– Maszyna będzie miała 13 metrów średnicy, czyli tyle, ile 4-kondygnacyjny budynek.  Długość maszyny, która będzie wierciła to około 120 m. Łatwo sobie to wyobrazić, bo wielkością będzie zbliżona do boiska piłkarskiego. Najcięższy element tej maszyny to główne łożysko razem z zespołem napędowym – to w jednym elemencie ponad 200 ton, które trzeba dostarczyć na budowę – dodaje Jacek Flisiak.

Roboty w terenie budowy tunelu powinny ruszyć na początku 2020 roku.

Zobacz również

Piłka koszykowa dziewcząt w ramach liceliady 2022/2023

W środę 1 lutego, w hali sportowej Uznam Arena przy  ulicy Grodzkiej 5 odbyły się …

4 komentarze

  1. A co ma być dalej będą pracować na Bielikach

  2. Co z pracownikami żeglugi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.