Strona główna / Kultura / Poznańskie laury wyspiarskiej „Kantyleny”

Poznańskie laury wyspiarskiej „Kantyleny”

To wyjątkowe wydarzenie, i pomimo tego że nagroda przyznana została kilka dni temu, warte wspomnienia i gratulacji. Jest nam bardzo miło nam poinformować że działający w Domu Kultury, chór mieszany „Kantylena”, pod przewodnictwem pani Barbary Okoń, zdobył wyróżnienie na ogólnopolskim festiwalu muzyki poważnej.

To ważne wydarzenie dla śpiewających w chórze i ich sympatyków, ponieważ to wyróżnienie  w poznańskim konkursie niesie w sobie muzyczny prestiż i uznanie dla dotychczasowych osiągnięć chóru. V Ogólnopolski Konkurs Chóralny Muzyki Dawnej im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Ars Longa”, w Poznaniu to przegląd profesjonalnych zespołów śpiewaczych i tylko dzięki wysiłkowi oraz determinacji prowadzącej i wykonawców naszego chóru, możliwy był taki sukces.

To ważne i istotne, gdy kultura zmienia się w sztukę, będącą najlepsza wizytówką naszego miasta w Polsce. I takie właśnie wydarzenia powinny być pozytywnym społecznym i artystycznym wyróżnikiem Świnoujścia w Polsce.

Ogólnopolski Konkurs Chóralny Muzyki Dawnej w Poznaniu, powstał z myślą o Jej wielbicielach oraz tych, którzy Jej nie znają. Wśród zgiełku i wszechobecnego hałasu XXI wieku pragniemy dotknąć żywej przeszłości. Intencją Organizatorów jest swoista wycieczka w czasie, do źródeł muzyki.

A oto wyróżniona lista chórzystek i chórzystów: Soprany: Pewna Witosława, Romanowska Maria, Sielatycka Józefa, Borowska Jadwiga, Niebieszczańska Alicja, Paczkowska Leonarda, Jurga Halina, Wiśniewska Józefa, Nowak Halina,   Kozłowska Marta,  Świderczuk Irena, Wierzbicka Barbara.

Alty: Sipowicz Teresa, Sochacka Danuta, Tyszka Krystyna, Wolska Teofila, Sullik Czesława,  Rybak- Podkowiak Łucja, Jędrzejak Anna, Iwańczyk Teresa, Kanclerz Urszula, Kasprzak Krystyna.

Tenory: Mol Józef, Świderczuk Marian, Białecki Józef, Łyskawa Marian.

Basy: Adamski Jan, Majerski Adam.

Dyrygent chóru: Barbara Okoń.

Chór mieszany „KANTYLENA” działa w Miejskim Domu Kultury od 2008 roku, założycielem i dyrygentem jest Pani Barbara Okoń. Członkami chóru są zarówno Słuchacze z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i dorośli niezrzeszeni .  W swoim repertuarze ma ponad 70 utworów muzycznych 4 głosowych  a cappella w tym: muzykę sakralną, dawną, rozrywkową, okolicznościową i patriotyczną. W 2010, 2012 , 2016 i 2018  roku został Laureatem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów ARS Seniorów w Szczecinie. W 2011 roku  brał udział w XII Archidiecezjalnym Przeglądzie Chórów „CECYLIADA – 2011” w Szczecinie, zdobył wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Goleniowie (2011r),jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (od  2012). Trzykrotnie w latach 2012, 2016 i 2018 jako Laureat reprezentował województwo zachodniopomorskie na XV, XVII I XVIII Ogólnopolskim Przeglądzie ARS Seniorów w Bydgoszczy i Włocławku , biorąc udział w koncertach Galowych i zdobywając nagrody i wyróżnienia .  We wrześniu 2012r zdobył nagrodę specjalną na XV Ogólnopolskim Konkursie Ars Seniorów w Bydgoszczy w kategorii chórów mieszanych. W październiku 2012 r zdobył II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Warpnie, a w 2013r Grand Prix na II edycji tego Festiwalu. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej w Szczecinie (2014)r oraz w Polsko – Niemieckich Spotkaniach Chórów w Keminizt w Niemczech. W 2017 roku zdobył nagrodę Grand Prix na Festiwalu ARS Seniorów Województwa Zachodniopomorskiego  w Stargardzie . Nagrał płyty DVD – „ Kolędy i pastorałki”(2011r), „ Jubileusz V lecia” ( 2012r), Jubileusz X lecia ( 2018r) Koncert Świąteczny ( 2013r) Został odznaczony brązową odznaką PZCH i O ( 2013) i srebrną ( 2018 r).  Bierze czynny udział w życiu kulturalnym miasta Świnoujścia i Regionu Zachodniopomorskiego  dając liczne koncerty muzyki sakralnej i uświetniając patriotyczne i okolicznościowe imprezy.

Zobacz również

Poznaj Ranking TOP 10 miejsc na ferie nad Bałtykiem. Świnoujście wysoko w rankingu!

Choć zima kojarzy się z górami i szaleństwem na stokach narciarskich, to coraz więcej osób …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.