Strona główna / Lokalne / Marszałek z wizytą w Świnoujściu. 5 mln zł na transport, zdrowie i turystykę

Marszałek z wizytą w Świnoujściu. 5 mln zł na transport, zdrowie i turystykę

Kolejna pula unijnego Urzędu Marszałkowskiego wsparcia trafi do Świnoujścia. Samorząd miasta przeznaczy je na drugi etap modernizacji węzła komunikacyjnego oraz stworzenie turystycznego punktu przystankowego, a miejski szpital im. Jana Garduły na profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów skóry. Dobre informacje dla nadmorskiego kurortu poparte zostały podpisaniem umów, w którym uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i prezes świnoujskiej lecznicy Dorota Konkolewska. Nastąpiło to w poniedziałek, 13 maja 2019 roku.
Wszystkie trzy przedsięwzięcia kosztować będą ponad 10 mln zł. 5 mln zł w tej kwocie stanowić będzie unijna dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Projekty dotyczą działań transportowych, turystycznych i prozdrowotnych.
Władze miasta przyznane eurofundusze przeznaczą na drugi etap budowy infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo-promowo-autobusowego oraz na utworzenie turystycznego punktu przystankowego dla pieszych, rowerzystów i miłośników sportów wodnych. W pierwszym przypadku zadanie polegać będzie na połączeniu parkingu park&ride przy ul. Barlickiego z dworcem PKP, dworca komunikacji autobusowej i przystani promowej kładka nad torami i ul. Dworcową. To szczególnie istotne zmiany w kontekście budowy tunelu pod Świną, a tym samym potrzeby organizacji nowych linii komunikacyjnych łączących lewobrzeże i prawobrzeże miasta. W drugim zaś przypadku projekt obejmuje utworzeniu w dzielnicy Ognica przystanku turystyki rowerowej, pieszej i wodnej wraz z placem festynowym. Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy: lądowy i wodny. Na razie prace dotyczą pierwszego z nich. Uwzględniają budowę placu manewrowego, punktu poboru energii i parkingu, a także montaż wiaty grillowej, toalety czy elementów małej infrastruktury jak: kosze, ławki, stoły, tablice informacyjne, stojaki na rowery i oświetlenie. Koszt pierwszej inwestycji to 8,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł to środki UE. Wydatki na drugą oszacowano na 800 tys. zł, z czego unijne wsparcie wyniesie 300 tys. zł.
– Oba projekty są bardzo wartościowe i ważne. Pierwszy – węzeł przesiadkowy Warszów – zmieni tę część prawobrzeża Świnoujścia, wpłynie na poprawę funkcjonalności komunikacji w mieście. Drugi – punkt przystankowy turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z dodatkową funkcją placu integracyjno-festynowego – będzie miał za zadanie przede wszystkim integracji mieszkańców, a także pomoże w otwarciu Ognicy na turystów – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś borykamy się z wydłużającymi się realizacjami inwestycji. To niestety dotyczy wszystkich inwestorów, nie tylko Świnoujścia. Dlatego przede wszystkim życzę, aby w przypadku tych obu inwestycji ich realizacje nastąpiły sprawnie. Trzymam kciuki – dodał.
Z kolei dyrekcja szpitala miejskiego im. Jana Garduły, dzięki wsparciu środkami unijnymi, przystąpi do realizacji w latach 2019-2021 programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Dofinansowanie przeznaczone będzie m.in. na uzupełnienie sprzętowe, a także podstawowe badania przesiewowe oraz pogłębione badania z użyciem dermatoskopów. Objęte nimi zostaną kobiety w wieku 15-59 lat oraz mężczyźni w wieku 15-64 lat z terenu województwa zachodniopomorskiego. Placówka na podjęte działania przeznaczy prawie 1,3 mln zł. Eurofundusze stanowić będą kwotę ponad 1,1 mln zł.
– W Polsce profilaktyka jest nieco ignorowana. Musimy to zmienić. Cieszę się, że taki pilotażowy projekt w tym kierunku będzie realizowany w Świnoujściu. Gratuluję Pani Prezes szpitala Dorocie Konkolewskiej tak dobrze napisanego wniosku. Wierzę, że działania w ramach tego programu w zakresie wczesnego wykrywania czerniaka, uratują czyjeś zdrowie i życie – mówił Olgierd Geblewicz.
Pierwsze dwa zadania wpisują się w założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego  2014-2020, a trzecie Programu Operacyjnego RYBY 2014-2020.

Zobacz również

Park Zdrojowy. Zobacz, jak powstaje altana koncertowa

Wykonawca prac rewitalizacyjnych w kwartale części Parku Zdrojowego pomiędzy ulicami Chrobrego i Krzywoustego jest w …

2 komentarze

  1. Może jakby mi dał 5mln to zaglosowałbym na niego…

  2. 𝑻𝒓𝒚𝒍𝒊𝒐𝒏𝒐𝒘𝒚 𝑷𝒂𝒔𝒂𝒛̇𝒆𝒓

    Kółko wzajemnych plecowych poklepywaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.