Strona główna / Lokalne / Ilu właścicieli apartamentów odprowadza opłatę uzdrowiskową? Szara strefa kwitnie w najlepsze

Ilu właścicieli apartamentów odprowadza opłatę uzdrowiskową? Szara strefa kwitnie w najlepsze

Zbliża się czas wzmożonego ruchu na rynku nieruchomości. Właściciele apartamentów często wynajmują swoje lokale dla turystów. Nie wszyscy są uczciwi i nie odprowadzają opłaty klimatycznej do kasy miasta. Dziś jest to kilka milionów złotych.

– Kwoty wpływów z opłaty mogłyby być większe, jeśli zlikwiduje się szarą strefę. Szacuje się, że noclegów udzielanych poza systemem może być nawet 30 proc. To znaczy, że ponad 1/3 turystów nie uiszcza opłaty. Takie praktyki są niszczące dla hotelarzy, właścicieli apartamentów i pensjonatów, którzy funkcjonują legalnie – mówi Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Utajenie wynajmu mieszkania może niedługo stać się bardzo ryzykowne. Dlaczego nie warto ryzykować wynajmu w szarej strefie? Sposobów na ukrócenie tego procederu jest wiele.

– Pierwszy to represje, czyli kontrole, a drugi to system zachęt. Jedną z nich jest np. karta turystyczna, którą otrzymuje się po zapłaceniu takiej opłaty i uprawniałaby np. do ulgowej komunikacji autobusowej, albo darmowych toalet, które dzisiaj są odpłatne. Pomysłów jest znacznie więcej – dodaje Piotr Piwowarczyk.

Opłata klimatyczna, formalnie nazywana miejscową lub uzdrowiskową, to rodzaj podatku, który gminy nakładają na turystów. W Świnoujściu wynosi 4 zł dziennie za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Opłaty pobierają właściciele apartamentów, pensjonatów i hoteli.

 

Zobacz również

Zamknęli falochron przed mieszkańcami! Latem nie wejdą tam turyści?

Nie do wiary! Najdłuższy w Europie kamienny falochron zamknięto na kłódkę. Nie wiadomo co jest …

3 komentarze

 1. Pytanie powinno brzmieć ilu nie odprowadza podatku za wynajem. Za chwilę te osoby krzyczą że chodniki krzywe,szpitale złe,wszystko jest be,ale to właśnie wszystko opłaca się z podatków.Często takie osoby biegają w koszulkach z orłem na piersi i mówią o sobie patriota ale podatków nie płaci.

  • Popieram, wszyscy, co zimą mają lokatorów, latem wynajmują kawalerki dla wczasowiczów i nie odprowadzają klimatycznego do urzędu miasta.

   • ꘐ ꖜ ꗈ ꕧ ꔠ ꖟ

    Płacić klimatyczne?
    Chyba odwrotnie.
    Raczej urząd miasta powinien odprowadzać klimatyczne do mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.