Strona główna / Lokalne / Ilu właścicieli apartamentów odprowadza opłatę uzdrowiskową? Szara strefa kwitnie w najlepsze

Ilu właścicieli apartamentów odprowadza opłatę uzdrowiskową? Szara strefa kwitnie w najlepsze

Zbliża się czas wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. Właściciele apartamentów często wynajmują swoje lokale dla turystów. Nie wszyscy są uczciwi i nie odprowadzają opłaty klimatycznej do kasy miasta. Dziś jest to kilka milionów złotych.

– Kwoty wpływów z opłaty mogłyby być większe, jeśli zlikwiduje się szarą strefę. Szacuje się, że noclegów udzielanych poza systemem może być nawet 30 proc. To znaczy, że ponad 1/3 turystów nie uiszcza opłaty. Takie praktyki są niszczące dla hotelarzy, właścicieli apartamentów i pensjonatów, którzy funkcjonują legalnie – mówi Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Utajenie wynajmu mieszkania może niedługo stać się bardzo ryzykowne. Dlaczego nie warto ryzykować wynajmu w szarej strefie? Sposobów na ukrócenie tego procederu jest wiele.

– Pierwszy to represje, czyli kontrole, a drugi to system zachęt. Jedną z nich jest np. karta turystyczna, którą otrzymuje się po zapłaceniu takiej opłaty i uprawniałaby np. do ulgowej komunikacji autobusowej, albo darmowych toalet, które dzisiaj są odpłatne. Pomysłów jest znacznie więcej – dodaje Piotr Piwowarczyk.

Opłata klimatyczna, formalnie nazywana miejscową lub uzdrowiskową, to rodzaj podatku, który gminy nakładają na turystów. W Świnoujściu wynosi 4 zł dziennie za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Opłaty pobierają właściciele apartamentów, pensjonatów i hoteli.

 

Zobacz również

W Sułominie trwa 22. Western Piknik. Zobacz zdjęcia!

22. Western Piknik na dobre wystartował pod Wolinem. Już dziś (21.07) na scenie usytuowanej w …

3 komentarze

  1. Pytanie powinno brzmieć ilu nie odprowadza podatku za wynajem. Za chwilę te osoby krzyczą że chodniki krzywe,szpitale złe,wszystko jest be,ale to właśnie wszystko opłaca się z podatków.Często takie osoby biegają w koszulkach z orłem na piersi i mówią o sobie patriota ale podatków nie płaci.

    • Popieram, wszyscy, co zimą mają lokatorów, latem wynajmują kawalerki dla wczasowiczów i nie odprowadzają klimatycznego do urzędu miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.