Strona główna / Kultura / Udana Wyspa Kontrapunkt. Zobacz zdjęcia!

Udana Wyspa Kontrapunkt. Zobacz zdjęcia!

Powodzenie tegorocznego festiwalu teatralnego i żywa reakcja publiczności, pokazuje że na naszej wyspie jest miejsce dla sztuki ambitnej i wymagającej intelektualnego zaangażowania.

Podczas świnoujskiej edycji Kontrapunktu, zobaczyliśmy w specjalnie zaaranżowanej sali Teatralnej Domu Kultury i w galerii ms44,  sześć spektakli o zróżnicowanej  formie i klimacie. Niedzielna Wyspa Kontrapunkt, to dwa spektakle z pogranicza teatru klasycznego. Pierwszy pochodzący z Teatru Współczesnego w Szczecinie w wykonaniu Marii Dąbrowskiej i Kuby Fiszera, To nie był do końca spektakl, ani nawet monodram. To nie był również recital, ani nie koncert. Ta mistrzowsko poprowadzona teatralna hybryda, czerpiąca garściami z rozmaitych technik i form, a przede wszystkim osobowości twórczyni i jednocześnie wykonawczyni, była wspaniałym zwieńczeniem teatralnego święta. Natomiast drugi, to spektakl „Homo Sovieticus – czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki” w wykonaniu aktora Wojtka Kowalskiego z częstochowskiego Teatru From Poland. Wszystkie przedstawienia spotkały się z żywą reakcja publiczności a często współuczestnictwem.

Wszystkie spektakle reprezentowały wysoki poziom artystyczny, ale widzom z pewnością na długo pozostanie w pamięci monodram Magdy Drab, „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”. Ten spektakl to prawdziwa teatralna perła. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych w całej Polsce. Także świnoujścianka Katarzyna Dominiak zaprezentowała ciekawy monodram ukazujący epizody z życia Camille Claudel, genialnej, francuskiej rzeźbiarki, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku. Aktorka w spektaklu, odbywa symboliczną podróż przez życie artystki, począwszy od jej barwnego i trudnego dzieciństwa, aż po gorzkie lata dojrzałości. Oba przedstawienia publiczność nagrodziła swoim uznaniem i gromkimi brawami. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT to jeden z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne i wartościowe. To swoisty barometr kondycji współczesnego teatru, a do tego emocjonująca rywalizacja. Czas KONTRAPUNKTU to w tym roku po raz pierwszy, święto sztuki nie tylko dla Szczecina, ale także Świnoujścia. Warto kontynuować ten festiwal na wyspie i tworzyć tradycję dobrego teatru w Świnoujściu.

 

Zobacz również

Widzowie czują się bezpiecznie w kinach!

Sieć kin Multikino oraz YourCX w październiku br. zbadali odbiór reżimu sanitarnego, który został wprowadzony …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.