Strona główna / Lokalne / Marszałek z wizytą w Świnoujściu. 5 mln zł na transport, zdrowie i turystykę

Marszałek z wizytą w Świnoujściu. 5 mln zł na transport, zdrowie i turystykę

Kolejna pula unijnego Urzędu Marszałkowskiego wsparcia trafi do Świnoujścia. Samorząd miasta przeznaczy je na drugi etap modernizacji węzła komunikacyjnego oraz stworzenie turystycznego punktu przystankowego, a miejski szpital im. Jana Garduły na profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów skóry. Dobre informacje dla nadmorskiego kurortu poparte zostały podpisaniem umów, w którym uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i prezes świnoujskiej lecznicy Dorota Konkolewska. Nastąpiło to w poniedziałek, 13 maja 2019 roku.
Wszystkie trzy przedsięwzięcia kosztować będą ponad 10 mln zł. 5 mln zł w tej kwocie stanowić będzie unijna dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. Projekty dotyczą działań transportowych, turystycznych i prozdrowotnych.
Władze miasta przyznane eurofundusze przeznaczą na drugi etap budowy infrastruktury związanej z modernizacją węzła przesiadkowego kolejowo-promowo-autobusowego oraz na utworzenie turystycznego punktu przystankowego dla pieszych, rowerzystów i miłośników sportów wodnych. W pierwszym przypadku zadanie polegać będzie na połączeniu parkingu park&ride przy ul. Barlickiego z dworcem PKP, dworca komunikacji autobusowej i przystani promowej kładka nad torami i ul. Dworcową. To szczególnie istotne zmiany w kontekście budowy tunelu pod Świną, a tym samym potrzeby organizacji nowych linii komunikacyjnych łączących lewobrzeże i prawobrzeże miasta. W drugim zaś przypadku projekt obejmuje utworzeniu w dzielnicy Ognica przystanku turystyki rowerowej, pieszej i wodnej wraz z placem festynowym. Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy: lądowy i wodny. Na razie prace dotyczą pierwszego z nich. Uwzględniają budowę placu manewrowego, punktu poboru energii i parkingu, a także montaż wiaty grillowej, toalety czy elementów małej infrastruktury jak: kosze, ławki, stoły, tablice informacyjne, stojaki na rowery i oświetlenie. Koszt pierwszej inwestycji to 8,7 mln zł, z czego 3,6 mln zł to środki UE. Wydatki na drugą oszacowano na 800 tys. zł, z czego unijne wsparcie wyniesie 300 tys. zł.
– Oba projekty są bardzo wartościowe i ważne. Pierwszy – węzeł przesiadkowy Warszów – zmieni tę część prawobrzeża Świnoujścia, wpłynie na poprawę funkcjonalności komunikacji w mieście. Drugi – punkt przystankowy turystyki rowerowej, pieszej i wodnej z dodatkową funkcją placu integracyjno-festynowego – będzie miał za zadanie przede wszystkim integracji mieszkańców, a także pomoże w otwarciu Ognicy na turystów – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Dziś borykamy się z wydłużającymi się realizacjami inwestycji. To niestety dotyczy wszystkich inwestorów, nie tylko Świnoujścia. Dlatego przede wszystkim życzę, aby w przypadku tych obu inwestycji ich realizacje nastąpiły sprawnie. Trzymam kciuki – dodał.
Z kolei dyrekcja szpitala miejskiego im. Jana Garduły, dzięki wsparciu środkami unijnymi, przystąpi do realizacji w latach 2019-2021 programu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów skóry. Dofinansowanie przeznaczone będzie m.in. na uzupełnienie sprzętowe, a także podstawowe badania przesiewowe oraz pogłębione badania z użyciem dermatoskopów. Objęte nimi zostaną kobiety w wieku 15-59 lat oraz mężczyźni w wieku 15-64 lat z terenu województwa zachodniopomorskiego. Placówka na podjęte działania przeznaczy prawie 1,3 mln zł. Eurofundusze stanowić będą kwotę ponad 1,1 mln zł.
– W Polsce profilaktyka jest nieco ignorowana. Musimy to zmienić. Cieszę się, że taki pilotażowy projekt w tym kierunku będzie realizowany w Świnoujściu. Gratuluję Pani Prezes szpitala Dorocie Konkolewskiej tak dobrze napisanego wniosku. Wierzę, że działania w ramach tego programu w zakresie wczesnego wykrywania czerniaka, uratują czyjeś zdrowie i życie – mówił Olgierd Geblewicz.
Pierwsze dwa zadania wpisują się w założenia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego  2014-2020, a trzecie Programu Operacyjnego RYBY 2014-2020.

Zobacz również

Kto w tym roku jest odpowiedzialny za odśnieżanie ulic i chodników w Świnoujściu?

Po ubiegłorocznej wpadce z firmą ze Stargardu, w tym roku Świnoujścia podpisało umowę z inną …

2 komentarze

  1. Może jakby mi dał 5mln to zaglosowałbym na niego…

  2. ?????????? ?????̇??

    Kółko wzajemnych plecowych poklepywaczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.