Strona główna / Lokalne / ORP Gniezno w Tallinie

ORP Gniezno w Tallinie

Na początku maja okręt ORP Gniezno z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia wizytował w stolicy i największym mieście Estonii – Tallinie. Marynarze złożyli kwiaty w miejscach upamiętniających załogę ORP Orzeł.

Tradycyjnie w trakcie tego typu wizyt marynarze odwiedzają miejsca pamięci związane z historią polskiej Marynarki Wojennej oraz miejsca upamiętniające ważne wydarzenia z historii Polski. Przedstawiciele załogi ORP Gniezno złożyli kwiaty przy tablicach upamiętniających załogę okrętu podwodnego ORP Orzeł, który w trakcie II Wojny Światowej był w stolicy Estonii internowany i skąd marynarze przeprowadzili heroiczną ucieczkę do Wielkiej Brytanii, by przez kolejne miesiące brać udział w walkach. Polscy podwodniacy zostali w Tallinie upamiętnieni dwoma tablicami. Pierwsza z nich znajduje się w porcie i zawiera krótką informację po estońsku o internowaniu i ucieczce załogi ORP Orzeł. Druga tablica zawieszona jest na ścianie Muzeum Morskiego, sporządzona w dwóch językach: polskim i estońskim, zarysowuje szersze tło wydarzeń z września 1939 roku. Nie tylko przypomina o polskim okręcie podwodnym, ale też informuje, że jego ucieczka stała się dla Sowietów pretekstem do utworzenia na terenie Estonii baz wojskowych, a następnie włączenia w skład Związku Sowieckiego i trwającej blisko 60 lat okupacji.

W trakcie pobytu w Tallinie załogę okrętu wizytował generał dywizji Jan Śliwka. Marynarze przedstawili Zastępcy Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych specyfikę służby na okręcie transpotowo-minowym, wyposażenie okrętu oraz zapoznali z jego przeznaczeniem i głównymi zadaniami. Oprócz Zastępcy DGRSZ na okręcie gościli tego dnia również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Estonii m.in. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Estońskiej Grzegorz Kozłowski oraz Dowódca Marynarki Wojennej Estonii.

ORP Gniezno wraz z zaokrętowanym elementem Morskiej Jednostki Rakietowej z 3. Flotylli Okrętów, bierze udział w rejsie nawigacyjno-szkoleniowym połączonym z udziałem w ćwiczeniu pk. Spring Storm-19.

W ćwiczeniu poza jednostkami Marynarki Wojennej z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i 3. Flotylli Okrętów uczestniczą pododdziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wydzielone z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 12. Dywizji Zmechanizowanej, 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 9. pułku rozpoznawczego, 5. pułku inżynieryjnego.

Celem udziału Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniu jest nabycie i doskonalenie umiejętności związanych z prowadzeniem działań powietrznych i rozpoznawczych, zapewnieniem osłony przeciwlotniczej, zgrywanie wydzielonych elementów Marynarki Wojennej w załadunku i wyładunku sprzętu wojskowego, a także pozyskanie nowych doświadczeń w zakresie możliwości wykorzystania posiadanych sił i środków ogniowych we współdziałaniu z siłami sojuszniczymi.

 

 

Zobacz również

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce jest gotowy do nagazowania

GAZ SYSTEM ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.